Son Yazılar
Ana Sayfa / Tiyatro / Müfettişler

Müfettişler

Müfettişler Poster

Müfettişler

Melih Cevdet Anday’ın doğumunun 100. yılı dolayısıyla sahnelenen “Dört Oyun” isimli eserinden bir tiyatro oyunu Müfettişler.

Tek perdeden oluşan oyun, 1 saat 10 dakika sürüyor. Oyunu tek perde yapmalarının nedeni oyuna ara verildiğinde kimsenin geri gelmeyeceğinden korkulması olabilir.

Karakterlerin fiziksel, psikolojik ve toplumsal özellikleri tam olarak yansıtılamayıp herhangi bir karakter tanıtımından eser yoktu. Çok sayıda boş, yersiz ve anlamsız replikler vardı.

Başarılı bir tiyatro oyunu bilet alıp oyuna geldiğinizi, yabancı insanların arasında bir koltukta oturduğunuzu unutturmalı ve canlı canlı takip ettiğiniz bir hikayeyi size yaşatmalıdır. Aksi halde oyundan hızlıca çıkma gereksinimi duyarak, en küçük dakikayı dahi işkenceye çevirirsiniz.

Bazı tek perdelik oyunlar “Tadı damağımda kaldı, keşke daha uzun sürseydi.” dedirtir bu oyun kesinlikle böyle bir şey söyletmiyor. Kesinlikle. Şöyle ifade edeyim, oyunun dekorları ve müzikleri senaryodan daha güzeldi.

Eğer iyi ve kötü şeklinde oyunları ayırt etmem diyorsanız, kötüyü izleyip iyinin kıymetini daha çok anlamak istiyorum diyorsanız bilet almanızı tavsiye ederim. Eğer iyi ve kötü ayrımı yaparım, iyiyi izleyip kötüden sakınırım diyorsanız sizi “şu” http://www.thewhitetree.org/kategori/tiyatro/ sayfaya alalım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Müfettişler – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 10 dakika

Müfettişler Melih Cevdet Anday’ın doğumunun 100. yılı dolayısıyla sahnelenen “Dört Oyun” isimli eserinden bir tiyatro oyunu Müfettişler. Tek perdeden oluşan oyun, 1 saat 10 dakika sürüyor. Oyunu tek perde yapmalarının nedeni oyuna ara verildiğinde kimsenin geri gelmeyeceğinden korkulması olabilir. Karakterlerin fiziksel, psikolojik ve toplumsal özellikleri tam olarak yansıtılamayıp herhangi bir karakter tanıtımından eser yoktu. Çok sayıda boş, yersiz ve anlamsız replikler vardı. Başarılı bir tiyatro oyunu bilet alıp oyuna geldiğinizi, yabancı insanların arasında bir koltukta oturduğunuzu unutturmalı ve canlı canlı takip ettiğiniz bir hikayeyi size yaşatmalıdır. Aksi halde oyundan hızlıca çıkma gereksinimi duyarak, en küçük dakikayı dahi işkenceye çevirirsiniz. Bazı…

Oyun Değerlendirmesi

Senaryo - 10%
Oyunculuk - 60%
Yönetmen - 20%
Işık / Dekor / Kostüm - 90%
Müzik - 70%

50%

Genel Puan

Müfettişler bu sezonun kesinlikle en vasat oyunlarından. Ya senaryoda ya da işlenişte ciddi sıkıntılar var. Oyunun dekorları senaryonun önüne geçebilir mi sorusunun cevabını bu oyunla alıyoruz. Arka plan görselleri üzerine oldukça uğraşılmış özellikle. Levent Şenbay'ın oyunculuğu bile bu oyunu kurtarmaya yetmiyor. Son ana kadar senaryoyu kurtaracak bir şeyler olsun diye bekledik, ama maalesef olmadı. Böyle oyunları ekleyeceğinize lütfen Dünya Klasiği oyunları izletin bize diye sesleniyoruz burdan Ankara DT'ye. ~Caner Şenol

Bilet Satın Al

Mutlaka Okuyun!

7. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

İlki 2010 yılında ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Sadri Alışık’ın anısına,  oğlu Kerem Alışık’ın Ankara …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir