Son Yazılar
Ana Sayfa / Tiyatro / Joko’nun Doğum Günü

Joko’nun Doğum Günü

Joko’nun Doğum Günü

Joko’nun Doğum Günü, Roland Topor’un “Joko’s Anniversary” adlı romanından esinlenilmiş kara mizah türünde bir tiyatro oyunu. 2016/2017 sezonunda Ankara Devlet Tiyatro’su repertuvarına eklenmiş yeni oyunlardan ve İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde sahne alıyor.

Oyun, herhangi bir bireyin toplum tarafından ne derece alçaltılıp, bireysel değerlerinin ne derece yitirtilebileceği konusunda izleyiciyi düşünmeye sevk eden bir oyun. Yaptığı göndermeler ve kullandığı metaforlarla adım adım Joko’nun yok oluşunu bize izletiyor oyun.

Ne yalan söyleyeyim, oyun başladığı anda kötü bir oyun izleyeceğimize dair bir korku yaşadım. Hem oyun öncesi “telefonlarınızı kapatınız” uyarısındaki farklılık hem de oyunun hemen başındaki koreografi bir başka “Umut” travması mı geliyor acaba dedirtti. İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde böyle deneysel oyunlar oluyor zaten diye düşünürken, oyun kısa sürede toparladı kendini ve gitmekte olduğu doğrultuyu belli etti seyirciye.

Joko toplumda yer alan herhangi bir bireydir aslında. Başta gururlu, hayatını bildiği ve inandığı şekilde yaşayan, ailesine karşı sorumlulukları olan biriyken her şey Concordia otelindeki kongreye giden insanlarla tanışmasıyla değişir. Burjuvazinin işçi sınıfına bakış açısına tanık oluruz; Joko’nun ise bu bakış açısının altında önce çalışma arkadaşlarının baskısı, ardından paranın gücüyle ezilişine, ailesi yüzünden bunlara katlanışına. Kongreciler keyfince kullanır Joko’yu, dalga geçerler, ezerler, hor görürler; en sonunda da öyle bir pisliğe bulaşmış olur ki Joko, bu pislik kongrecilerden başkaları değildir. Yapışıp kalırlar üzerine bir daha çıkmamak üzere.

Oyuncu kadrosuna gelecek olursak, adeta Vanya Dayı ve Shakespeare Zorda ekiplerinin birleşimi gibi olmuş. Vanya Dayı’dan Durukan Ordu kelimenin tam anlamıyla bütün oyunu “sırtında taşıyor”. Aklımdaki Kadınlar ve Vanya Dayı’dan izlediğimiz Zeynep Ekin Öner bu defa çok farklı bir rolde, performansı ile büyülüyor.  Shakespeare Zorda ekibinden Ebru Nil Aydın, Başak Vural, Zafer Güllü, Ercan Eker ve Mehmet Akay’ı ise tekrar izleme şansı buluyoruz yan rollerde. Genelde Cüneyt Gökçer’de sahnelenen Kösem Sultan, Kurnaz Aşıklar gibi oyunlardan tanıdığımız Cevat Duman ise karakteristik sesiyle oynadığı doktor rolünü izlemesi ekstra keyifli hale getiriyor.

Farklı türde oyunları izlemekten keyif alan kişilerin kaçırmaması gereken bir oyun.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Joko’nun Doğum Günü – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 30 dakika

Joko'nun Doğum Günü Joko'nun Doğum Günü, Roland Topor'un "Joko's Anniversary" adlı romanından esinlenilmiş kara mizah türünde bir tiyatro oyunu. 2016/2017 sezonunda Ankara Devlet Tiyatro'su repertuvarına eklenmiş yeni oyunlardan ve İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde sahne alıyor. Oyun, herhangi bir bireyin toplum tarafından ne derece alçaltılıp, bireysel değerlerinin ne derece yitirtilebileceği konusunda izleyiciyi düşünmeye sevk eden bir oyun. Yaptığı göndermeler ve kullandığı metaforlarla adım adım Joko'nun yok oluşunu bize izletiyor oyun. Ne yalan söyleyeyim, oyun başladığı anda kötü bir oyun izleyeceğimize dair bir korku yaşadım. Hem oyun öncesi "telefonlarınızı kapatınız" uyarısındaki farklılık hem de oyunun hemen başındaki koreografi bir başka "Umut" travması mı geliyor acaba…

Oyun Değerlendirmesi

Senaryo - 75%
Oyunculuk - 90%
Yönetmen - 85%
Işık / Dekor / Kostüm - 80%
Çeviri - 95%
Müzik - 25%

75%

Genel Puan

Oyunun senaryosu Roland Topor'un Joko's Anniversary adlı kitabından çevrilmiş olmakla beraber, ortalama bir tiyatro izleyicisi için ara ara bunaltıcı ve hatta sıkıcı olabilir. Oyuncuların performansı üst düzey, göze batan bir, sırıtan bir durum söz konusu değil. Yönetmen İlham Yazar diğer oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da iyi iş çıkarmış. Oyunda ışık kullanımı başarılı, ancak dekorları zayıf bulduk. Oyunun çeviri olduğunu hissettirmemesi bizim için en önemli kriter çevirmeni değerlendirme açısından, oyun bu kısımdan da yüksek not alıyor. Oyunun açık ara en zayıf yanı müzik, akılda kalıcı veyahut belli sahnelerde "hah bu müzik bu hissi vurguluyor" diyebileceğimiz bir müzik yok oyunda.

Bilet Satın Al

Mutlaka Okuyun!

Rumuz Goncagül

Rumuz Goncagül “Adın ne önemi var canım, sen benimle evleneceksin, adımla değil.” Bunu ben öylesine …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir