Son Yazılar
Ana Sayfa / Tiyatro / Rumuz Goncagül

Rumuz Goncagül

poster-350x500

Rumuz Goncagül

“Adın ne önemi var canım, sen benimle evleneceksin, adımla değil.”

Bunu ben öylesine yazdım ancak, Rumuz Goncagül’ü birazcık özetler nitelikte. İnsanların maske niyetine rumuzlar seçtiği ve kendisini olduğundan çok farklı göstermeye çalıştığı bugünlerin hikayesine çok benzeyen bir hikaye Rumuz Goncagül’ün hikayesi.

Evde kaldığını düşünen, hali vakti pek yerinde olmayan bir gencecik kadın, sevgili annesi ile o zamanlar popüler olan bir yöntemle koca bulmaya çalışır. Bu popüler yöntem günümüzde sosyal medya iken, o zamanlar gazetelere ilan vermektir. Gelin adayı kendisini ufacık tanıtan bir mektup yazıp gazeteye postalar ve gelecek kısmetlerini bekler. Başka işi gücü de yoktur zaten, çünkü genç kadınların çalışması düşünülemez bile. Tek amaç zengin bir koca bularak, onun vadettiği para ile bir ömür boyu yaşamaktır. Anne ile kızı planın ilk evresini tamamlayarak gazeteye ilanı verirler ve gelecek adaylar için beklemeye başlarlar. Tam tamına 261 mektup alırlar, bu azımsanacak bir rakam değildir elbette.

İşler tam da o noktada birazcık karmaşıklaşır, çünkü bizim anne ve kız kendilerini bir ömür rahat ettirecek koca adayını en iyi şekilde seçmek isterler, mektupları komşularının da yardımı ile tek tek eleyerek kendilerine en uygun adayları seçmeye çalışırlar. Sonra da o adaylarla gizliden gizliye görüşerek onları tartmak isterler, sonrası mevlam kayıra… Ağlanacak halimize gülüyoruz tadında bir oyun çıkar böylece ortaya.

Oyunun genel olarak her şeyi yerli yerinde, izleyiciyi sıkmayan, aksine yer yer gülümseten, iyi oyunculuklarla taçlandırılmış bir eser.

Son Tango oyununda başrolde oynayan Özge Mirzalı bu oyunda başrolü Dilara Keyf Günüç ve Ötüken Hürmüzlü ile paylaşıyor. Son Tango’daki kötü zaman kullanımının aksine bu oyunda seyirci bir an olsun bilinmezlik ile karşı karşıya kalmıyor. Aksine oyundaki birkaç ufak dokunuş tiyatro sahnesinde görmek isteyeceğimiz mizah anlayışına örnekler teşkil ediyor.

Işık kullanımına ayrıca değinmek istiyorum, ufacık tiyatro sahnesi iki perdelik oyun boyunca birçok farklı mekana ev sahipliği yaptı ve hepsinin altından alnının akı ile kalktı, bunun başlıca sebebi yerinde ışık kullanımı idi, bu konu için ayrıca tebrikler.

Oyunda ana karakterlerin dışında bir de danslarla harmanlanan bir koro yer alıyordu ve belirtmeliyim ki kostümler gerçekten çok estetikti. Böyle dokunuşlar tiyatro sahnesini daha da güzelleştiriyor ve izleyici için de farklı tatlar sunuyor, daha da çok olmalı bence.

Sonuç olarak beklentisiz gittiğim bir oyundan keyifle ayrıldım, birçok seyircinin de öyle ayrıldığını gözlemledim, sizlere de tavsiyemdir. Ankara’da tiyatro izlemeyi seven bir bireyseniz, gitmenizde fayda var.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Rumuz Goncagül – Ankara Devlet Tiyatrosu

2 Perde – 2 saat 30 dakika

Rumuz Goncagül “Adın ne önemi var canım, sen benimle evleneceksin, adımla değil.” Bunu ben öylesine yazdım ancak, Rumuz Goncagül'ü birazcık özetler nitelikte. İnsanların maske niyetine rumuzlar seçtiği ve kendisini olduğundan çok farklı göstermeye çalıştığı bugünlerin hikayesine çok benzeyen bir hikaye Rumuz Goncagül’ün hikayesi. Evde kaldığını düşünen, hali vakti pek yerinde olmayan bir gencecik kadın, sevgili annesi ile o zamanlar popüler olan bir yöntemle koca bulmaya çalışır. Bu popüler yöntem günümüzde sosyal medya iken, o zamanlar gazetelere ilan vermektir. Gelin adayı kendisini ufacık tanıtan bir mektup yazıp gazeteye postalar ve gelecek kısmetlerini bekler. Başka işi gücü de yoktur zaten, çünkü genç kadınların…

Oyun Değerlendirmesi

Senaryo - 60%
Oyunculuk - 85%
Yönetmen - 85%
Işık / Dekor / Kostüm - 90%
Müzik - 80%

80%

Genel Puan

Bu sezon keyifle izlediğimiz oyunlardan biri Rumuz Goncagül. Özellikle ışık kullanımı son derece başarılı oyunda. Çeşitli vurgularla komedi faktörünün içine dahil edilmiş ışık kullanımı. Oyunculukta ise Son Tango'nun aksine Özge Mirzalı harika bir performans sergiliyor. Oyunun senaryosu ise, klişe sayılabilecek bir senaryo olsa da eğlenceli esprilerle bu açığını kapatıyor. Oyunda kullanılan şarkıların sözleri zaman zaman anlaşılamasa da, yapılan danslarla beraber oyuna renk katmış. Yoğun bir iş/okul gününün ardından arkanıza yaslanıp gülüp, eğlenebileceğiniz keyifli bir oyun, kaçırmayın. ~Caner Şenol

Bilet Satın al

Mutlaka Okuyun!

Joko’nun Doğum Günü

Joko’nun Doğum Günü Joko’nun Doğum Günü, Roland Topor’un “Joko’s Anniversary” adlı romanından esinlenilmiş kara mizah …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir