Son Yazılar
Ana Sayfa / Tiyatro / Grönholm Metodu

Grönholm Metodu

gronholm poster

Grönholm Metodu

Yeni bir gün, yeni bir prömiyer! Şanslıydık ki Grönholm Metodu oyununu ön sıralardan izleme fırsatı bulduk ve bu oyunu eğer arka sıralardan izleseydim üzülürdüm. Çünkü oyuncular öyle harika ki, hepsi devlet tiyatrolarında deneyimli, birçok oyunda izlediğimiz, sahne tozunu ciğerlerinin en dip köşesine kadar yutmuş, sahneye hakim oyuncular. Dört oyuncumuz vardı sahnede, Ünsal Coşar, Cüneyt Mete, Nur Yazar ve Deniz Gökçe.

Oyunun konusu plaza insanlarına tanıdık gelecek türden; dünya çapında çok önemli bir konumda olan çok uluslu bir şirket için üst düzey bir yönetici işe alınacak ve bunun için de üst düzey bir eleme yapılmalı mantığı ile yola çıkılmış bir elemeler zinciri. Oyunu izlemeyenler için sahne beklentisi yaratmadan nasıl anlatabilirim bilmiyorum, en güzel özeti; oyun da oyunculuklar da harikaydı!

Grönholm Metodu - 2

Elbette bu cümleyi biraz açmak gerek. Oyunun bütününe gelelim ilk olarak, kostüm, saç, makyaj ve sahne tasarımında emeği olan kişilerin bu konuda az mürekkep yalamadıkları her replikle daha da belli oluyordu, dekorda kullanılan saatler, ışıklandırma, hepsi ince bir gözlem ve uygulama yeteneğinin ürünüydü. Oyuncuların giyimi ve yansıttıkları karakter, kadın oyuncuların saç – makyaj ve karakter uyumu ve hatta kadın oyuncuların ayakkabıları bile canlandırdığı karakterin ruhunu bize hissettiriyordu. Oyunun kendisine tekrar dönecek olursak; oyunda her an kendinizi empati yapıyorken ya da şüphe duyuyorken, “Ben olsam ne yapardım?” derken buluyorsunuz ve zamanla bu duygularınız oyuncular tarafından süzgeçten geçirilip sahneleniyor adeta.

Oyunun son sahnelerinde sizleri bir sürpriz bekliyor, kendinizi “Nasıl yani?!” demekten alıkoyamayacaksınız, kesinlikle sezonun en iddialı oyunlarından, şimdiden iyi seyirler.

Grönholm Metodu - 1

Grönholm Metodu – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 35 dakika

Facebook Yorumları
Grönholm Metodu Yeni bir gün, yeni bir prömiyer! Şanslıydık ki Grönholm Metodu oyununu ön sıralardan izleme fırsatı bulduk ve bu oyunu eğer arka sıralardan izleseydim üzülürdüm. Çünkü oyuncular öyle harika ki, hepsi devlet tiyatrolarında deneyimli, birçok oyunda izlediğimiz, sahne tozunu ciğerlerinin en dip köşesine kadar yutmuş, sahneye hakim oyuncular. Dört oyuncumuz vardı sahnede, Ünsal Coşar, Cüneyt Mete, Nur Yazar ve Deniz Gökçe. Oyunun konusu plaza insanlarına tanıdık gelecek türden; dünya çapında çok önemli bir konumda olan çok uluslu bir şirket için üst düzey bir yönetici işe alınacak ve bunun için de üst düzey bir eleme yapılmalı mantığı ile yola çıkılmış…

Oyun Değerlendirmesi

Senaryo - 90%
Oyunculuk - 95%
Yönetmen - 90%
Işık / Dekor / Kostüm - 90%
Çeviri - 75%
Müzik - 70%

85%

Genel Puan

Oyuncu kadrosu ciddi anlamda güçlü Grönholm Metodu; Shakespeare Zorda'dan Cüneyt Mete ve Ünsal Coşar, Çalıkuşu'ndan Nur Yazar ve Sarı Naciye'den Deniz Gökçe Yersel ile seyircilere üst seviye bir performans sunuyor. Özellikle Ünsal Coşar, her zaman olduğu gibi yüksek enerjisi ile oyunu sürükleyen isim. Senaryo olarak ise, izleyiciyi sürekli bir merak içinde tutan, hatta bölüm bölüm paranoyak hale getiren oyun oldukça sürükleyici. Çeviri genel anlamda başarılı olsa da, "sıçmak" kelimesi gereğinden fazla tekrar ediliyor. (Tiyatroda küfür kullanımını son derece normal ve gerekli buluyoruz, yanlış anlaşılmasın.) Daha farklı küfürler kullanılsaydı, daha az kulak tırmalardı aynı kelimenin tekrar etmesi. Yönetmen Sinan Pekinton diğer oyunlarında olduğu gibi başarılı bir iş çıkarmış. Prodüksiyon kalitesi yüksek, oyuncu tercihleri son derece doğru olmuş. Işık, dekor ve kostüm açısından da tatmin edici bir oyun. Özellikle dekorda yer alan arkaplandaki saatlerin çalışır durumda olması, günün saatine göre akşamüstünden geceye dönen bir manzarayı gözlemleyebiliyor olmamız güzel detaylar. Müzik olarak akılda kalıcı bir yanı yoktu oyunun, belki de en zayıf yönü bu olabilir. Genel olarak sezonun en iddialı oyunlarından biri diyebiliriz, kesinlikle kaçırmayın.

Bilet Satın Al

Mutlaka Okuyun!

Çamaşırhane

Çamaşırhane / Le Lavoir Dünya dışımızda yekpare dönüyorken ona ayak uydurmak, ritmini yakalamak isteriz içten …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir