The White Tree

..::| Orta Dünya'nın Zirve Noktası |::..

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
 [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajMesaj Başlığı: Orta Dünyadan Müzik Aletleri
Gönderilme zamanı: 26 Oca 2009 10:24 pm 
Istari
Istari
Kullanıcı avatarı

Orta Dünya insanları Seslerini genellikle Müzik Aletleri ile desteklemiştir.J.R.R Tolkien Müzik aletlerini Orta Çağ Avrupasından esinlenmiş gibi görünüyor.Kitapta geçen aletlerden bahsedeceğim.

Harp

Karanlık çağlardan itibaren insanların kullandığı 22 telli bu alet Orta Dünya'da da bulunduğu kitaplarda geçiyor 8-13 gergin tel ve boyut olarak biraz daha küçüğü ile İnsanların ve Elflerin ilk çağlarda birbirlerini böyle selamladıklarını ve yanlarında çoğu zaman taşıdıkları anlatılıyor.
Ayrıca Maedros'un Fingon'u kurtardığı Thangorodrim uçurumunda birlikte Harp ile şarkı söyledikleri ve Tuor'un Androth'dan denize olan yolculuğundada Harplar ile şarkı söylendiği kitaplarda geçer.Sadece İnsan ve Elfler değil onlardan öğren Numenorlu'lar ve Cücelerde kullanmaya başlamaştır.

Resim

Boru

Borular Hayvan Seslerini taklit etmek amacıyla Kullanılmıştır.Fakat çıkardığı yüksek ses haberleşmedede kullanılmıştır.İlerleyen zamanlarda savaş sırasında haberleşme veya savaşa çağrı olarak kullanılmıştır.Buna örnek olarak çoğu Orta Dünya savaşlarında Orduların savaştan önce Borularını öttürmesi ,Merry'nin kullandığı Rohan Borusu ile Shire'de Subaşı Savaşı'nın çağrısını yapması,Boromir'in orklar tarafından kıstırıldığında Gondor Borusu ile yardım çağırması buna örnek gösterilir.Ayrıca ilk çağlarda Elfler güneş battığında borularla bunu haber verirlerdi.Kitaptada geçen Miğfer dibi Muharebesi sonlarında Kral Theoden'in Hisarsan dışarı sürerken çaldığı Helm Hammerhand'in borusuda savaşta kullanılan borulara örnektir.

Resim

Flütler ve Diğer Tahta üflemeli çalgılar

Herhangi bir tuşu veya teli olmayan tahta oymalı 6 delikli alet Yine Elfler tarafından yapılmıştır.Orta Dünya da kullanılan en yaygın çalgıdır.Çoğunlukla Hobbitler kullanır bununla şiirler ve şarkılar yazarlar ve söylerler.

Çan

Çanların ilk kimin tarafından kullanıldığı bilinmemektedir fakat Çanları en çok kullananlar Cücelerdir.Krallarını böyle selamladırları anlatılmaktadır.Ayrıca Çanlar çalarak Savaşa hazırlık yapılması gerektiğinide haber verirler.Sadece Cüceler değil Dale ülkesinde Samaug'un gölgesindeki günlerde halkın saklanması ve savaşçıların hazırlanması gerektiğini Smaug'un geldiğini belirten çanlar çalınır ve Rohanda kralın orduyu toplama emri halka ve askerlere çanlar aracılığı ile duyrulur.

Hobbit Kitabında ise Cücelerin Bilbo'nun evini ziyareti sırasındaki bir paragraf

İthaki Yayınları Hobbit sayfa 24 demiş ki
"Şimdi biraz müzik" dedi Thorin. "Çalgıları çıkarın!"

Kili yle Fili çantalarına koşup küçük kemanlar getirdiler; Dori, Nori ve Ori paltolarının içinden flütler bulup çıkardılar; Bombur koridordan bir davul getirdi; Bifur ile Bofur da dışarı çıktılar ve bastonların arasına bıraktıkları klarnetlerle birlikte döndüler. Dwalin ile Balin: "Affedersiniz, benimkini verandada bıraktım!" dediler. "Benimkini de getiriverin!" dedi Thorin. Kendi boylarında viyolaları ve Thorin in yeşil bir beze sarılı harpı ile birlikte döndüler.

Bu yazının Orjinalini yazan kişi bu müzik aletlerinin hepsinin Orta-Çağ Avrupasında kullanıldığını ve Tolkien'in buradan esinlendiğini söylemektedir ama bu konu hakkında fazla bir delil sunmamaktadir.

Yazının Orjinal Metni Orta Dünya kültürü adı altında
http://www.elvenminstrel.com/tolkien/tolkien.shtml
sitesinde bulunmaktadır.Tamamıyla bana ait çeviridir.Konu bulmamda yardımcı olan Sitemizin yöneticisi Ronartir'e ve yazının bir bölümünü yazan Captain.'e teşekkür ederim.

BU YAZI TWT ÜYELERİ İÇİN HAZIRLANMIŞTIR EĞER KULLANMAK İSTİYORSANIZ NEREDEN ALINTI OLDUĞUNU İFADE EDİNİZ

En son Captain of Arnor tarafından 21 Mar 2009 11:20 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Fornost....Hearth of Arnor

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 26 Oca 2009 10:30 pm 
Yönetici
Yönetici
Kullanıcı avatarı
Noldor Sürgünleri

Genel anlamda biliyor olmama rağmen ilk kim bulmuştur, kim kullanmıştır ve ya ne amaçla kullanılmıştır gibi kafamda oluşan sorular vardı. Bugün de Captain of Arnor kendisini konu aradığını söyleyince fikir verme amaçlı kensidine bu konuyu söyledim. O da sağolsun hemen bir yazı derlemiş. :)

Aslında ben flüt'ü daha çok Elflerin kullandığını sanıyordum. Yanılmıyorsam bazı ağıtlarda da kullanılıyordu değil mi? ( ya da benim aklımda mı öyle kaldı :D )

ve bir orman gibi kardeşçesine

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 26 Oca 2009 10:40 pm 
Istari
Istari
Kullanıcı avatarı

Elflerin daha çok Harp çaldıklarını okudum ama Flüt'de kullanmıyorlar değil Ancak daha çok kullananların Hobbitlerin kullandığını okudum :) soruların kalması normal benimde anlamadığım bi çok yer vardı onları çeviremedim :P

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 26 Oca 2009 10:59 pm 
Kuyutorman Elfi
Kuyutorman Elfi
Kullanıcı avatarı

Alıntı;
Sadece İnsan ve Elfler değil onlardan öğren Numenorlu'lar ve Cücelerde kullanmaya başlamaştır.

İnsanlarla elflerden önce Numenorlu'ların cücelerin ne işi var. Numenorlu'lar zaten insan, cüceler de elflerden önce uyanmamışlardı.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 26 Oca 2009 11:02 pm 
Istari
Istari
Kullanıcı avatarı
Noldor Sürgünleri

O cümlede sanırım Elflerin ve İnsanların, Cüce ve Numenorlulara öğrettiğini kastetmiş. Fakat şu yine de garip geldi bana; Gilfanon'un dediği gibi Numenorlular zaten İnsandı. Acaba ben yanlış mı anladım? Yani orada öğreten tek kesimin Elfler mi olması gerekiyor? :roll:

En son arpharazon tarafından 26 Oca 2009 11:10 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Fly me to the moon and let me sing among the stars
Let me see what spring is like on Jupiter and Mars

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 26 Oca 2009 11:09 pm 
Istari
Istari
Kullanıcı avatarı

Numenorlu'lar ve Cüceler Elflerden öğrenmişlerdir demeye çalıştım ve İlerleyen zamanlarda Orta Dünyadan uzakta olmalarına rağmen Numenor'lu larda o aleti kullanıyorlardı demek istedim yani Numenorlular İnsan :)

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 20 Mar 2009 09:54 pm 
Esgaroth'lu İnsan
Esgaroth'lu İnsan
Kullanıcı avatarı

Hobbit'te Bilbo'nun evine giren cücelerden birkaçı (şu anda isimlerini hatırlayamadım) keman çalmışlardır.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 21 Mar 2009 12:50 am 
Uzaklaştırıldı

hurin thalion demiş ki
Hobbit'te Bilbo'nun evine giren cücelerden birkaçı (şu anda isimlerini hatırlayamadım) keman çalmışlardır.

Aynen öyle ;) Kanıt için:

İthaki Yayınları Hobbit sayfa 24 demiş ki
"Şimdi biraz müzik" dedi Thorin. "Çalgıları çıkarın!"

Kili yle Fili çantalarına koşup küçük kemanlar getirdiler; Dori, Nori ve Ori paltolarının içinden flütler bulup çıkardılar; Bombur koridordan bir davul getirdi; Bifur ile Bofur da dışarı çıktılar ve bastonların arasına bıraktıkları klarnetlerle birlikte döndüler. Dwalin ile Balin: "Affedersiniz, benimkini verandada bıraktım!" dediler. "Benimkini de getiriverin!" dedi Thorin. Kendi boylarında viyolaları ve Thorin in yeşil bir beze sarılı harpı ile birlikte döndüler.

Edit: Bu yazıyı istersen yazıya ekleyebilirsin, daha bir renkli olur.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
 [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: