Son Yazılar

Earnil

 

Irk: İnsan
Dil: Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Gondorlu İnsan- Anarion Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Kral Siriondil, annesinin adı bilinmiyor.
Çocukları: Eärnur
Doğum Tarihi: 3.Çağ 1883
Hüküm Yılları: 3.Çağ 1945 – 2043
Ölüm Tarihi: 3.Çağ 2043
İkamet Ettiği Yerler: Minas Tirith
Taşıdığı Ünvanlar: Gondor Kralı

 

İleride Gondor’ un Otuz İkinci Kralı olacak Earnil II, 1883’te doğmuştur(Üçüncü Çağ). Önceki Kralın oğlu olarak tahta çıkmasa da Kraliyet Ailesinden gelir. Babası Siriondil, Kral İkinci Narmacil’ in kardeşi Arciryas’ın oğludur. Savaşta ölen Kral Ondoher’in yerine Meclis tarafından Kral seçilmiştir.

Earnil, bilge ve cesur bir insandır. Güney Gondor Ordusunun komutanı olarak, Anduin üzerindeki Pelargir’i korumakla görevlidir.

Earnil ismi, “Deniz Aşığı” manasındaki Earendil’in kısaltılmasıyla oluşturulmuştur. Ear kelimesi deniz, -ndil ise bağlılık anlamına gelir. İkinci Earnil, bu isimle Gondor tacını giyen ikinci kraldır.

1944’te Gondor; Araba Sürücüleri olarak bilinen Doğunun İnsanları ile onların müttefikleri olan Harad ve Khand İnsanlarının iki cepheden saldırısına uğradı. Cevap olarak ise, Dagorlad’daki Easterling işgaline karşılık Kral Ondoher’in liderliğindeki Ana Ordu, kuzeyden harekete geçti. Earnil, Haradrim’in, güneyden Ithilien i işgal edeceğini öğrendi ve Ithilien’in güney sınırı Poros’tan 40 mil ötede birliklerini konuşlandırdı. Haradrim’in nehirden geçmesine izin verdi ama sonra saldırarak orduyu yenilgiye uğrattı.

Bu zafer dikkatini işgalci Araba Sürücülerine vermesini sağladı. Earnil emrindeki Güney Ordusuyla birlikte, kuzeye Ithilien üzerine ilerledi.

Kral Ondoher’in ordusu ise Araba Sürücülerine yenilmiş, bölgede tutunamamış ve Kara Kapı önlerine kadar çekilmeye zorlanmıştı. Araba Sürücüleri zaferlerinden emindi. Ve Minas Anor’a girecekleri düşüncesiyle zaferlerini kutluyorlardı. Earnil’in Haradrim üzerindeki başarısından haberdar değillerdi.

Kral Ondoher oğullarıyla beraber katledilmişti. Earnil canlarını kurtaranlardan, bulabildiği kadarını topladı. Ve 13 Temmuz gecesi Araba Sürücüleri ordusunun konakladığı yere ani bir saldırı düzenledi.

Saldırı onlara tam bir sürpriz oldu çünkü tüm Gondor ordusunu yendiklerini düşünmüşlerdi. Earnil’in birlikleri, Araba Sürücülerinin vagonlarını ateşe verdi ve ordularını Camp Savaşı’nda mağlup etti. Mağlup ordunun büyük bölümü, mahvolacakları Ölü Bataklıklara kaçtı. Kalanlar ise Ithilen’den püskürtüldü.

Gondor üzerindeki tehditlerin, zaferlerle dağılmasından sonra gözler, Vekilharç Pelendur ile Gondor Meclisine çevrildi. Kral Ondoher de iki oğlu da öldürülmüştü. Yani Gondor kralsız kalmıştı. (Arnor’un ardıllarından) Arhedain Kralı Araphant’ ın oğlu Prens Arvedui, Gondor tahtı üzerinde; kendisinin Arnor ile Gondor’un ikinci Yüce Kralı Isildur’ un (aynı zamanda da birinci Gondor Kralı Meneldil’ in amcası) soyundan geldiğini ve Kral Ondoher’in hayatta kalan tek çocuğu olan Firiel’in kocası olduğunu öne sürerek hak iddia etti. Ama Vekilharç Pelendur’un liderliğindeki Gondor Meclisi, onu Kral olarak tanımayı reddetti çünkü kurallara göre, Gondor tahtına kadın hanedan üyeleri üzerinden geçilemezdi ve tahta geçecek olanların da Isildur’un değil, doğrudan Anarion oğlu Meneldil soyundan gelmeleri gerekirdi.

1945’te Earnil, Gondor Tacının kendisine ait olduğunu bildirdi ve Meclisten de onay olarak, İkinci Earnil ismiyle Otuz İkinci Gondor Kralı oldu.

Earnil, Gondor Hanedanının bir üyesi olduğu kadar zaferleriyle de bir Gondor kahramanı olmuştu ayrıca Gondor Dunedain’lerinin tartışmasız desteğine sahipti.

Ün yapmış bir general olmasıyla birlikte bilge bir hükümdar oldu. Güney Krallığının kurallarına ve gerekliliklerine uyarak Gondor tacını giydiğine dair Arvedui’ye mesajlar yolladı. İhtiyaç olduğu zaman Kuzey Dunedain’lerine yardım edeceği sözünü verdi.

Pelendur 1998’deki ölümüne kadar Kralın Vekilharcı olarak görevine devam etti. Ve 2029’da yerine, oğlu Mardil’in geçeceği Vorondil, yeni Vekilharç oldu.

Nihayet 1973 sonbaharında Gondor’a, Arthedain’den yardım çağrıları gelmeye başladı. Arthedain Angmar’ın Cadı Kralı tarafından sürekli tehdit ediliyordu. Ve artık Arthedain Kralı olan Arvedui, Cadı Kral’ın ülkeye kesin darbeyi vuracak bir saldırı hazırlığında olduğunu Earnil’e iletti. Earnil de oğlunun emrindeki bir Filoyu Kuzeye gönderdi. Ama Filo 1975’e kadar kuzeye varamadı. Arvedui (kuzeye Forochel’e çekilip orada boğularak) çoktan ölmüş, Fornost ise Cadı Kral tarafından ele geçirilmişti. Ama Earnur Angmar’ı, Cirdan ile Glorfindel liderliğindeki Elfler ile birlikte Cadı Kralı Fornost Savaşı’nda yenilgiye uğratarak çökertmeyi başardı.

Aynı zamanda Nazgul’un lideri olan Cadı Kral, Gondor fark etmeden 1980de Mordor’a döndü ve diğer Nazgul üyelerini topladı. 2000’de Gondor’un Mordor Sınırındaki Kalesi Minas Ithil’e saldırdı, 2002’de ise kaleyi ele geçirdi. Minas Ithil, Nazgul Lordu tarafından alındıktan sonra artık Minas Morgul (Büyücü Kulesi) olarak bilindi. Earnil Minas Ithil’i geri almak konusunda muzaffer olamadı ve Minas Anor’ un ismi de Minas Trith (Muhafız Kulesi) olarak değiştirildi.

Earnil 2043’te 115 yaşındayken öldü ve yerine bilge olmasa da kendisi gibi iyi bir general olan; Aragorn, Kral Elessar’a kadar Gondor’un son Kralı olacak olan oğlu Earnur geçti.

 

Mutlaka Okuyun!

Theoden

  Irk: İnsanDil: Rohirric, Sindarin ve WestronCinsiyeti: ErkekSoy: Rohanlı İnsan- Eorl HanedanıEbeveynleri: Kral Thengel ve Lossarnachlı MorwenKardeşleri: TheodwynEşi ve Çocukları: Elfhild; …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir