Fundin oğlu Balin • The White Tree

The White Tree


Gerçek Dünyadan Fazlasını ArayanlaraTüm zamanlar UTC + 3 saat
Sponsorlu Bağlantılar

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
 [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajMesaj Başlığı: Fundin oğlu Balin
Gönderilme zamanı: 12 Nis 2010 09:30 pm 
Ak Kule Komutanı
Ak Kule Komutanı


Çevrimdışı
Fundin oğlu Balin'in doğum tarihi tam olarak bilinmemektedir, 3.çağın 2994'üncü yılında ölmüştür. Fundin'in oğlu, Dwalin'în abisidir.

Balin, Erebor'a Smaug saldırmadan önce doğdu. Smaug'un saldırmasıyla beraber Dunland'a bir mülteci olarak sığındı. 3.çağın 2799'uncu yılında Azanulbizar Savaşı'nda babası Fundin katledildi.
Ardından 3.çağın 2841'inci yılında 2.Thrain, Erebor'a geri dönmek isteyince onunla beraber gitmek istedi fakat sonradan fikrini değiştirdi. Thrain bu yolculukta kaybolunca Balin onu aramaya gitti ve fakat bulamadı, Sauron, Thrain'deki 7 yüzükten birisini almak istediğinden onu orklar ile takip ettiriyordu. (daha sonradan Necromancer'ın casuslarından birisinin Thrain'i yakaladığını öğrendi). Böylece Balin'de diğer cücelerle beraber Thorin Meşekalkan'ın yanına Ered Luin'e geri döndü. 3.çağın 2970'inci yılında orkların ve cücelerin savaşında yer aldı.
Balin'in babası Fundin öldükten sonra kral Thorin Meşekalkan oldu.

Spoiler:
Resim
Balin'in bir resmi


3.çağın 2941'inci yılında, Bilbo ve Gandalf'ın da dahil olduğu kafileye katıldı. Balin'in Bilbo ile ilk karşılaşmasında çok yaşlı gözüktüğü anlatılır.
Hobbit demiş ki
"Sonunda gelebildiniz!" diyecekti Gandalf'a, ancak gelen Gandalf değildi. Onun yerine kırmızı başlıklı, beyaz sakallı, oldukça yaşlı gözüken bir cüce vardı ve o da kapı açılır açılmaz davet edilmişcesine içeriye daldı.
"Görüyorum ki gelmeye başlamışlar." dedi Dwalin'in asılı duran yeşil şapkası gözüne çarpınca. Kendi kırmızı başlığını bunun yanına asıp elini göğsüne koydu ve "Balin, hizmetinizdeyim!" dedi."

13 cüce, Gandalf ve Bilbo yola çıkmadan evvel büyük bir sofrada, ziyafet sayılabilecek türden bir yemek yediler, bu yolculuktan önceki son "iyi" yemekleriydi. Balin,Dwalin,Fili ve Kili sofranın hazırlanmasına yardım etmişti.
Hobbit demiş ki
Balin ve Dwalin mutfağın kapısında, Fili ve Kili de onların hemen arkasında duruyordu ve O (Bilbo), bıçak bile diyemeden tepsileri,bir çift küçük masayı salona atıp, herşeyi yeniden kurdular.

Yemekten sonra, müzikler ve şarkılar eşliğinde yolculuktan önce kendilerine bir eğlence düzenlediler, Balin ve abisi Dwalin viyo çalıyordu.

Hobbit demiş ki
Kili ve Fili çantalarına koşup küçük kemanlarını getirdiler, Dori, Nori ve Ori flütlerini çıkarttılar. Bombur birşeyleri davul haline getirdi; Bifur ve Bofur da dışarı çıkıp yürüyüş sopalarının arasına bıraktıkları klarnetleri ile geri döndüler. Dwalin ve Balin:
"Affedersiniz, ben benimkini verandada bıraktım!" dedi. Thorin de "Gelirken benimkini de getiriverin!" dedi. Onlar da kendileri kadar büyük viyolarını ve Thorin'in yeşil bir örtüye sarılı harpını getirdiler.


Spoiler:
Balin, viyosunu çalarken

Gandalf, Dağın bir planını, yolculukta yardım edeceğini umarak büyük masaya serdi, cüceler ve Bilbo etrafta toplanmış haritaya bakıyordu. Kafile bu planla ilgili konuşmaya başladı. Genç cüceler Fili ve Kili etrafta olup bitenleri dikkatlice dinliyordu, herkesin bir fikri vardı.
Hobbit demiş ki
"Bu senin büyükbaban Thror tarafından yapılmıştı Thorin." dedi Gandalf, "Dağın bir planı."
Thorin haritaya hayal kırıklığıyla bir bakış fırlattıktan sonra "Bunun bize pek yardım edeceğini sanmıyorum. Ben dağı ve etrafındaki toprakları yeterince iyi biliyorum. Ve Kasvetormanı'nı ve büyük ejderhaların çoğaldıkları Kurumuş Ocak'ın nerede olduğunu biliyorum." dedi Thorin.
Balin konuşmaya başladı ve "Dağ'da kırmızıyla işaretlenmiş bir ejderha var... ama eğer oraya varabilirsek onu işaretsiz bulmak da zor olmayacaktır."


Kafile, Yalnız Dağı Smaug'un elinden almak için yola çıktı. Balin bu yolculukta Thorin'den sonra cücelerin 2.lideri konumundaydı. Kafile en başlarda Gandalf ortadan kaybolduğunda, kavgaya tutuşmuştu. Uzaktan gelen kırmızı bir ışığa bakmak için giden Bilbo (hırsız olarak gönderilmişti) trolleri gördü. Burada bir troll tarafından yakalanan ancak trollerin aptallığı yüzünden kurtulan Bilbo'nun yanına ilk olarak gürültüyü duyan ve ateşi gören Balin gelmişti.
Hobbit demiş ki
Tam kavganın ortasında Balin çıkageldi. Cüceler gürültüleri uzaktan duymuşlar ve Bilbo'nun geri dönmesi veya baykuş gibi ötmesi için beklemeye başladıktan sonra yavaş yavaş oraya doğru yönelmeye başlamışlardı. Çok geçmeden Tom (troll), alevlerin aydınlattığı Balin'i görüp bir uluma fırlattı. Troller cüce görmekten (hele de pişmemiş olursa) nefret ederler. Bert ve Bill kavgayı aniden durdurdular ve "Bir torba Tom! Çabuk!" dediler. Tüm bu karmaşanın içinde Bilbo'nun nerede olduğunu merak eden Balin neler olup bittiğini anlayamadan kafasına bir torba geçti ve yere düştü.

Bu kavgadan sonra birer birer cüceler ne olup bittiğini merak ederek trollerin arasına atladı (bilmeden de olsa) ve hepsinin kafasına torbalar geçirilerek yakalandılar. Ama Bilbo ve Thorin hala yakalanmamıştı. Thorin de oraya gelince Bilbo Thorin'e trolleri haber verdi. Thorin trollere saldırdı ve ikisinin suratında yanık izleri bıraktı fakat o da yakalandı ve O'na da bir torba geçirildi. Üç troll bu cüceleri ne yapacağını tartışırken Gandalf geldi ve kafileyi kurtardı.
Spoiler:
Resim
Trollerin ateşi ve kavgaların yaşandığı yer


Daha sonra Bilbo, Yüzüğü Puslu Dağlarda bulduğunda ve Gollum'la oynadığı bilmece oyunu sonrasında Puslu Dağların öbür tarafına geçtiğinde, kafile hala goblinlerin elindeydi ve şimdi yüzüğü olduğu için geri dönmeyi düşünmüştü. Duyduğu sesler sonrasında biraz ilerledi ve kayalıkların olduğu bir yere geldi.
Hobbit demiş ki
Daha da yakına sokuldu ve birden iki büyük kayanın arasından kırmızı başlıklı bir kafanın gözüktüğünü gördü. Bu gözcülük yapan Balin'di. Sevincinden elf çırpıp bağırabilirdi ama yapmadı. Beklenmeyen ve hoş olmayan bir şeyle karşılaşma korkusuyla yüzüğü halen takıyordu ve Balin'in de tam ona baktığını ama onu görmediğini fark etti.


Kafile goblinlerin elindeyken Bilbo, goblinlerden kafileyi kurtarmak için yüzüğü kullanmayı düşündü ve öyle de yaptı. Kafile goblinlerle savaşırken onları ayaklarından çekerek ve sırtlarına atlayarak yere düşürmüştü ve kafilenin goblinleri yenmesine olanak sağlamıştı. Bilbo ortaya çıktığında herkes O'na övgüler yağdırdı ve teşekkür etti.
The Hobbit demiş ki
Doğrusu övgüler Bilbo'nun o kadar çok hoşuna gitmişti ki içinden kıkır kıkır gülüp yüzük hakkında hiçbir şey söylemedi ve bunu nasıl yaptıklarını sorduklarında: "Oh, bilirsiniz yalnızca sürünerek sokuldum, çok dikkatli ve sessiz."
"Doğrusu bu, bir farenin ilk kez çok dikkatli ve sessiz, yanıma dek sokuluşu ve görülmeyişi. Size başlığımı çıkartıyorum." dedi Balin ve çıkardı da.
"Balin, hizmetinizdeyim." dedi.
"Hizmetkarınız Bay Baggins." dedi Bilbo.


Beorn'un yanına gittiklerinde Beorn, Gandalf'tan başlarından geçen maceralarını anlatmalarını istedi. Tek tek cücelerde gelmeye başladığında Gandalf'da hikayeye başladı. Hikayenin bir bölümüde ise Balin ve Dwalin Beorn ve Gandalf'ın yanına geldi.
Hobbit demiş ki
"Uyur uyumaz.." diye devam etti Gandalf, "Mağranın arkasında bir çatlak açıldı ve goblinler gelip hobbit,cüceleri ve midilli sürümüzü kaptılar-"
"Midilli sürüsü mü? Neydiniz siz yahu, gezgin sirk mi? Ya da taşıdığınız yük fazla mıydı? Ya genellikle 6'ya sürü mü dersiniz?" dedi Beorn.
"Yo, yo, hayır! İşin aslı altından fazlaydık -- ah işte iki kişi daha!" dedi Gandalf ve tam o sırada Balin ve Dwalin ortaya çıktılar ve selam verirken öyle çok eğildiler ki sakalları taa yerleri süpürdü. Büyük adam (Beorn) önce kaşlarını çatıyordu, ama onlar müthiş derecede nazik olmak için ellerinden geleni yapıp, o kaşlarını çatmayı bırakıp gürleyen bir kahkaha atana dek eğildiler ve başlıklarını dizlerinin önünde sallandırıp durdular (bu bir cüce geleneğiydi): Çok komik görünüyorlardı.
"Sürü doğruymuş." dedi Beorn. Hem de oldukça komik bir sürü. Gelin neşe verici adamlarım, sizin isimleriniz neler ? Şimdilik hizmetinizi istemiyorum, yalnızca isimleriniz, sonra oturun ve şaklabanlığı kesin."
"Balin ve Dwalin diyemeden şaşırmış bir halde pat diye yere çöküverdiler.


Kafile örümceklerin saldırısına uğradığında Bilbo yüzüğü kullanmayı ve yüzüğü cücelere açıklamayı düşündü ancak bundan önce örümceklerden kurtulmak için bir plan hazırladı, bu planın işe yarayacağını umuyordu. Balin'in de yardımlarıyla örümceklerden de kurtulmuşlardı.

The Hobbit demiş ki
Az sonra ilerde, sağdaki ağaçlardan "Tembel böcek" ve "Kafadanbacaklı" sesleri geldi. Bu örümcekleri felaket derecede sinirlendirdi. Kafileye doğru ilerlemeyi kestiler ve sesin geldiği yöne doğru gittiler. "Kafadanbacaklı" onlar öyle sinirlendirmişti ki akılları başlarından gitti. Sonra Bilbo'nun planını diğerlerinden daha iyi kavrayan Balin bir hücüm başlattı. Cüceler küçük bir grup halinde toplandılar, ve örümcekleri taş yağmuruna tutup sol taraftaki örümceklere saldırdılar. Örümcekleri yarıp geçtiler.


Bilbo, yüzüğü cücelere anlattıktan sonra hepsi Bilbo'ya daha önce yağdırdıkları övgülerin nedenini anladılar ve Bilbo'yu soru yağmuruna tutmaya başladılar, öyle ki Bilbo'nun bu sorulara cevap vermeye zamanı kalmayacaktı. Özellikle de Balin, Gollum macerası, yüzüğün bulunması ile ilgili bütün hikayeleri ayrıntılı olarak anlatmasını istiyordu ve ısrar ediyordu.

Sonraları da, Bilbo'nun en fazla yakınlık duyduğu cüce haline gelen Balin, elflerin ülkesinde taş bir zindana tutsak edildiğinde, muhafızdan anahtarlaı alan Bilbo, ilk olarak Balin'in kapısına gitmişti ve kapıyı dikkatlice açıp, ardından fark edilmemek için kilitlemişti.

Cüceler, yolculuk devam ederken fıçıların içine düştüğünde (aslında fıçıdan yapılmış bir salın içindelerdi), Thorin ve diğerleri normal şekilde fıçıları açamadıkları için fıçıları tekmelemek zorunda ve içeriden gelen seslere göre fıçıyı kırarak cüceleri çıkartmak zorunda kaldılar. Bu durumdan en fazla acı çeken Dwalin ve Balin olmuştu, en fazla yara bere içinde kalan ve ıslanan Dwalin ve Balin'di.

Bilbo, yüzüğü takıp dağa çıktığında ve ejderhanın yanına gittiğinde, Balin onun geri dönemeyeceğini sanıp büyük kuşkuya kapılmıştı çünkü yolculuğun en başında, Bilbo'nun evinde "bir daha geri dönemeyeceğiniz..." sözü de Bilbo'yu korkutmuştu, içinde bir kuşkunun olmasından şüpheliydi. Yine Bilbo'nun geri döndüğünü gördüğünde en çok sevinen Balin olmuştu.
Hobbit demiş ki
[b]Balin, hobbiti yeniden gördüğüne fazlasıyla memnun olmuş ve keyiflendiği kadar çok da şaşırmıştı. Bilbo'yu kucaklayıp, dışarı, açık havaya taşıdı.Balin, Kafilenin örümceklerden kaçmasına yardım etti, Thorin yokken adeta bir lider gibi davranarak kafileye önderlik etti. Balin yolculuk boyunca "gözcü" gibi görev yaptı. Kuyutorman'daki elfleri ilk gören de O oldu. Yolculukta bir farenin önlerinden geçişinin bile Balin'in gözüne çarptığı söylenir.
Yolculuk sırasında Balin'den böyle bahsedilmesine rağmen Bilbo, yüzüğü Puslu Dağlarda bulup Gollum'la oynadığı bilmece oyununu kazanınca kafileye geri dönmüştü fakat Balin yüzüğün gücünü (görünmezlikten bahsediyor) fark etmemişti.
Yolculuk bittiğinde ve Smaug öldürüldüğünde, Balin tekrar Shire'a, Çıkın Çıkmazına gitti ve Bilbo'yu orada ziyaret etti. Yaşadıkları maceralardan konuştular.
Spoiler:
Balin, Bilbo'yu ziyaret ettiğinde..Üçüncü çağın 2989'uncu yılında, Balin, Moria'da tekrar cüceleri çoğaltmak amacıyla Erebor'u terk etti ve Floi,Oin,Ori,Frar,Loni ve Nali ile beraber Moria'ya (Khazad-Dum) gitti. Ama buradaki cüceler orklar tarafından fark edildi ve Balin de 3.çağın 2994'üncü yılında bir ork okçusu tarafından katledildi.
Yüzüklerin Efendisi'nde ise Kardeşlik, Moria madenlerinden geçerken Mazarbul odasında Balin'in mezarını buldu.
Mezarda "Balin Fundinul Uzbad Khazaddumu" yazıyordu. Yani "Balin, Fundin'in oğlu, Moria'nın Lordu"
Spoiler:
Resim
Balin'in mezarı Kardeşlik tarafından bulunduğunda


Balin'in Soy Ağacı
Spoiler:
Resim


Kaynaklar:
The Hobbit
http://www.lotr.wikia.com
http://www.tuckborough.net
http://www.tolkiengateaway.net
http://www.glyphweb.com/arda/

Bu benim 3.yazım arkadaşlar, her türlü yorumunuzu,eleştrinizi eksik etmeyin. Balin ile ilgili bulabildiğim bütün bilgiler bu kadardı, elimde bütün kitaplar olmadığı için sadece Hobbit'ten yararlanabildim.


En son Wulstrap tarafından 14 Nis 2010 11:01 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Okunmamış mesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 12 Nis 2010 10:32 pm 
Hisar Muhafızı
Hisar Muhafızı
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Alıntı
Balin, Erebor'a Smaug saldırmadan önceki yıllarda doğdu.


Sanırım ''yıllarda'' doğdu lafı yanlış olmuş lakin Balin doğum tarihi tam olarak biliniyor.

Birde şu bilgiyi de ekleyebiliriz. Thrain ve Cüceler, Cüceler'in yüzüklerini geri almak isteyen Sauron tarafından orklara takip ettiriliyordu.


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Okunmamış mesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 27 Ağu 2010 02:22 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
sağol güzel anlatmışsın +1 twt haketmişsin diyeceğim'de twt puanı veremiyorum :D

_________________
Resim

Bu kadar küçük bir şey için bu kadar büyü korku ve kuşku çekmek...


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Okunmamış mesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 27 Ağu 2010 03:22 pm 
Gondor Askeri
Gondor Askeri
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Harika bir yazı. O kadar güzeldi ki Hobbit'i yeniden okumuş kadar oldum. Eline sağlık. + TWT vereceğim, TWT puan kriterlerini tamamlayınca.

_________________
Resim
Resim

Kimsede yeşermeyen duyguları besliyorum ben sana ...
Kimsede yetişmeyen sevgiyi.
Geniş bir ovada;
Avazım çıktığı kadar bağırırcasına ...

Senin altın saçlarının,
O masmavi gözlerinin,
Tatlı yüzündeki pembe yanaklarının,
Ve bir bakışınla, ömre bedel gözlerinin hikayesi oldum.


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
 [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafirBu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  


Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group