Son Yazılar
Ana Sayfa / Orta Dünya / Halklar / İnsanlar / Sauron’un Ağzı

Sauron’un Ağzı

 

Sauron'un Ağzı

Irk: İnsan
Dil: Kara Lisan, Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Kara Numenorlu
Doğum Tarihi: Muhtemelen 2.Çağ sıralarında
Ölüm Tarihi: Muhtemelen 3.Çağ 3019
İkamet Ettiği Yerler: Mordor
Taşıdığı Ünvanlar: Barad-dur’un Naip’i, Karanlık Lord’un Habercisi

Sauron’un temsilcisidir. Sauron’un haberini o iletir. Sauron’un sağ kolu gibidir ve Barad-dur’dadır. Üzerinde uzun ve siyah renkli bir elbise vardır. Siyah bir miğfer takar ve korkunç görünümlü bir ata biner.

Sauron’un Ağzı; asıl olarak Kara Numenorlar’ın soyundan gelir. Karanlık Lord Barad-dur’u yeniden inşa ettiğinde onun emri altına girdi. Gerçek adının ne olduğu bilinmiyor ve zaten adını kendisi bile unutmuş. (Gollum gibi)

Sauron’un Ağzı oldukça zalim ve kurnazdı. Sauron’dan büyü yapmayı öğrendi ve zamanla onun danışmanı oldu. Sauron’un en güvendiği hizmetkarıydı. Eğer Sauron Yüzük Savaşları’nda galip olsaydı Isengard’ın yönetimini, Gondor ve Rohan topraklarından da birer parçayı onun adına yönetmesi için idaresine verecekti.

25 Mart 3019’da, Kara Kapılar önündeki ordunun komutanları Kara Kapıların ağzına Sauron’la konuşmaya geldiler ve orada onlarla Sauron yerine elçisi görüştü. Aragorn’a çok aşağılayarak hitap etti ve hakaret etti, lakin Aragorn’un gözlerinin içine bakınca korktu ve son kozunu oynadı. Frodo’nun mithril yeleğini, elf pelerinini ve Sam’in kılıcını gösterdi. O hobbitin orada ne aradığını bilmiyordu (yüzüğü yok etmeye çalıştıklarından bile haberdar değildi). Başka hesaplarla çıkarmış ve göstermişti bu şeyleri.

Sauron’un Ağzı, karşısına gelen komutanlara kabul edeceklerini pek ummayarak Sauron’un koşullarını bildirdi; Gondor ve Rohan Doğu Toprakları’na ayak basmayacaklardı ve Sauron’a karşı bir ordu oluşturulmayacaktı. Tabiî ki bunlar kabul edilmedi.

Bunun üzerine Sauron’un Ağzı Kara Kapılar’dan geri döndü ve Sauron’un ordularını insanların üzerine saldı. Yani filmde olan Aragorn tarafından başının kesilmesi PJ tarafından uydurulmuştur. Sauron’un Ağzı’nın nasıl öldüğü bilinmemektedir. Ancak yüzük yok edildikten sonra Sauron’un diğer kuvvetleri gibi onun da yok olduğu düşünülmektedir.

 

Mutlaka Okuyun!

Yüzüklerin Efendisi Alıntıları

İnsanı Umutla Dolduran 16 “Yüzüklerin Efendisi” Alıntısı

“Yapmamız gereken, bize verilen zamanda yapacağımıza karar vermek.” -Gandalf Zor zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz umut ve …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir