Son Yazılar
Ana Sayfa / Tiyatro / Gayri Resmi Hürrem

Gayri Resmi Hürrem

Gayri Resmi Hürrem

“Sen bensen, ben kimim Hürrem?”

Bir gün seçin kendinize, dış dünyadan arınmış, sizi sadece içinizdeki siz ile baş başa bırakabilecek bir gün. Kendinizi tartın, kendinize dönün, hırslarınızı, arzularınızı, hedeflerinizi tartın terazide ve hedefleriniz için neleri riske atabileceğinizi masaya yatırın. Sonra o gün olduğunuz yeri düşünün, oraya nasıl geldiğinizi, oraya gelmek için neler yaptığınızı, hangi kararların sizi o koltuklarda oturttuğunu iyice analiz edin. Kendinize benliğinizi tanımak için zaman verin.

Gayri Resmi Hürrem, Hürrem’in Hürrem olma yolculuğunu anlatıyor. Ancak bunu bizim bildiğimiz yollardan değil de, daha çok kendi dilinin döndüğünce, önünü arkasını sorgulayarak ve bize de o sorgulamayı keyifle izleterek yapıyor. Oyun iki kişilik olmasına karşın İpek Atagün Gezenler ve Gülin Ersoy’un muhteşem oyunculuklarıyla adeta iki sesli dev bir koro oluşturuyor. Elbette bu izlenimi edinmemizde sahnede bolca yararlanılan kuklaların ve seslendirmenin de hakkı büyük. İki başarılı kadın oyuncu sahnede öyle hoş bir uyumla oynuyorlar ki,  sanırsınız bir dans gösterisi izliyorsunuz.

Sahne gizli bir oda gibi şekillendirilmiş, gizli bir geçitten geçilebilen, kimsenin bilmediği gizli bir oda. Bu odada pek fazla eşya olmasa da oyuncuların kostümleri, makyajları, ara sıra kullanılan ağaç dekorları ve aktif bir şekilde kullanılan kuklalar sayesinde o gizli oda koskocaman bir dünyaya dönüşüyor. Zaten hayal etme yeteneğinize oynayan birçok unsur var oyunda, bu konuda fazla da ayrıntı vermek istemiyorum. Gidip görmeniz gerek.

Oyuna gideceklere tavsiyem, Osmanlı’dan bir kesit görmek amacıyla gitmeyin, elbette ki kostümler ve dekor sizi biraz geriye götürecek ancak adına fazla aldanmayın. Her ne kadar adı Gayri Resmi Hürrem olsa da, bu her dönemin oyunu olabilecek bir oyun, mutlaka izleyin.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gayri Resmi Hürrem – Ankara Devlet Tiyatrosu

2 Perde – 1 Saat 50 Dakika

Gayri Resmi Hürrem “Sen bensen, ben kimim Hürrem?” Bir gün seçin kendinize, dış dünyadan arınmış, sizi sadece içinizdeki siz ile baş başa bırakabilecek bir gün. Kendinizi tartın, kendinize dönün, hırslarınızı, arzularınızı, hedeflerinizi tartın terazide ve hedefleriniz için neleri riske atabileceğinizi masaya yatırın. Sonra o gün olduğunuz yeri düşünün, oraya nasıl geldiğinizi, oraya gelmek için neler yaptığınızı, hangi kararların sizi o koltuklarda oturttuğunu iyice analiz edin. Kendinize benliğinizi tanımak için zaman verin. Gayri Resmi Hürrem, Hürrem’in Hürrem olma yolculuğunu anlatıyor. Ancak bunu bizim bildiğimiz yollardan değil de, daha çok kendi dilinin döndüğünce, önünü arkasını sorgulayarak ve bize de o sorgulamayı keyifle…

Oyun Değerlendirmesi

Senaryo - 85%
Oyunculuk - 95%
Yönetmen - 75%
Işık / Dekor / Kostüm - 75%
Müzik - 70%

80%

Genel Puan

Gayri Resmi Hürrem oyununa baktığımızda gözümüze ilk çarpan üst seviye oyunculuk. Boşroldeki iki oyuncuyu da birbirinden ayıramam bu konuda, ikisi de harika bir performans sergiliyor. Senaryosu ise çok özgün olmamakla beraber ilgi çekici. Müzik biraz zayıf kalmış böyle bir oyun için, oyunun temasına daha uygun, dinlemesi daha keyifli müzikler tercih edilebilirdi. Kostümler ise olması gerektiği gibi, ne eksik ne fazla. Dekor ve ışık için ise ortalamanın üstü diyebilirim. ~Caner Şenol

Bilet Satın Al

Mutlaka Okuyun!

Joko’nun Doğum Günü

Joko’nun Doğum Günü Joko’nun Doğum Günü, Roland Topor’un “Joko’s Anniversary” adlı romanından esinlenilmiş kara mizah …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir