The White Tree

..::| Orta Dünya'nın Zirve Noktası |::..

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
 [ 17 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 01 Şub 2012 06:08 pm 
Esgaroth'lu İnsan
Esgaroth'lu İnsan
Kullanıcı avatarı

Ben daha önce bir Portekizli ile konuştum internette ve Türkiye'li olduğumu söylediğim de bana "Is in Europe :D ?"(Avrupa'da mı?)yazdı.Yani bu ne demek:"Ben öyle bir ülke duymadım."Sonuna bir de gülücük koymasına da iyice sinir oldum.Burdan çıkaracağımız sonuç:Türkiye birçok ülkede bilinmiyor ve önemsenmiyor.

Bunun dışında birçok yabancı filmde Türkler çıksa ya uyuşturucuyu ya kumarı ya da genel olarak pis işleri Türkler yapıyor.En büyük örneklerden biri The Godfather.Başka bir örnek Olağan Şüpheliler.

Bunun dışında Lawrence of Arabia filminde Türkleri sapık,barbar,korkak ve pis olarak gösteriyor.

Bence bu çok önemli bir şey.Çünkü hiçbir zaman "Türkün Türkten başka dostu yoktur"olgusunu kabul etmedim.Özellikle Avrupa'da Türkiye'yi Orta Doğu ülkelerinden farksız görüyor.Avrupa'dan gelen turistlere de bakarsak hep Kapalı Çarşı gibi yerlere gitmek istiyor.Hatta birçoğu burasını fazla modern buluyor.Buraya gelen anlasa da gelmeyenler Türkleri her zaman pis olarak algılamıştır.

Sonra başka bir örnek verecek olursam:Benim ablam Amerika'ya gitmişti ve orada ABD'li arkadaşları ile konuştuklarından Türkiye'yi duyduklarını ama nerede olduklarını bilmediklerini ve ablamın neden türban takmadığını söylemişler(biraz da haklılar canım.Türkiye'de ki Başbakanla Cumhurbaşkanının eşleri türban takıyorsa o ne desin?)

Ekşide bu konu hakkında bir yazıyı beğendim ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

Alıntı
alman prof. naumark'in itiraflari:
"istanbul üniversitesi'nde ögretim üyesi alman asilli prof. naumark
ile bir kisim talebesi bogaziçinde geziye çikarlar. talebelerden
biri prof. naumark'a su soruyu sorar:
- avrupa bizi neden sevmez hocam ? prof. naumark su cevabi verir:
- çok samimi olarak itiraf edeyim ki, avrupali türkleri sevmez ve
sevmesi de mümkün degildir, asirlardir kilisenin türk ve islam
düsmanligi hiristiyanlar'in hücrelerine sinmistir. sebeplerine
gelince:
1. müslüman oldugunuz için sevmez. ama faraza laik söyle dursun,
hiristiyan olsaniz da size düsman olarak bakmaya devam eder.
2.sizler farkinda degilsiniz ama, onlar su gerçegin farkindadirlar:
tarihten türk çikarilirsa tarih kalmaz. osmanli arsivi tam olarak
ortaya çikarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazilmasi gerekir.
3. avrupa'nin pazari idiniz. simdi avrupa'yi pazar yapmaya
basladiniz.
4. en az 400 yil avrupa'da sirtimizda ve ensemizde at kosturdunuz.
5. selçuklular anadolu'yu, osmanlilar ise orta avrupa ve balkanlari
haçli ordusuna mezar ettiler.
6. sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek
hakimiyet sağladılar.önce ahlaki değerlerinizi yıpratmaya
başladırlar
giyiminizden yasantınıza kadar sonra kendi içinizde sizi bölmeye
başladırlar a-b-c-d gb
7. selçuklu ve bilhassa osmanli, islamiyet ugruna her seyini feda
etmeseydiler, islamiyet bugün belki sadece hicaz'da varligini devam
ettirirdi, kaldi ki vehhabiligi kuranlar da, ingiliz dominyon
bakanligi'nin adamlaridir. bati her yerde islamiyet'i, sapik
inançlara kanalize etti. ama osmanli, asr-i saadet'i devam ettirdi.
8. kilise size kin kusmaktadir. ve sebepleri yukaridadir.
9. ben türkiye'ye geldigimde 2 üniversiteniz vardi, simdi 19
üniversite var. (o tarihte öyle idi simdi ise çok daha
fazla.)osmanlı zamanınde ise her yerde bir mederese vardı tarihinize bakın
her
medresede bilim eğitimi vardı
ilk denizaltını osmanlının yaptığını çoğunuz bilmiyorsunuzdur
belkide ama avrupa bunu biliyor
10. sizler, gerçek hüviyetinize döndügünüz an avrupa'nin refahi ve
medeniyeti yikilir.ama sizde bunun olması bu şartlarda çok zorrr
11. yine sizler, avrupa'nin tarihi düsmanisiniz ve daima düsman
olarak kalacaksiniz."

evet, almasini bilene ders ve ibretlerle dolu bir itirafname...
(zody, 02.01.2003 19:42)

Yani biz bir kere yabancılara bu olguyu yarattık ve kolay kolay bu olguyu kaldıramayacağız(bence).

Peki siz bu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  

Gönderilme zamanı: 02 Şub 2012 02:00 am 
Kuyutorman Elfi
Kuyutorman Elfi
Kullanıcı avatarı

Alman profösör Avrupalılar'ın bakış açısını, bir Avrupalı olarak, gayet açık bi şekilde ifade etmiş ve ne yazık ki ciddi bir doğruluk payı var anlatılanlarda. Üstüne şunu da ilave etmek gerekir ki, Avrupa, özellikle de Almanya, ciddi işçi sıkıntısı çektiği dönemlerde, ister Türkiye'den, ister diğer doğulu ülkelerden giden insanlar olsun, çalışmaya giden insanların çok büyük bir kısmı, zaten ekonominin çok kötü olduğu ve insanların büyük bir bölümünün cehalet, yoksulluk ve bunlara bağlı olarak da görgüsüzlük içinde yaşadığı ve yaşadığı ülkelerde iş bulamayan çaresiz insanlardı. Sanayi devrimini tamamlamış ve insanlarının ciddi bir kısmının yüksek yaşam standartlarına sahip, belli bir kültüre erişmiş olduğu Avrupa ülkelerinde, buralardan gelen insanların oluşturduğu alt kültür ve davranış şekli çok yadırgandı doğal olarak ve hor görme, ön yargı, dışlama ve Türkler'e ve İslamiyet'e karşıtlık daha da derinleşti.

Mesela şöyle iki çarpıcı ve ironik örnek vereyim. Doğup, büyüdüğüm yerde Avrupa'ya çalışmaya giden insan sayısı çok ciddi derecede fazladır, öyle ki kentin nüfusu gurbetçilerin izin aylarında, abartmadan söyleyebilirim ki %50 oranında artar. Komşularımızdan biri gurbetçiydi ve bi yaz geldiklerinde, benim yaşlarımda ve arkadaşım olan komşu çocuğu, o zamanlar için iyice değerini yitirmiş olan bozuk parları topluyordu ve de bir naylon torbayı dolduracak kadar biriktirmişti. Bunları ne yapacağını sorduğumda da, Almanya'da, gazete, sigara, kola vb. ürünlerin satıldığı, para atılarak çalışan otomatik makinaların, topladığı bozuk paralar büyüklüğünde olan marklarla çalıştığını söylemişti ve tabi ki topladığı bozuk paralar bu makinaları çalıştıran marklar karşısında tamamen değersizdi. Düşünsenize bu makinaları açan görevlilerin karşılaştıkları değersiz Türk paraları sonucu onların gözünde düştüğümüz durumu.

Bi başka örnek de Türkiye'ye dönüşlerde, buraya getirilmeye çalışılan dikkat çekeçecek yoğunlukta market ürünleri. Eskiden marketler Türkiye'de çok bilinmeden önce hazır yiyecek dediğimiz ürünler kimsenin evine girmiyordu ve Türkiye'ye götürülmeye çalışılan bunca yiyeceğin karşısında Avrupalı gümrük memurlarının aklında aç insanların yaşadığı bi ülke olarak yer etmişizdir herhalde.

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  

Gönderilme zamanı: 02 Şub 2012 11:57 pm 
Beorning
Beorning
Kullanıcı avatarı

Türkiye'nin çok yanlış tanındığı ve bazı kişilerce(avrupada yaşayanlar veye türkler farketmiyor) özellikle yanlış tanıtıldığı için Türklere karşı bir önyargı oluşmuş olabilir.Ha Türkün türkten başka dostu yoktur gibi yargılara ben başından karşıydım.Hatta en sinir olduğum şey genellemelerdir.Tüm bir milleti türklere düşman olarak tanıtıyoruz.Ona göre davranıyoruz.Bu dediğim aynısı yabancılarda da var bazı kesimler(medya,politikacılar vs.) türkleri halklarına düşman olarak tanıtıyor.En büyük sorunun bundan kaynaklandığını düşünüyorum.Yoksa benim ingiliz,polonyalı,fransız,italyan,israilli,iranlı,amerikalı arkadaşlarım var(cidden şaka değil :D bi ara yurtdışına gitmiştim) ayrıca sanal ortamda da konuştuğum bazı kişiler Türkiye'yi gerçekten hoş bir ülke olarak biliyor.Öte yandan sohbet ettiğim yabancılar içinde Türkiye'nin yerini bilmeyen de vardı.

Dediğim gibi Ülke ve halk nasıl tanıtılırsa öyle tanınıyor.

Resim

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 03 Şub 2012 04:13 pm 
Esgaroth'lu İnsan
Esgaroth'lu İnsan
Kullanıcı avatarı

kingofgondor demiş ki
Türkiye'nin çok yanlış tanındığı ve bazı kişilerce(avrupada yaşayanlar veye türkler farketmiyor) özellikle yanlış tanıtıldığı için Türklere karşı bir önyargı oluşmuş olabilir.Ha Türkün türkten başka dostu yoktur gibi yargılara ben başından karşıydım.Hatta en sinir olduğum şey genellemelerdir.Tüm bir milleti türklere düşman olarak tanıtıyoruz.Ona göre davranıyoruz.Bu dediğim aynısı yabancılarda da var bazı kesimler(medya,politikacılar vs.) türkleri halklarına düşman olarak tanıtıyor.En büyük sorunun bundan kaynaklandığını düşünüyorum.Yoksa benim ingiliz,polonyalı,fransız,italyan,israilli,iranlı,amerikalı arkadaşlarım var(cidden şaka değil :D bi ara yurtdışına gitmiştim) ayrıca sanal ortamda da konuştuğum bazı kişiler Türkiye'yi gerçekten hoş bir ülke olarak biliyor.Öte yandan sohbet ettiğim yabancılar içinde Türkiye'nin yerini bilmeyen de vardı.

Dediğim gibi Ülke ve halk nasıl tanıtılırsa öyle tanınıyor.

Katılıyorum,benimde yabancı uyruklu arkadaşlarım var,beni şaşırtan bir olay(genelde yabancılar Tükler hakkında böyle konuşmaz) çinli bir kızın İstanbul'dan övgü ile bahsetmesiydi. Sebebini öğrenmek için biraz sıkıştırdığımda ise bir kitap sayesinde şehrin güzelliklerini keşfettiğini öğrendim. Hatta ileride Türkiye'ye gelmeyi düşündüğünü söyledi. Alıntıda "kingofgondor" çok güzel bir yere değinmiş. Gerçekten de ülke ve halk nasıl tanıtılırsa öyle tanınıyor. Anlatmak istediğim bir kitabın bile kişilerin düşüncelerini etkileyeceği.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 29 Haz 2012 03:33 pm 
Kuyutorman Elfi
Kuyutorman Elfi
Kullanıcı avatarı
Kara Númenorlular

Lofty demiş ki
Katılıyorum,benimde yabancı uyruklu arkadaşlarım var,beni şaşırtan bir olay(genelde yabancılar Tükler hakkında böyle konuşmaz) çinli bir kızın İstanbul'dan övgü ile bahsetmesiydi. Sebebini öğrenmek için biraz sıkıştırdığımda ise bir kitap sayesinde şehrin güzelliklerini keşfettiğini öğrendim. Hatta ileride Türkiye'ye gelmeyi düşündüğünü söyledi. Alıntıda "kingofgondor" çok güzel bir yere değinmiş. Gerçekten de ülke ve halk nasıl tanıtılırsa öyle tanınıyor. Anlatmak istediğim bir kitabın bile kişilerin düşüncelerini etkileyeceği.

Ben size katılmıyorum. :) Bence bir kitap kişinin şahsi fikrini (çevresi değişmedikçe) tamamiyle değiştiremez. Örnek vereyim, ben Antalya/Kemer'de yaşıyorum ve burası Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden, yani farklı milletlerden bayağı insan geliyor. Ben de tabi yabancılarla sohbet ediyorum bazen. Bu konular hakkında soru sormak istedim ve sordum. İnanmayacaksınız ama 10 yaşından 60 yaşına kadar herkes o kadar övdü ki! Tamam bi de olaya öbür tarafından bakalım; İnternet aracılığıyla, Online oyunlarda falan mutlaka yabancılarla konuşmuşsunuzdur. Bir de oradakilere sorayım dedim, TÜRK olduğumu öğrenince küfretmeye başladılar! Hatta "Pis Türk" lafını öğrenmişler. Onlara bu davranışlarının sebebini sorduğumda "BİLMİYORUZ AMA ÖYLEYMİŞSİNİZ" gibisinden laflar ettiler, yaşları ise en fazla 16-17.
Sonuca geleyim, yabancı yeni nesillere Türk düşmanlığını öğretenler, eskiler yani dedeleri, babaları, "bize yenik düşenler". Sana katılmamamın sebebi ise insanın çevresi değişmedikçe bir kitap bir olgu hakkındaki düşüncelerini değiştiremez.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Haz 2012 01:21 am 
Esgaroth'lu İnsan
Esgaroth'lu İnsan
Kullanıcı avatarı

Bence Türklere karşı bir ön yargı yok fakat İslam'a karşı var.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2012 06:14 pm 
Super Saiyajin
Super Saiyajin
Kullanıcı avatarı

Umarım düşündüklerimi olabildiğince açık anlatabilirim :)

Öncelikle Türkler hakkında düşünceden düşünen kesimden kasıt kimler? Avrupa,ABD halkı mı yoksa bu ülkeleri yöneten kesimler mi ekonomi lobisinden hükümetine kadar :) Ayrıca hep örnek ABD ve Avrupa olmuş dünya oradan ibaret değil. Afrika,Uzakdoğu,Ortadoğu ve Rusya (tam Avrupa ülkesi saymıyorum kusura bakmayın :P) bunlar hakkında bir şey söylenmemiş :)

Neyse ben kısaca yabancılar ibaresini batı ülkeleri dediğimiz Avrupa ve ABD olarak alıyorum. Gene yukarıda ki soru önemli kimi kastediyoruz burada düşünce sahibinden kasıtla? O ülkelerin halkı mı yoksa yönetenleri mi? Hatta küçük bir kesim daha var bu iki kesim haricinde ona da orada değineceğim.

Yönetenlerin Türklere bir garezi var diyemezsiniz. Çünkü şu bir gerçek ki uluslararası ilişkiler de dostluk diye bir şey olmadığı gibi düşman da yoktur. Yalnızca çıkar çatışması ve çıkar için iş birliği vardır. Bizim tarihimizde Fransa bu yüzden çok kötülenir, Napolyon çok kötülenir. Ama böyle bir şey yok. Dostluk ilişkileri 1200-1400'lerden sonra kalmadı. Artık çıkar ilişkisine göre ülkeler adım atıyor ve Osmanlı bunu anlayamadı.

Halka gelince Avrupa tarihini ve ABD tarihini azıcık sosyolojik olarak incelemek gerekiyor. Avrupa'da İngiltere ortaçağdan beri bir miktar inanç için çatışmalar olması dışında ne milliyetçilik akımından ne de başka şeylerden çok etkilenmedi çünkü hanedanlıklar yavaş ve pürüzsüzce demokrasiye kaydılar, haklar ve özgürlükler verdiler. Fakat özellikle Fransa başta olmak üzere diğer ülkeler çok ağır ideolojik çatışmaların olduğu dönemler geçirdiler. ABD'de aynı şekilde son yüzyılda gerek renk çatışması gerek komunizm çatışması olsun çatışmalı bir yüzyıl geçirdi.

Bu ülkelerin refahı arttı gerek sanayi gerek sömürge ile fark etmez sonuç olarak refahları arttı ve halk özgürlüklere sahip bir durumda. Haliyle siyasetle uğraşan kesimler yönetenler ve ekonomik lobi,zenginler olarak kaldı. Bunlar dışında halk zaten refaha düştüğü veya para için çalışmakla meşgul olduğundan -bir de refaha ulaşan toplumların ilgilendiği gibi kültürel şeylerle ilgilendiğinden- çok siyasetle ilgilenmiyorlar ki ABD bunun en büyük örneği. Sandığa oy kullanmaya gidenler nüfusun kaçta kaçı belli.

Haliyle ABD vatandaşları dünya hakkında pek bir şey bilmezler çünkü çok umursamazlar. Bana niye Fransa'yı veya diğer Avrupa ülkelerini biliyorlar diyorsanız sebebi şu; Avrupa ülkelerinden 300 yıldır oraya göçler oluyor. Yıllardır kültürel elçileri ve elçilikleri ülkelerini tanıtıyor. Ve sanatlarını koruyup dünyaya açabilmiş Avrupa. Vietnam,Japonya,Rusya ve Çin ise savaşlar veya ideolojik çatışmalardan bilinir.

En basitinden daha geçen bir senator Türkiye'nin NATO'ya ilk üye olan ülkelerden biri olduğunu bilmediğinden gaf yapmıştı ve ABD dış işleri bakanı adamı laf yapıştırmadı mı?

Türkiye kendini tanıtmayı geç iç siyasi birliğini bile sağlayamamış durumda. Şu an bile yarıdan çokla başa gelse de AKP ülkede bir siyasi istikrar yok. Bundan kastım şu AKP gitsin yerine B partisi gelsin veya o gitsin C partisi gelsin. Ülke her parti ile beraber apayrı bir şekle şemala bürünüyor. Sanki daha geçen seçimden önceki ülke değil. Bu yüzden dünyaya kendimizi kültürel olarak tanıtamamışız.

Avrupa bizi bilir ama bizim tatil yerlerimiz dışında ki onlar da dahil turizm yerlerini koruyup geliştirmediğimizden çok bizi diğer Avrupa ülkeleri kadar bilmezler. Bize karşı bir önyargıları olduğunu düşünmüyorum. Çünkü onlar artık ideolojik olarak hiçbir şeyi önemsemez hale gelmiş durumdalar. Tek umursadıkları yeterince para daha fazla para kazanmak.

İstisnalar; Almanya haberlerde de çıkıyor milliyetçi bir akıma bürünmeye başladı gene benzer şeyler geçen yıl Rusya'da da vardı. Bunun sebebi ise tamamen para üzerinde dönen çarkın pisliklerini gören gençler ve nesiller bundan kurtuluşu gene eskisi gibi milliyetçi akımlara dönmekte görüyorlar.

Geldik üçüncü kesime genellikle lobilerin içinde bulunan azınlık diyebileceğimiz Ermeni ve Yahudi kesimler (bunların sayıları öyle çok değildir halka göre tabi ki :D ama kuvvetlidirler) tarihi kin güdebilirler veya kilise. Ama bu demek değildir ki halk Türkler'den nefret ediyor.

Tam anlatamamış olabilirim ama velhasıl kastettiğim şey şu.
Biz iç siyaseti dengeye getiremediğimizden kendimizi tanıtmaktan aciz kalmışız yüz yıldır. Haliyle bu yüzyılda yetişen nesiller Türkleri çok bilmez.

Yani o profesörün dediklerini kabul etmiyorum. Bin yıl öncesinden onların peşinde at koşturduğumuz için veya müslüman olduğumuz için nefret edebilirlerdi ama bu bunun sebebi değil. Ha şu an islamiyete ön yargı yok mu var. Bunun sebebi ise medyanın batıda 11 Eylül dahil gerek ortadoğu da gerek ABD ve Avrupa da olan son yüzyılda ki terör olaylarını İslamiyet adı altında lanse etmesinden kaynaklanıyor.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2012 10:50 pm 
Yalnız Dağ Cücesi
Yalnız Dağ Cücesi
Kullanıcı avatarı

Bir tür ayna gibi olmalı, tıpkı bizim yabancılar hakkındaki görüşlerimiz gibi... Katı milliyetçilik, ılımlı yakşalım ve kararsızlık. Bence hepsinin bir harmanıdır.

Sonuçta üst düzey bir anket yapılmadı, yani kesin bir sonuca da ulaşamayız. Aklımızdan geçenler ancak kendi izlenimlerimiz olacaktır.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2012 10:55 pm 
Kartal
Kartal
Kullanıcı avatarı

Uzun bir konuşma yapmayacağım ama bir şeyler söylemek istiyorum.
The Godfather'da bir Türk karakterinin olması beni gururlandırmıştı aslında. Sonuçta sadece Türkler kullanılmıyor bu işlerde. Başka filmlerde başka uyruklar da kullanılıyor. Bunun nedeni Türklerin gerçekten mafyalarının en az Ruslar kadar sağlam olmasıdır diye düşünüyorum.

Eğer Silkroad oynamışsanız bilirsiniz nasıl bir Türk düşmanlığı olduğunu. Ama bunlar sadece çocuklar yüzünden oluyor ve ben de genelde oyunda yabancı gibi takılırım ve Türklerle çok fazla arkadaşlık yapmam :D Çünkü gerçekten çok kötü şekilde gelişmekte olan bir genç neslimiz var.

Genel olarak bakacak olursak yine ön yargıları var ama bence bu bizim tarihimizle ilgili. Yıllar boyu tüm Avrupa devletleri bize boyun eğmek zorunda kaldılar. Şimdi ise biz onlara boyun eğiyoruz.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2012 11:02 pm 
Yalnız Dağ Cücesi
Yalnız Dağ Cücesi
Kullanıcı avatarı

Ben pek siyasi düşünceleri bilmem fakat bir gamer olduğum için baya bir sanal ortamda yabancıların türklere büyük tepkisi var. Battlefield 3 oynarken çoğu serverda Türkler'e giriş izni verilmiyor. Oyunda aşırı bir tepki yartıyor. Bu yüzden biz de ülkemizi değiştirip avrupa ülkelerinden biri olarak koyuyoruz. Bu ön yargı bayağı kötü ama suçlu olmayanlarında, canı yanıyor. Tabiki çoğu olaylar bizim nesilden de kaynaklanıyor. Günlük konuşma dilinde ki gibi bir oyunda ne argolar ve ağıza alınamayacak sözler sarfediliyor.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 02 Tem 2012 05:15 pm 
Kuyutorman Elfi
Kuyutorman Elfi
Kullanıcı avatarı
Elendilmir

ABD'de bir araştırma yapın ve afganistanı,ırağı haritada göstermelerini isteyin.Adım gibi eminim ki %65 i gösteremez. ABD halkının çoğu böyle düşüncelerden uzak basit yaşar.Ben size birşey söyliyeyim mesela biz %99 uz falan diyorlar ama abd deki zenginlerin ülkedeki payı bütün abd nüfusunun verdiği parayı kaça katlar.ABD halk nezlinde pek de entel bir halk değildir bizim insanımıza göre.

Avrupada ise tarihten gelen bir nefret söz konusu.Avrupa da halk bizi işgalci görüyor her zaman da öyle görecek.Biz laikde olsak,halk olarak ateizme de geçsek kökenimizi redde etsek. biz onların gözünde hep attillanın,kılıçarslanların,fatihin torunlarıyız.

Bunların tamamının tarihten gelen bir nefret olduğunu düşünüyorum.Bu nefret bizim halkımızda yoktur.Bakın daha 100 yıl önceki toprakları herkes hayal eder özlem duyar ama kimse de kalkıp hadi kalkıp Yunanistan'ı işgal edelim pis yunanlar,ingilizler,fransızlar vs demez.Deselerde bu ülkede %10 u geçmez. Ancak avrupada bu oran %35 e kadar çıkabilir hele hele danimarka,hollanda gibi ülkelerde nedense bu oran daha fazladır.

Özet olarak abd deki halk; cahilliğinden,avrupadaki halk ise tarihten gelen bir nefrete sahiptir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 03 Tem 2012 09:49 pm 
Yalnız Dağ Cücesi
Yalnız Dağ Cücesi
Kullanıcı avatarı

İnsanların eğitim durumuylada alakalı bir durum açıkçası.Yıllar önce Amerikada yayınlanan "jay leno talk show"'unda amerikalılıara afganistan ve ırak nerede ,nasıl bir yerdir,neden savaşa girdik gibi sorular yöneltmişlerdi çoğu insan bırakın cevap vermeyi ilk defa duyduklarını söylüyorlardı.
Aptallaştırmaya yönelik bir eğitim sistemi,bunun devamında sorgulamayan sürü haline gelmiş insanlar,doğal olarak da çevrelerinden duydukları doğru yada yanlış şeyleri savunur ve söylerler.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 03 Tem 2012 10:04 pm 
Beorning
Beorning
Kullanıcı avatarı

Rumil demiş ki
ABD'de bir araştırma yapın ve afganistanı,ırağı haritada göstermelerini isteyin.Adım gibi eminim ki %65 i gösteremez. ABD halkının çoğu böyle düşüncelerden uzak basit yaşar.Ben size birşey söyliyeyim mesela biz %99 uz falan diyorlar ama abd deki zenginlerin ülkedeki payı bütün abd nüfusunun verdiği parayı kaça katlar.ABD halk nezlinde pek de entel bir halk değildir bizim insanımıza göre.

Avrupada ise tarihten gelen bir nefret söz konusu.Avrupa da halk bizi işgalci görüyor her zaman da öyle görecek.Biz laikde olsak,halk olarak ateizme de geçsek kökenimizi redde etsek. biz onların gözünde hep attillanın,kılıçarslanların,fatihin torunlarıyız.

Bunların tamamının tarihten gelen bir nefret olduğunu düşünüyorum.Bu nefret bizim halkımızda yoktur.Bakın daha 100 yıl önceki toprakları herkes hayal eder özlem duyar ama kimse de kalkıp hadi kalkıp Yunanistan'ı işgal edelim pis yunanlar,ingilizler,fransızlar vs demez.Deselerde bu ülkede %10 u geçmez. Ancak avrupada bu oran %35 e kadar çıkabilir hele hele danimarka,hollanda gibi ülkelerde nedense bu oran daha fazladır.

Özet olarak abd deki halk; cahilliğinden,avrupadaki halk ise tarihten gelen bir nefrete sahiptir.

Evet buna tamamen katılıyorum ve bence avrupa birazda korkuyor Türkiye'den.Mesela 1920 de Türkiye anka kuşu gibi küllerinden doğdu ve son dönemlerde bayağı bir atılım yaptık.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 20 Eki 2012 12:42 pm 
Kartal
Kartal
Kullanıcı avatarı

Bende bir keresinde bir oyunda İngiltere de yaşayan bir Türk ile karşılaştım.Merak ettiğim sorulardan biri Türkler hakkında ne düşünüyorlar ?sorusu idi.Bende sordum.Tanıştığım kişinin cevabı buydu:
Türkiye'yi hep az gelişmiş bir ülke olarak gösteriyorlar,uluslararası haberlerde Türkiye'yi hep kötü taraf olarak gösteriyorlar.Dedi.Avrupa ülkeleri nedense bizi sevmiyorlar.:(

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 12 Oca 2013 11:27 pm 
Beorning
Beorning
Kullanıcı avatarı
Noldor Sürgünleri

paragraf güzel, babı ali basılmasaydı gerçekten de tarih tekrar yazılabilirdi diye düşünüyorum.

World War Z Kitap İncelemesi
Yapay (Yapma Diller)
Morgul Bıçaklarına Dair

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 12 Oca 2013 11:44 pm 
Istari
Istari
Kullanıcı avatarı
Karanlığın Hizmetkârları

Kendi düşünceme göre bir ülke hakkında fikir sahibi olup olmamak kişinin kendi sorumluluğundadır.Yani şuan ben nasıl elimin altındaki internetin nimetlerinden faydalanıp, yabancı ülkeler hakkında araştırma yapabiliyorsam diğer ülkelerin vatandaşları da aynını yapabilmeli.Artık istenilen bilgi saniyeler içinde elimize geçiyor. ''Ben o ülkeyi hiç duymadım'' veya ''şu ülkeyi şöyle biliyormuşum , aslı buymuş'' gibi sözler araştırma arzusundan ve insanlık bilincinden yoksun kimselerden duyuluyor.
Şahsen gerçekte pek yabancı tanıdığım yok ama çeşitli oyunlarda veya başka sanal ortamlarda karşılaştığım ve muhabbet etme şansı bulduğum pek çok insanın dediklerine dayanarak Türklere karşı bir önyargı olmadığını söyleyebilirim. Bu önyargıya sahip kişiler aksine topluluğun Türk üyeleriydi ve bu toplum içinde kendilerine yazılan masum İngilizce cümlelere bile kendi dillerinde küfür etmekten bile çekinmiyorlardı.
Ha , yabancılardan ırkçılığa varan yorumlar yapanları görmedim de değil ; ama bu tür oluşumlardaki Türklerin içinde bulundukları hal ve tavırlar bunların genelde sebebiydi.Ama tabi böyle şeyler ırk,kavim dinlemiyor her toplum içerisinden büyük oranda çürük elma çıkabiliyor.Türklere küfür eden bir İtalyan görünce yabancılar Türkler hakkında iyi düşünmüyor ,bizi sevmiyorlar şeklinde genelleme yapmamak gerek.Yapmıyoruz demeyin,genelleme adlı yanlış ve bir o kadar da zararlı bir yöntem var olduğu için şu anda bu konuda tartışıyoruz.
Biraz da yetişme tarzımız bu soruna önayak oluyor sanırım. Gerek okuldaki sistem olsun gerek sosyal hayatımızdaki alışkanlıklar...Özellikle Facebook üzerinden milliyetçilik saçarak , ''Türk'ün Türkten başka bla bla'' gibi fenomenler yaratan gruplarla daha da tırmanmaya başladı bu olaylar.
Sonumuz hayrola.

İnsanı sevin.

I applied my heart to know wisdom and to know madness and folly. I perceived that this also was chasing after the wind. For in much wisdom , is much grief and he who increases knowledge , increases sorrow.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 25 Oca 2013 10:27 am 
Beorning
Beorning
Kullanıcı avatarı
Noldor Sürgünleri

Aslında üstteki yorumunla twt puanı hakediyorsun (ama ben vermiyorum :D) Yıllarca türkün türkten başka dostu yok düşüncesiyle yaşadık ve hala yaşıyoruz.Türklere bir turistlere 2 lira mantığıyla yaşıyoruz.

Sokaklarda çocuklar turist gördüklerinde iyi birşeymiş gibi f... y.. diye bağırıp el hareketi yapıyorsa sen heryere otel de yapsan gelmezler.

World War Z Kitap İncelemesi
Yapay (Yapma Diller)
Morgul Bıçaklarına Dair

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
 [ 17 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: