Son Yazılar
Ana Sayfa / Tiyatro / Kontrabas

Kontrabas

Kontrabas Poster

Bir tiyatro oyununu ilk kez izlediğinizde gelecek her sahne sizin için bir gizemdir. Her an gelişmelerin oyunun seyrini nasıl değiştireceğini beklersiniz, ama bir oyunu izlemenizin üzerinden biraz zaman geçtikten sonra tekrar gidip izlerseniz, bu sefer oyunun sonunu biliyorsunuzdur. Sizi şaşırtacak az sahne vardır ve beklentiniz ister istemez alacağınızı düşündüğünüz keyifle orantılı olarak düşer. Ancak bu duruma tek kişilik oyunlarda biraz daha az rastlanır, elbette gittiğiniz oyun mesleğini hakkıyla yapan yetenekli bir tiyatro sanatçısına emanet edilmişse… İşte Kontrabas tam da öyle bir oyun. 1984 yılında gösterildiği ilk sahnede bu uzun tekstin ağırlığı altında yükü sırtlamak için seçilmiş oyuncu oyunu nasıl sergiledi bilemem elbette, ama Ankara Devlet Tiyatroları oyuncusu sayın Olcay Kavuzlu bizim izlediğimiz oyunda harika bir performans çıkarttı.

“Koku” romanının yazarı Patrick Süskind’in pek çok dilde oynanan oyunu Kontrabas…
Bir müzisyen üzerinden toplumun, bireyin, müziğin cinselliğin, hiyerarşinin ve pek çok şeyin dedikodusunu yapıyor.

Oyun bir müzik aleti gölgesinden bir müzisyenin, bir erkeğin ergin bir birey olarak tek başına yaşantısını ve güzeller güzeli kontrbası ile yaşadığı ilişkisini konu alıyor. Müzik yapmak müzik yapan kişi için bir tutkudur elbette, müzik aleti de bu tutkunun en önemli simgesidir. Ya koskocaman cüssesi ile kontrbas? Bir keman ya da bir gitara göre daha büyük, daha hantal ama sesi uzaklaştıkça daha da çok duyulan böylesine ağır bir müzik aleti?

Aklınızda beliren birçok soruya bu oyun çok güzel cevaplar verecek, gözlerinizi ve kulaklarınızı hazırlayın, tatmin edici bir oyun sizi bekliyor!

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kontrabas – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 10 dakika

Bir tiyatro oyununu ilk kez izlediğinizde gelecek her sahne sizin için bir gizemdir. Her an gelişmelerin oyunun seyrini nasıl değiştireceğini beklersiniz, ama bir oyunu izlemenizin üzerinden biraz zaman geçtikten sonra tekrar gidip izlerseniz, bu sefer oyunun sonunu biliyorsunuzdur. Sizi şaşırtacak az sahne vardır ve beklentiniz ister istemez alacağınızı düşündüğünüz keyifle orantılı olarak düşer. Ancak bu duruma tek kişilik oyunlarda biraz daha az rastlanır, elbette gittiğiniz oyun mesleğini hakkıyla yapan yetenekli bir tiyatro sanatçısına emanet edilmişse... İşte Kontrabas tam da öyle bir oyun. 1984 yılında gösterildiği ilk sahnede bu uzun tekstin ağırlığı altında yükü sırtlamak için seçilmiş oyuncu oyunu nasıl sergiledi…

Oyun Değerlendirmesi

Senaryo - 75%
Oyunculuk - 80%
Yönetmen - 75%
Işık / Dekor / Kostüm - 60%
Çeviri - 85%
Müzik - 75%

75%

Genel Puan

Tek kişilik, tek perdelik, seyirciyle etkileşimli bir oyun Kontrabas. Başta kontrbasına tapan ve bunu en önemli enstrüman olarak gören bir müzisyeni izliyoruz oyunda, zaman geçtikçe ve müzisyen biraz alkol aldıkça (gerçek Becks içiyor :) ), müzisyenin aslında kontrbastan nefret ettiğini görüyoruz. Toplumla, çalıştığı düzenle, ailesiyle ve müzik tarihinde yer etmiş kişilerle dalga geçtiğini, dedikodularını yaptığını ve iç hesaplaşmalara başlamasını izliyoruz. Senfoni orkestralarını, müziği seviyorsanız kesinlikle ama kesinlikle kaçırmamanız gereken bir oyun bu. Olcay Kavuzlu oldukça başarılı bir performans sergiliyor, oyunda olduğunuzu unutmanızı ve sanki sahnedeki müzisyenle klasik müziği tartışıyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlıyor. Seyirciyle etkileşimi biraz geriyor (bana da soru sordu 2-3 tane oyun esnasında) ama öyle sınavda gibi hissetmiyorsunuz kendinizi. Yine de, bana bulaşmasın diyorsanız arkalardan bilet alın (yine de arkada olsanız bile elinize bira tutuşturabilir, demedi demeyin). Tek perde çok kısa geldi böyle güzel bir oyun için. O kadar samimi oluyorsunuz ki karakterle oyun sonunda, bir müzisyenle arkadaş olmuş gibi hissediyorsunuz, o derece başarılı oyuncunun performansı. ~Caner Şenol

Bilet Satın Al

Mutlaka Okuyun!

Joko’nun Doğum Günü

Joko’nun Doğum Günü Joko’nun Doğum Günü, Roland Topor’un “Joko’s Anniversary” adlı romanından esinlenilmiş kara mizah …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir