Son Yazılar
Ana Sayfa / Tiyatro / Son Tango

Son Tango

Son Tango Poster

Arjantin, dans, direniş, aşk…

Okuduğunuz bu dört kelime bir müzikal için muazzam fikirler taşıyor. Prömiyerine katıldığımız Son Tango’nun konusuna baktığınızda bu muazzam içeriği ucundan yakaladığını farz ediyorsunuz. Fakat oyunu izlediğinizde yanıldığınızı fark ediyorsunuz.

“Yoksul bir annenin biricik kızı Maria, fakir ama idealist Pedro birbirlerini sevmektedirler. -Lütfen burayı Yeşilçam dış sesi tonu ile okuyunuz- Ve fakat kader ağlarını örmüştür.”

Senaryodaki aşk hikayesinin basitçe anlatılıp geçilmesinin yanı sıra karakterleri tanımamıza imkan verilmiyor. Pedro’nun idealist olduğunu, ona idealist denmesinden, Maria’nın  güzel ve akıllı olduğunu ona güzel ve akıllı denmesinden anlıyoruz. Bana sorarsanız Maria ne güzeldi ne de akıllı. Senaryodaki tek sıkıntı basit ama gururlu aşk hikayesi ya da karakterlerin tam olarak anlatılamayışı değil. Sahneler arası geçiş yok! Sönük değil tamamen yok denebilecek seviye.

Adı “Son Tango” olan bir oyunu seyretmeye başladığımda beklentim müziklerin salon dansı tadında olmasıydı. Büyük bir hayal kırıklığına uğradım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Son Tango – Ankara Devlet Tiyatrosu

2 Perde – 2 saat 20 dakika

Arjantin, dans, direniş, aşk… Okuduğunuz bu dört kelime bir müzikal için muazzam fikirler taşıyor. Prömiyerine katıldığımız Son Tango'nun konusuna baktığınızda bu muazzam içeriği ucundan yakaladığını farz ediyorsunuz. Fakat oyunu izlediğinizde yanıldığınızı fark ediyorsunuz. “Yoksul bir annenin biricik kızı Maria, fakir ama idealist Pedro birbirlerini sevmektedirler. -Lütfen burayı Yeşilçam dış sesi tonu ile okuyunuz- Ve fakat kader ağlarını örmüştür.” Senaryodaki aşk hikayesinin basitçe anlatılıp geçilmesinin yanı sıra karakterleri tanımamıza imkan verilmiyor. Pedro’nun idealist olduğunu, ona idealist denmesinden, Maria’nın  güzel ve akıllı olduğunu ona güzel ve akıllı denmesinden anlıyoruz. Bana sorarsanız Maria ne güzeldi ne de akıllı. Senaryodaki tek sıkıntı basit ama gururlu aşk…

Oyun Değerlendirmesi

Senaryo - 60%
Oyunculuk - 55%
Yönetmen - 50%
Işık / Dekor / Kostüm - 70%
Müzik - 40%

55%

Genel Puan

Senaryo oldukça zayıf ve sürükleyicilikten uzak, özellikle ilk 10 dakikası seyirciyi uyutacak seviyede yavaş ve sıkıcı. "Umut"tan bile kötü bir oyun bizi bekliyor zannederken, çok şükür ki böyle olmadı ilerleyen dakikalarda, oyun kendini biraz toparladı. Maria'yı oynayan Özge Mirzalı ne yazık ki bu oyunun baş rolünün hakkını verememiş. Enerjisi, sesi, dansı çok kopuk hissettiriyor oyundan. İleriki oyunlarda bunu düzeltirse Pedro'yu oynayan rol arkadaşı, Çağrı Turan da performansını daha üst seviyelere çekebilir. Yönetmeni playback tercihi ve bolca mikrofon kullanımı nedeniyle kınıyoruz, bunlar tiyatroya yakışmayan hareketler. Işık, dekor ve kostüm olarak orta-iyi arası diyebiliriz oyuna. Gözümüze çarpan bir aksilik yoktu. Müzik açısından ise oyunu zayıf bulduk. Müzikal kategorisinde bir oyuna yakışmayacak kadar zayıftı müzikler, daha iyisini beklerdik.

Bilet Satın Al

Mutlaka Okuyun!

7. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

İlki 2010 yılında ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Sadri Alışık’ın anısına,  oğlu Kerem Alışık’ın Ankara …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir