Ana Sayfa / Müzik / Vanessa Carlton

Vanessa Carlton

‘Cause you know I’d walk a thousand miles. If I could just see you… Tonight.’ 

Künye:
Doğum Tarihi / Yeri: 16 Ağustos 1980 / Milford, Pensilvanya
Medeni Hal: Evli (John McCauley)
Tür: Pop, Folk, Blues, Piano Rock
Diskografi: Be Not Nobody, Harmonium, Heroes & Thieves, Rabbits On The Run, Liberman

Vanessa ”Lee” Carlton, 1980 doğumlu Amerikan şarkıcı-söz yazarıdır. Amerikan Bale Okulunu bitirdikten sonra, baleyi bırakıp şarkıcı olmaya karar verdi. Üniversitede öğrenim görürüken, New York barlarında şarkı söylemeye başlamıştı. Peter Zizzo ile birlikte ilk demolarını kaydettikten üç ay sonra, A&M Records ile bir anlaşma yaptı. Albümünü kaydetmeye başladı ancak Ron Fair ile çalışmaya başlayana kadar başarılı olamadı. Çıkış şarkısı olan ”A Thousand Miles” Billboard 100’de ilk beşe kadar yükseldi. Çıkış albümü olan ”Be Not Nobody” Platinyum sertifikası aldı. İlkini takip eden albümleri ”Harmonium” ve ”Heroes & Thieves” albümleri ilkinin başarısını yakalayamadı. Dördüncü albümü olan ”Rabbits on the Run” yayınlandı. 2012’de ise ”Hear The Bells” adlı EP yayınlandı. Vanessa Carlton şu anda 5. albümü olan Liberman’a hazırlanmaktadır. Liberman albümü ise 2015 Ekiminde çıkacaktır.

Biyografi

Vanessa Carlton, 1980 bir pilot olan Edmund ”Ed” Cartlon ve bir müzik öğretmeni olan Heidi Lee’nin kızı olarak dünyaya geldi. Müziğe olan ilgisi erken yaşlarda başladı. 2 Yaşında gittiği Disneylandda çalan ”It’s a Small World” şarkısını, eve döndüğünde evdeki piyanoda çalmaya başladı. Annesi onun müziğe olan ilgisini keşfettiğinde, ona öğretmenlik yapmaya başladı. Annesi ona klasik müziği ve nasıl çalındığını öğretti. 9 yaşında baleye olan ilgisi arttı. 1994 yılında, Vanessa 14 yaşındayken ailesi onu bir bale okuluna gönderdi. Mezun olacağı yıl, bale okulunun girişinde bir piyano gördü. Piyanoyu çalmaya başladığında, ne kadar büyük bir yanlış yaptığını anlamıştı. Mezun olduktan sonra, amatör olarak klüplerde şarkı söylemeye başladı.

 

Rinse

Vanessa daha sonralar, Peter Zizzo ile birlikte ilk demolarını kaydetti. Birkaç ay sonra, Jimmy Iovine ile ilk albümü olacak Rinse‘i kaydetmeye başladı. Rinse albümünde “Interlude” (Daha sonraki adıyla, A Thousand Miles), “Rinse”, “Ordinary Days” (daha sonraları, Ordinary Day), “Twilight”, “Pretty Baby”, “All I Ask”, “Superhero”, “Faces”, “Meggie Sue”, “Little Mary”, “Burden”, “Wonder”, “Devil Dance” ve “Last Fall” şarkıları bulunuyordu. Rinse albümü, kendisi gibi genç bir kızdan beklenmedik bir şekilde, oldukça karanlık bir atmosfer içeriyordu. Rinse, Carnival, Devil Dance gibi şarkılar oldukça karanlıktı ve bu, eğlenmek isteyen insanlara göre değildi. Yapımcısı ona tarzını değiştirmesini önerdi ve çıkış albümü olacak Be Not Nobody‘yi kaydetmeye başladı. Rinse yayınlanmadı ancak birkaç şarkı, yenilenmiş halleri ile daha sonraki albümlere eklendi. ”Carnival” adlı şarkısı, ”Dark Carnival” olarak düzenlendi ve Spyhunter 2 oyununun müziklerinden biri oldu. Daha önceki kayıtlarında başarısız olan Vanessa, kendisine yol gösterecek birini bekliyordu. A&M Records’un başkanı Ron Fair, onun ”Interlude” adlı parçasını seslendirdiğini duydu ve ona rehberlik ederek, şarkının aranjmanını yaptı. Şarkı oldukça popüler oldu ve kısa sürede Billboard 100’e girdi. ”Interlude” yada gerçek adıyla ”A Thousand Miles” yılın en çok dinlenen 5. şarkısı olmuştu.

Şarkının başarısı üzerine, Vanessa şarkının geri kalanında da Ron Fair ile çalıştı ve 2002 Nisanında çıkan Be Not Nobody, 2 milyondan fazla kopya sattı. Daha sonra, iki yeni Single’ı yayınlandı. ”Ordinary Day” ve ”Pretty Baby”. Bu şarkılar belli bir başarı yakalasalar da, ilkinin başarısından uzaktılar. 2003 yılında, Avrupayı gezmeye başladı. Third Eye Blind ile birlikte çalıştı. Daha sonraları, Counting Crows ile birlikte, Joni Mitchell’in bir şarkısı olan ”Big Yellow Taxi” şarkısında, geri vokallik yaptı. Rolling Stones’un şarkısı olan Paint it Black’i seslendirdi.

Harmonium

 

Carlton’un ikinci albümü olan Harmonium 2004 yılında piyasaya çıktı. Billboard 200’de, ilk 33’e kadar yükseldi. Şubat 2006’ya kadar 150.000 kopyadan az sattı. Vanessa’ya göre bu, ilk albümün ardından büyük bir hayal kırıklığıydı. Çıkış albümünün aksine, daha karanlık bir atmosferi vardı ve bu Vanessa’nın ”Cherish Pop Singer” imajını zedeliyordu. Vanessa bu dönemde sevgilisi Stephan Jenkins ile birlikte şarkılar hazırlamaya devam etti. 2004 yılında ”White Houses” single’ı radyolarda yayınlanmaya başladı ve 86. sıraya yükseldi. MTV içerdiği cinsel ilişki sözlerinden dolayı -şarkı bekaretini kaybeden bir kız hakkındadır- şarkıyı yasakladı. Vanessa daha sonraları albümü için Kuzey Amerika’yı dolaştı ve birçok farklı şarkıcı ile tanıştı, şarkı söyledi. Albümünün başarısızlığından da etkilenen Carlton, yeni albümünün türünü değiştirme kararı aldı.

 

Heroes & Thieves

 

 

Tarihler Ağustos 2015’i gösterdiğinde, Vanessa’nın kapısında, ”kahramanlar ve hırsızlar” vardı. Vanessa, Linda Perry ile birlikte yeni bir albüm hazırladığını duyurdu. Sevgilisi ve yapımcısı Stephan Jenkins’ten ayrılmış, A&M Record’s ile anlaşmıştı. Heroes & Thieves yayınlandığında, ilk albüm kadar başarılı olmasa da, Harmonium’a göre oldukça iyi sonuçlar almıştı. Heroes & Thieves 44. Sıraya kadar yükseldi. Albümden yayınlanan ilk single, Nolita Fairytale, A Thousand Miles klibine yaptığı gönderme, diğer şarkılardan sözler içermesi ve yeni bir Vanessa’yı müjdelemesi ile kısa sürede 26. Sıraya yükseldi. Vanessa daha sonra çeşitli yardım kampanyalarına katıldı ve Dachshund türündeki bir köpeği (Lord Victor) evlat edindi. (Blue Pool klibinde video’da görebilirsiniz kendisini)

 

Rabbits on The Run

 

Vanessa’nın 4. Albümü, 26 Temmuz 2011’de, Razor & Tie işbirliğinde yayınlandı. Bu albüm, Stephen Hawking’in A Brief History of Time and Richard Adams’ın Watership Down’inden esinlenilmişti. 3 Mayısta, ilk single ”Carousel” yayınlandı. Daha sonra Vanessa Carlton’un resmi Twitter hesabından gelen gönderi ile, bir sonraki single’ın ”I Don’t Want To Be A Bride” olacağı duyuruldu. Daha sonra Carlton ”I Don’t Want To Be A Bride” yerine ”Rabbits on the Run”a klip çekeceğini duyurdu. 10 Kasınmda, Carlton yılbaşı özel Extended Play’ini duyurdu. Bu EP’de, 4 şarkı vardı. Bunlardan ikisi daha önce yayınlanan şarkıların (A Thousand Miles – Hear The Bells) akustik versiyonlarıydı.

 

Liberman

 

 

2012 Yılında, Vanessa yeni bir albüm çıkaracağını ve bu albümün adının “Euphoria” olacağını duyurdu. Daha sonra yapılan açıklamaya göre, bu albümün kod adıydı. Carlton, 2013’teki kısa bir turunda yeni şarkıları olan “Willow” “House Of Seven Swords” “A Matter Of Time” “Take It Easy” and “Unlock The Lock” şarkılarını tanıttı. Carlton daha sonra, hamileliğinden dolayı albümün 2014’de değil, 2015’te çıkacağını açıkladı. Albümün uzun sürmesinin nedenini ise, ”yaptığı işte ustalaşmak ve mükemmelleştirmek” olarak açıklıyor Vanessa Carlton. 2015 yılında ise, albümden yeni singlelar yayınlandı. Liberman albümünün 2015 yazında çıkması bekleniyor.

Diskografi
Be Not Nobody:“Ordinary Day”
“Unsung”
“A Thousand Miles”
“Pretty Baby”
“Rinse”
“Sway”
“Paradise”
“Prince”

“Paint It Black” (Mick Jagger, Keith Richards)
“Wanted”
“Twilight”
“Wanted (Ripe Mix)
Harmonium:“White Houses”
“Who’s to Say”
“Annie”
“San Francisco”
“Afterglow”
“Private Radio”
“Half a Week Before the Winter”
“C’est La Vie”
“Papa”
“She Floats”
“The Wreckage
Heroes & Thieves: “Nolita Fairytale” “Hands on Me”
“Spring Street”
“My Best”
“Come Undone”
“The One”
“Heroes & Thieves”
“This Time”
“Fools Like Me”
“Home”
“More than This”Rabbits On The Run: “Carousel”
“I Don’t Want to Be a Bride”
“London”
“Fairweather Friend”
“Hear the Bells”
“Dear California”
“Tall Tales for Spring”
“Get Good”
“The Marching Line”
“In the End”

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir