Son Yazılar
Ana Sayfa / Hakkımızda

Hakkımızda

TheWhiteTree.org Yönetimi

İSİM POZİSYON
Caner ‘bliZZard’ Şenol Kurucu
Zeynep ‘larien’ Tok Editör
Abdullah ‘Jidda’ Kırmacı Editör
Ufuk ‘ronartir’ Özkan Yönetici
Muratcan ‘Lordmuti’ Gökduman Yönetici
Ayberk ‘Elros’ Ergök Yönetici
Özkan ‘Captain of Iron Hills’ Bitim Moderatör
Kerem ‘Elftaşı’ Aksak Moderatör
Nuray ‘JunioR’ Başaran Moderatör
Gürkan ‘Gãlãdhrim’ Uzunpınar Radyocu
‘Limanerg’ Radyocu
Metehan ‘farketmez’ Ersoy Yazar
Ayşenur ‘athena’ Kurnaz Yazar

Hakkımızda

TheWhiteTree.org (kısaca TWT), J. R. R. Tolkien’in çalışmaları ve Orta Dünya temalı kitap, film, müzik, oyun ve görseller üzerine kurulu bir websitesidir. Site bir grup Tolkien hayranı tarafından, Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi film üçlemesi sonrası Orta Dünya hakkında bilgi sunmak amacıyla 2005 yılında kurulmuştur. Türkiye çapında aktif bir kullanıcı kitlesine sahiptir ve gerek internet üzerinde, gerekse Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde Orta Dünya temalı organizasyonlar düzenlemiştir. Ekim 2015 itibariyle, TWT’nin 25,000’in üzerinde kayıtlı kullanıcısı bulunmaktadır.

Sitede Orta Dünya’yla ilgili her tür bilginin bulunduğu bir ansiklopedi bölümü, Orta Dünya’yla alakalı film, oyun ve kitaplardan görsellerin, illüstrasyonların, çizimlerin ve videoların bulunduğu bir galeri bölümü, kullanıcıların bireysel bloglarını yazabilecekleri bir günce bölümü, ve Orta Dünya ile ilgili önemli tarihlerin bulunduğu bir takvim bulunmaktadır. Ayrıca, kayıtlı kullanıcıların tartışıp, bilgi alışverişinde bulunabileceği forum, alt forumlar ve sohbet kutusu bulunmaktadır. Sitenin, özellikle yaz dönemlerinde aktif olan, bir shoutcast radyosu (Radyo TWT), kullanıcılarına sesli iletişim imkanı sağlayan bir Mumble server‘ı ve internet üzerinden olan etkinlikleri için VPN server’ları da mevcuttur.

Tarihçe

2004 yılında The Battle for Middle-earth bilgisayar oyununun çıkması üzerine, sitenin kurucuları Caner Şenol ve Cihan Candemir, önce BFME-Ankara Yahoo! Group’unu ve sonradan da TWT’nin iskeletini oluşturan BFME-Ankara forumunu kurmuşlardır. Bu grubun başarılı etkinlikler düzenlemesi, Tolkien hayranlarından oluşan arkadaş ortamı ve üye sayısındaki artış sebepleriyle kurucular bu oluşumu büyütme kararı alarak, 21 Ağustos 2006 tarihinde tüm Türkiye’deki Orta Dünya hayranlarına bilgi ve sohbet ortamı sunmak amacıyla TheWhiteTree.org’u kurmuşlardır.

Site adını Gondor’un simgesi ve Orta Dünya tarihinde önemli bir yeri olan Akağaç’tan almıştır.

Etkinlikler

Sitenin kurulduğu tarihten itibaren bizzat düzenlediği veya sponsor olduğu etkinliklerin yanı sıra, üyelerince de, pek çok fan sitesinde olduğu gibi, gelişen samimi arkadaşlıkların sonucu buluşmalar ve etkinlikler düzenlenmiştir.

Şehir Buluşmaları

TWT başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, Antalya, İzmir, Trabzon ve Kırklareli gibi şehirlerde üyelerinin katılımıyla gerçekleşen pek çok film gösterimleri, LAN partileri, masa oyunları, kitap/film/oyun tartışmaları, yemekli toplantılar, kamp kurma, doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler içeren buluşmalar gerçekleştirmiştir. Ayrıca, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi filmlerini izlemek amacıyla da buluşmalar düzenlenmiştir.

Yüzüklerin Efendisi Festivali

6-7 Haziran 2008 tarihlerinde TWT’nin sponsorluğunda Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen festivalde, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin HD genişletilmiş versiyonu Türkiye’de ilk defa beyaz perdede yayınlanılmış, Orta Dünya içerikli video oyunlarının turnuvaları düzenlenilmiş ve Yüzüklerin Efendisi film müzikleri konseri verilmiştir.

Film Müzikleri Konseri

7 Haziran 2008 tarihinde TWT sponsorluğunda gerçekleşen Yüzüklerin Efendisi Festivali kapsamında yer alan konser, Şef Ender Sakpınar’ın yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından MSSF Konser Salonunda, 800’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Konserin içeriğinde Howard Shore’un bestelerinden Yüzüklerin Efendisi film müzikleri yer almıştır.

Radyo TWT

29 Ekim 2008 tarihinde yayın hayatına başlayan Radyo TWT, shoutcast radyosuyla müzik ağırlıklı olarak, rock, pop-rock, akustik rock, klasik rock, soundtrack ve metal türleriyle yayın yapmaktadır. Insomniac, The xxx ve Vigilia programlarıyla özellikle yaz dönemleri akşam saatlerinde dinleyicileriyle buluşmaktadır.

Tartışma Kulübü

29 Ekim 2013 tarihinde başlatılmış olan Tartışma Kulübü, toplum tarafından tabulaştırılmış metaları, dünya ve ülke gündemini meşgul eden hassas konuları belirli bir tartışma adabı sınırları içinde, birbirimizin vizyonunu genişleterek fikirlerimizi zenginleştirmek ve günümüzde eksiliği oldukça hissedilen empati duygusunun geri kazanımını sağlamak adına kurulmuş özgür bir platformdur. Üyelere pek çok ilgi çekici tartışma başlığında günlük hayatta belki de asla sahip olamayacağı bir ifade özgürlüğünü sunmaktadır.

Speakeasy

Mekan önerileri, yemek tarifleri, ilişki tavsiyeleri, alkol, tütün muhabbetleri ve benzeri her türlü yetişkinleri ilgilendiren konuları üyelerimizin 18 yaş veya üzeri insanlarla bir arada konuşabileceği bir platformu 16 Ağustos 2015 tarihi itibariyle başlattık.

Turnuvalar ve Yarışmalar

Site gerek internet üzerinden, gerekse buluşmalarında çok sayıda ödüllü turnuva ve yarışma düzenlemiştir. Bu etkinliklerin kapsamında Orta Dünya üzerine hazırlanmış bilgi yarışmaları, genel kültür yarışmaları ve video oyunları turnuvaları yer almaktadır. Bu turnuva ve yarışmların arasında en dikkat çekici olanları Temmuz-Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleşen Orta Dünya için Savaş grup yarışması ve Aralık 2007-Şubat 2008 tarihleri arasında gerçekleşen Türkiye BFME Ligidir.