Karanlıklar Diyarı Mordor • The White Tree

The White Tree


Gerçek Dünyadan Fazlasını ArayanlaraTüm zamanlar UTC + 3 saat
Sponsorlu Bağlantılar

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
 [ 36 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajMesaj Başlığı: Karanlıklar Diyarı Mordor
Gönderilme zamanı: 13 Eyl 2010 12:55 pm 
Ak Kule Komutanı
Ak Kule Komutanı
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Karanlıklar Diyarı Mordor'a Dair

Mordor diyarında, Hüküm Dağı’nın ateşinde... diye başlar hikâye...

Coğrafyası

Resim
Okurken yardımcı olabilir...

Resim
Barad-dur ve Hüküm Dağı...

Mordor, Sauron'un karanlık diyarı. Orklar ve daha pek çok çirkin yaratığın barındığı korku ve karanlığın toprağı. Üç yanını kaplayan (kuzey, güney ve batı) dağlar, Mordor'a muhteşem bir savunma imkanı sağlıyordu. Ama bu dağlar bile iki hobitin, Yüzük Savaşları sırasında Tek Yüzük'ü ve yüzükle birlikte Sauron da dahil bu diyarda yaşayan neredeyse herkesi öldürmesine engel olamadılar.

Mordor, Anduin'in güneyinin doğu kıyısı boyunca uzanıyordu. Rhun, Mordor'un doğusunda yer alıyordu. Khand, güneydoğusunda ve Harad, güneyinde. Mordor'un batısında; Anduin ile arasında Gondor tarafından yönetilen Ithilien ve nehrin karşısında kralların şehri Minas Tirith yer alıyordu.

Mordor, ortalama 175.000 milkarelik bir toprak parçası üzerinde yer alıyordu. En güneyi ile en kuzeyinin arası yaklaşık olarak 350 mil ve en batısı ile en doğusunun arası yaklaşık olarak 500 mildi.

Kül Dağları, Mordor'un kuzeyini; Gölge Dağları, Mordor'un güney ve batısını kaplıyordu. Mordor'un batısı, savunmaya çok elverişliydi ancak doğusu açıktı. Doğusu açık olmasına rağmen, Mordor'un müttefiği olan Rhun insanları burayı savundular. Rhun insanları, Mordor'un doğusundan içeriye düşman girmesine izin vermediler.

Mordor'un ana girişi Kül Dağları ve Gölge Dağları'nın birleştiği noktada muhteşem bir büyüklükte ve sağlamlıkta kurulmuş olan Kara Kapılar'dı. Kara Kapılar, Mordor'un kuzeybatısındaki Cirith Gorgor'da bulunuyordu. Diğer yanından Mordor Dişleri tarafından savunulan Kara Kapılar, Mordor'u oldukça iyi bir biçimde savunuyordu.

Alıntı
Geçidin ağzında, uçurumdan uçuruma taştan bir sur ördürmüştü Karanlıklar Efendisi. Bu surun içinde tek bir demir kapı vardı ve surun mazgallı siperleri üzerinde gözcüler hiç durmadan yürüyüp duruyorlardı. Her iki taraftaki tepelerin altında kayalar yüzlerce mağara ve oyukla doluydu: Buralarda bir ork ordusu güzlenmiş, savaşa giden karıncalar gibi ileri atılmak için hazır ve nazır bekliyorlardı. Kimse, eğer Sauron tarafından çağrılmamışsa veya Morannon'u, yani onun topraklarının kara kapısını açacak gizli parolayı bilmiyorsa, ısırığını hissetmeden Mordor Dişleri'nden geçemezdi.


Kara Kapılar, içeriye doğru yüksek dağlarla çevrilmiş Udun Vadisi'ne açılıyordu. Mordor'un savunması için gerekli olan silah depolarının ve askerlerin barındığı tünellerin bulunduğu yer Udun'du. Aynı zamanda Udun'da, Durthang ismindeki büyük bir kaleyi de kapsayan birkaç kale ve kule de bulunuyordu. Udun'un öbür yanında, Gorgoroth Düzlükleri'ne açılan geçit Isenmouthe bulunuyordu. Bu geçit bir dikenli çit, toprak duvarlar ve bir köprü boyunca uzanan siperlerle savunuluyordu.

Alıntı
Mordor'un batı tarafında Ephel Duath'ın yani Gölge Dağları'nın kasvetli çizgisi, kuzeyde Ereth Lithui'nin kırık zirveleri ve çıplak sırtları kül gibi kuşuni bir renkle uzanıyordu. Aslında Lithlad ve Gorgoroth'un hazin düzlükleri etrafındaki tek bir koca duvarın parçaları olan ve tam ortasında acı bir iç deniz olan Nurnen bulunan bu sıradağlar, birbirlerine yaklaştıkça, kuzeye doğru uzanan kollarını uzatıyorlardı; bu kollar arasında derin ve dar bir geçit vardı. Burası Cirith Gorgor, yani Dehşet Geçidi idi; Düşman'ın topraklarına buradan giriliyordu. Her iki yandaki yüksek uçurumlar alçalıyor, tam ağzından kara iskeletli çıplak iki dik tepe ileri doğru fırlıyordu. Bunların üzerinde Mordor Dişleri vardı: İki adet sağlam ve yüksek kule. Bunlar çok önceleri, güçleri kuvvetleri yerindeyken Gondorlu İnsanlar tarafından Sauron devrilip kaçtıktan sonra eski ülkesine geri dönmeye çalışmasın diye yapılmıştı. Fakat Gondor'un gücü zayıflamış, insanlar uyumuş; kuleler yıllarca bomboş kalmıştı. Sonra Sauron geri döndü. Yıkılmaya başlamış olan gözcü kuleleri tamir edilmiş, silahla doldurulmuş, içerine sürekli tetikte duran birlikler yerleştirilmişti artık. Karanlık pencere delikleri kuzeye, doğuya ve batıya bakan, iskelet yüzlü yerlerdi ve her pencere uykusuz gözlerle doluydu.


Karanlıklar Diyarı'na, Kara Kapılar'dan yaklaşık 90 mil daha güneyde bir giriş daha vardı. Bu giriş, Gölge Dağları'nın içindeki Morgul Vadisi'nden başlayıp, Morgul Yolu boyunca uzanıyordu. Davetsiz misafirlere karşı Nazgul Lordu'nun yaşadığı Minas Morgul ismindeki kale tarafından savunuluyordu.

Alıntı
Derenin yakındaki kıyısına pek uzak olmayan bir yerde yolun kenarındaki taş duvarda bir boşluk vardı. Buradan geçtiler ve Sam, ilk başta tıpkı anayol gibi belli belirsiz pırıldayan dar bir patikada olduklarını gördü; yol korkunç çiçeklerin olduğu çayırın üzerine varınca sönükleşip kararıyor, vadinin kuzey kısmına doğru dolaşık, çarpık bir güzergâh izliyordu.


Ama Mordor'un, diğerlerine nazaran daha az bilinen bir girişi daha vardı. Morgul Vadisi'ndeki bu diğer geçit, Düz Merdivenler ve Dolambaçlı Merdivenler'den tırmanarak Büyük Örümcek Shelob'un pusuya yattığı inin içinden geçiyordu. Shelob'un İni'nin öbür yanında, Cirith Ungol ismi verilmiş bir kule diğer girişi tutuyordu. Bu bölgeden aşağıya uzanan bir yol Morgul Yolu ile birleşiyordu.

Alıntı
Derin bir nefes çekerek, içeri girdiler. Birkaç adım attıklarında zifiri, delinmez bir karanlığın içindeydiler. Moria'nın ışıksız geçitlerinden beri Frodo ve Sam böyle bir karanlık görmemişlerdi ve eğer bu mümkün idiyse, burada karanlık Moria'dan daha derin, daha yoğundu sanki. Orada hava akımları vardı, yankılar vardı ve bir mesafe hissi vardı. Burada hava durgun, ahreketsiz, ağırdı ve sesler ölüyordu. Saki karanlığın kendisinden yapılmış siyah bir buhar içersinde yürüyorlardı, öyle ki nefes aldıkça bu buhar sadece gözlere değil, zihne de bir körlük veriyordu; böylece renklerin, biçimlerin ve herhangi bir ışığın anısı, hafızadan solup gidiyordu. Her zaman gece vardı ve her zaman da olacaktı, her şey geceydi.


Gölge Dağları'nın iç taraflarında, Morgul Geçidi ve Kara Kapılar'ın arası boyunca uzanan, Morgai ismi uygun görülmüş pek çok sarp uçurumlar ve sırtlar bulunuyordu. Morgai'nin yüksekliği en az 457 metreydi. Morgai'de sert su taşıyan nehirler bulunuyordu. Morgai, burada hayatta kalmayı başarmış bükülmüş ağaçları, iri çimenleri ve dikenli çalılıkları içeren bir bitki örtüsüne sahipti. Morgai'de kırmızı benekli karasinekler yaşıyordu.

Morgai'nin altında, Mordor'un kuzeybatısındaki engin Gorgoroth Düzlükleri yer alıyordu. Gorgoroth'da, bitki ve se bulunmayan, çorak ve ölü düzlükler bulunurdu. Gorgoroth'un yüzeyinde keskin kokulu gazların ve dumanların yeryüzüne çıktığı kraterler ve delikler yer alıyordu. Toprağı küllü ve taşlıydı. Düzlüklerin ortasında Hüküm Dağı yükseliyordu. Bu dağ, ateşli bir çekirdeğe sahip, düzlüklerin üzerindeki iğrenç kokulu gaz tabakasını oluşturan yanardağdı.

Hüküm Dağı'nın yaklaşık 30 mil kadar doğusunda, Kül Dağları'ndaki bir çıkıntınan sonuna inşa edilmiş büyük kale Barad-dur yer alıyordu. Sauron, Mordor'u Barad-dur'dan yönetti ve bölgeyi kulenin tepesindeki göz sayesinde izledi. Palantirlerden bir tanesi (Ithil-taşı) Barad-dur'da muhafaza ediliyordu. Barad-dur'un kurulduğu çıkıntının doğusu, Lithad olarak bilinen küllük topraklardı.

Mordor'da Sauron'un hizmetkarları tarafından kullanılan pek çok yol vardı. Kuzeybatı'da yollar, Kara Kapılar'da, Barad-dur'da, Hüküm Dağı'nda ve Morgul Vadisi'nde birleşiyordu. Sauron'un Yolu, Barad-dur ve Hüküm Dağı arasında bulunuyordu. Orduların hareketini sağlamak amacıyla Gorgoroth'un içinden mahzenler geçiyordu. Büyük olasılıkla Mordor'un güneyinde de pek çok yol vardı.

Mordor'un kuzeybatısı, demirhaneler ve madenler kurularak sanayi amaçlı kullanılıyordu. Buna karşın güneyinde Nurn adı verilmiş verimli topraklar bulunuyordu. Bu topraklar tarım amaçlı kullanılıyordu. Bölge, Nurnen Gölü'ne bağlanan dört büyük nehirle sulanıyordu. Bu bölgede Sauron'un ordusuna erzak sağlamak amacıyla insan köleler çalışıyordu.

Köle olarak çalıştırılan insanlar olduğu gibi Sauron'un müttefiği olan insanlar da vardı. Barad-dur'da yaşayan Sauron'un Ağzı da bunlardan biriydi. Orklar, Mordor'da yaşayan en büyük sayıya sahip topluluktu. Bir hayli ork Morgai'deki kamplarda ve Udun'daki kalelerde yaşıyordu. Aynı zamanda, Sauron'un özel olarak yetiştirdiği muhteşem tür olan Olog-hai'ler gibi troller de Mordor'da yaşamaktaydı. Sauron, başka yaratıkları da Mordor'da yetiştiriyordu. Minas Morgul ve Mordor'un batı sınırında yaşayan Nazguller'in binekleri de bunlardan biriydi.

Spoiler:
Nurza-Shûk
Nurza-Shûk geçidi, Mithram Çıkıntıları ile Maedong Vadisi’nin arasındaki bir geçittir. Bu geçitten geçen ve güneyden gelen kervanlar; ganimet, vergi ve taze, genç ve dinç köleler taşırlardı. Bu geçit, güney ile kuzey arasındaki çok önemli bir ticaret yoluydu ve geçidin güvenliği bir kale ile sağlanıyordu. Karanlık Lord Sauron’un Gözü, müttefiklerinden olası bir ihanete karşı ara sıra bu geçide bakardı.

ÖNEMLİ: Nurza-shuk konusunda Tolkien’in yazısı vardır ama bu kadar uzun bir bilgi verip vermediği belli değildir. Fan hikayesi midir yoksa Tolkien yapıtı mıdır bilinmez...

Mordor’un uzak kuzey batısında, Ered Lithui ile Ephel Dúath’ın kesişerek Udun adında (Udun, kuzeydeki, Melkor’un eski antik kalesinin adı) bir vadi oluşturur. Bu vadi, Mordor’a gelecek olası bir saldırı için önemli bir savunma bloğudur. Ayrıca Sauron, bu bloğu güçlendirmek amacıyla Morannon adını almış olan Kara Kapılar’ı inşa etmiştir.

Udun Vadisi
Mordor’un kuzey batısında, Ered Lithui ile Ephel Dúath dağlarının ikinci kez birleştiği noktadadır. Vadinin sonunda Morannon, Kara Kapılar vardır. Kara Kapılar’daki geçidin karşısında, gene Udun Vadisi’nin içinde ama bu sefer güneyde Carach Angren (Isenmouth) vardır. Kara Kapılar, Udun Vadisi ve Isenmouth’dan geçen yol, ikiye ayrılıp Barad-dur ve Cirith Ungol’e gider.

Udun Vadisi’nin her bir yanındaki dağlarda pek çok ork kampları, demirciler ve tüneller vardır. Udun Birlikleri, Kara Kapıları korumakla görevlidir. Vadinin batı tarafında Durthang Kalesi vardır. Ayrıca Isenmouth üstünde pek çok daha kule vardır. Ayrıca gene Udun Vadisi’nin batısında, doğulu insanların (ağırlıklı olarak Rhun’lar) kaldıkları İnsan Salonları vardır.

Isenmouth, Carach Angren
Ered Lithui ile Ephel Dúath dağlarının birleştiği kuzey batıdaki Udun Vadisi’nin güneyindeki geçittir. Bu geçit, Kara Kapılar gibi çok iyi korunuyordur ve üzerinde pek çok kule ve kale vardır.

Kara Kapılar, Morannon
Morannon, Sauron tarafından Karanlık Diyar Mordor’un girişini korumak amacıyla kurulmuştur. Çok büyük ve güçlü bir kapıdır. Kapılar, Udun Vadisi’ne doğru açılır ve Udun Vadisi çok korunaklı ve savunma yönünden avantajları çok olan bir yerdir. Kara Kapılar aşılıp da Udun Vadisi’ne tek bir kez girilebilmiştir.

Resim

Elfler ve insanlar son bir kez ittifak kurduklarında, Yüce Elf Kralı Gil-Galad’ın ve Hür İnsanların Kralı Elendil’in orduları, tarihte tek bir kez gerçekleşmiş olan büyük bir zafer kazandılar. Kara Kapıları yıkıp geçtiler ve Udun Vadisi’nde savaşa tutuştular.

Resim

Alıntı
Artık tüm Mordor Orduları yenilmeye başlamışken ordunun üstüne karanlık bir gölge düştü. Karanlıklar Lordu Sauron oradaydı. Elendil ve Gil-Galad ile savaşıp onları yere serdi ama bu zorlu savaştan sonra yere düştü. Tek bir kez yakalayabileceği bir fırsatı yakalan İsildur, babasının kırık kılıcı Narsil ile Sauron’un parmağından yüzüğü kesip attı ve yüzüğü aldı. Hüküm Dağı’na Yarı-elf Elrond ile gitti. Ama yüzüğün büyüsüne kapılmıştı. Elrond’un tüm tavsiyelerine rağmen yüzüğü kendi için aldı.Morgul Vadisi


Mordor sınırındaki Gölge Dağları’nın içindeki bir vadidir. Gölge Dağları’nın batısındaki korkunç bir yerdir. Geçit, Mordor’dan İthilien’a çıkar. Vadinin her bir yanında daha küçük derin vadiler ve dik uçurumlar vardır.

Morgul Vadisi’nin kuzeyinde Cirith Ungol Merdivenleri vardır. Düz Merdiven ve Sarmal Merdiven, dağın vadiye bakan bir kısmına çıkardı. Merdivenlerin sonu Shelob’un Yuvası’na çıkar. Orayı da geçerseniz Cirih Ungol Kulesi’ne gelirsiniz.

Shelob, Ungoliant’ın çocuklarından biridir. Dişi örümcek kılığındadır. Maia olduğu düşünülmektedir.

Morgulduin adındaki bir nehir de dağdan başlayıp vadiden geçerek Anduin’e dökülür. Morgulduin, Vadideki Minas Morgul’un önünden geçer. Morgulduin’in üstüne köprü kurulmuştur ve köprü, korkunç ve gizli heykellerle korunmuştur. Ayrıca Morgulduin’in zehirli suyuyla yetişen çiçekler, zehirli ve ölümcül olurlar ve bu vadide pek çok zehirli çiçek vardır.

Resim

Vadinin güneyinde ise Minas Morgul adındaki Kara Büyü Kulesi vardır. Bu kule, eskiden Gondor’a aitti ve adı Minas İthil’di ancak Nazgul, Üçüncü Çağ’ın 2002. yılında burayı ele geçirip korkunç bir yer haline getirmiştir. Ve sonuç olarak bu vadi “Ölümlü insanların korkularından asla giremediği” bir yer haline gelmiştir ancak, önce cesur Frodo ve Sam, ardından Gondor kuvvetleri bu vadiden geçmiştir.

ResimMordor'un Komşuları

Mordor, Anduin'in aşağıya akan rotasının doğusu boyunca uzanır. Rhun toprakları, Mordor'un doğusunda yer alır. Khand, Mordor'un güneydoğusundadır ve Mordor'un güneyi Harad'dır. Doğu yakasındaki müttefiklerine karşılık batı yakası, Mordor'un düşmanlarıyla doludur. Gondor'a ait bir bölge olan Ithilien, Anduin Nehri ile Karanlık Diyar Mordor arasında bulunur. Nehrin karşı yakasında ise Minas Tirith vardır.

Mordor batı yakası ile sürekli savaş halindeyken doğu yakası Mordor'u hiç yalnız bırakmamıştır. Mordor Diyarı, tarih boyunca pek çok savaşa ev sahipliği yapmış olmasına rağmen, Mordor'un kendi toprakları dışında yaptığı savaşlar daha çoktur. Bu konuya, Mordor Tarihi'nde değineceğim.

Mordor'un batı komşusunu anlatmadan önce, Mordor'un en yakın olduğu üç halka değinmemiz daha doğrudur. Çünkü Mordor'un yazgısına bu insanlar da dahil olmuşlardır. Bu halklar, Mordor ile köklü bir bağları bulunmaması rağmen eski düşmanları Gondor'a karşı Mordor'la müttefik olmuşlardır. İşte bu üç halk ve kısa anlatımları:


Alıntı
KHAND

Sauron’un eski doğulu müttefikleridir. Mordor’un doğusunda bulunan yerde yaşıyorlardı ve Harad ile de müttefiklerdi. Doğulu adamlar Sauron’un etkisi altına girdiler ve ona sürekli yardım edecekleri üzerine söz verdiler.

YAKIN HARAD

Yakın Harad Mordor’un güneyinde yer alıyordu. Yakınından Harnen nehri akıyordu. Haradlı İnsanlar kendilerini Haradrim olarak çağırıyorlardı. Haradrim Yüzük Savaşları sırasında Sauron ile müttefik oldu çünkü karşısındakiler eski düşmanları Gondorlulardı.

Haradlı İnsanlar Arabasürücüleri ve Khandlılar ile müttefik kurup Gondor Kralı Ondoher’i öldürmüşlerdi. Onunla birlikte Kuzeylilerin lideri Marhari’de öldürüldü. Haradlılar Ithilien’i ele geçirdiler.

RHUN

Orta Dünya'nın uzak doğusundaki az bilinen diyarlardır. Rhun, Üçüncü Çağ boyunca Gondor ve müttefiklerinin birçok saldırısına hedef olmuştur. Rhun'un batı topraklarıyla olan sınırında Rhun denizi boyunca uzanan topraklar hakkında neredeyse hiçbirşey bilinmemektedir. Rhun Denizi'nin doğusunda bir başka iç deniz olan Helcar Denizi, bu denizin ötesinde de Orocarni adı verilen kızıl renkli dağlar dizisi bulunmaktadır. Rhun ülkesi Doğudöllerinin topraklarıdır. Bu Kara İnsanlar, her iki Karanlıklar Efendisi'ne de hizmet etmiş ve onların tarafında savaşmıştır. Üçüncü Çağ'daki Dikkatli Huzur dönemi olarak bilinen yıllarda Sauron, Ak Divan'dan kaçmak için Rhun topraklarında saklanmıştır.


Mordor'un müttefiği olan komşuları hakkında bilinenler, Gondor hakkında bilinenlerin yanında bir hiçtir. Gondor hakkında bilinen çok şey vardır. Bilgi konusunda Gondor, Mordor'u geride bırakır. Bunun sebebinin J.R.R. Tolkien'in kötüleri anlatmaktan hoşlanmaması olduğunu söyleyenler vardır. Gondor hakkında bilinen çok şey olduğu ve bu yazının Mordor yazısı olduğuna dayanarak, Gondor hakkında bilinenlerin özetinin özetini paylaşıyorum sizinle.

Resim

Alıntı
Gondor, J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde bir ülkedir.

İkinci Çağ'ın 3320 yılında kuruldu ve Dördüncü Çağ başladığında varlığını hala sürdürmekteydi. Konumu, Mordor'un batısında, Belfalas Körfezi'ndedir. Gondor isminin anlamı "taş ülkesi"dir. Gondor ülkesi ayrıca Güney Krallığı, Taş Ülke olarak da bilinirdi.
Númenor'un Yıkılışı'nın ardından Elendil tarafından Orta Dünya'da kurulan iki görkemli insan krallığından biridir. Diğeri kuzeyde bulunan Arnor'dur. Gondor, ilk kurulduğu yıllarda Elendil'in oğulları Isildur ve Anárion tarafından yönetilmekteydi. Elendil ve Anárion'un Barad-dûr Kuşatması'nda yaşamını yitirmesinden ve, kısa süre sınra Isildur'un Ferah Çayırlar'da öldürülmesinin ardından Gondor krallığı Anárion oğlu Meneldil'e geçti. Bu bakımdan Gondor kralları, Anárion'un soyundan gelmektedir ve Eärnur dönemine kadar babadan oğula geçmiştir.
III. Çağ'ın 2050 yılında Eärnur'un yitirilişinin ardından Gondor'un hükümdarlığı Kral'ın vekilharcı Mardil Voronwë'ye geçmiştir. Eärnur'un ölümü kesin bir ölüm değildi; bu sebepten ötürü Mardil ve ardından gelen vekilharçlar "kral geri dönene kadar" hükümdarlık yapma kuralına uydular. Bu süre. yaklaşık olarak bin yıl boyunca devam etti ta ki III. Çağ'ın 3019 yılında Anárion'un büyük kardeşi Isildur'un soyundan gelen Aragorn II - Elessar, ortaya çıkıp Gondor tahtındaki hakkını iddia edene dek..


Mordor'un coğrafi komşuları bu kadardır. Ancak Rohan, Yalnız Dağ ve Kuyutorman da Mordor'a yakın sayılabilecek bölgelerdir. Bu bölgeler, doğrudan Mordor tehdidi altında kalmışlardır.

Mordor'un Eski Tarihi (Yerleşimden Yüzük Savaşları'na kadar)

Resim
Sauron...

Mordor, Sauron'un İkinci Çağ'da yerleştiği diyarıdır ama buraya ilk yerleşen o değildi. Sauron'un buraya yerleşmesinden bir süre önce Dev Örümcek Shelob, Gölge Dağları'nı mesken tuttu. Antik zamanlarda Mordor'a yerleşen daha pek çok yaratık da olabilir.

Sauron, İkinci Çağ'ın 1000. yılı civarında Mordor'u kendi diyarı olarak seçti. Üç sınırındaki yüksek dağlar, savunma açısından çok önemli bir fark yaratıyordu, özellikle de Orta Dünya kıyılarını keşfetmekte olan Numenor İnsanları'na karşı. Ama Sauron'un buraya yerleşmesinin asıl sebebi Hüküm Dağı'ydı. Zanaatkârlık'ta becerikliydi ve yanardağın büyük ateşini bir ocak olarak kullanmak istiyordu. Sauron, esas kalesi Kara Kule Barad-dur'un inşasına ve kötülüğe hizmet eden yaratıkları Mordor'da toplamaya başladı.

Resim
Barad-dur (Lugburz)...

Sauron, 1200 civarında Mordor'dan ayrıldı, elfleri Valar'ın bir elçisi olduğunu söyleyerek kandırdığı Eregion'a gitti. Onlara becerilerini aktardı ve elfler de 1500 yılı civarında güç yüzüklerini dövmeye başladılar. Daha sonra Sauron Mordor'a geri döndü ve 1600 yılı civarında diğerlerine hükmedecek Tek Yüzük'ü Hüküm Dağı'nın ateşlerinde dövdü.

Elfler, Sauron tarafından kandırıldıklarını anladılar. Sauron da 1692'de onlara savaş ilan etti. Mordor'da muazzam bir ordu toplayıp Eregion'a saldırmak için yola çıkardı. Eregion'u yok etti, dokuzların hepsini ve yedilerin altısını ele geçirdi. Ama ordusu sonunda yenilince, 1701'de Mordor'a geri çekildi.

Resim
Eregion'un en önemli şehri Ost-in-Edhil...

Sauron, Mordor ordularını baştan kurmaya başladı. 1800 yılı civarında, gücünü ve sınırlarını, doğu ve güneye uzatarak Doğudölleri ve Haradrimleri de kendi ordusuna kattı. Sauron, insanları Nazgul, yani en ölümcül hizmetçisi yapmak için onlara dokuzları verdi.

Resim
Nazgul...

Ama 3292 yılında, Numenorlu Ar-Pharazon Mordor'a çok büyük bir orduyla gelip Sauron'a teslim olmasını teklif etti. Sauron, güç ile zafer kazanamayacağını anladı ama Numenor'u kurnazlık ve hile ile çökertebileceğini umut ederek Barad-dur'dan dışarı çıktı, kendisini esir alıp Numenor Adası'na götürmelerine izin verdi.

Resim
Sauron'un yeni bedeni...

Sauron, Numenor'u ayartma konusunda başarılı oldu ve Numenor, 3319 yılında Eru tarafından yok edildi. Sauron bedenini kaybetti ama ruhunu korumayı başardı. Mordor'a büyük bir gizlilik içinde 3320 yılında geri döndü. Kendini eskisinden çok daha berbat bir görünüşe sahip yeni bir beden yarattı ve Mordor'un gücünü tekrar kazanmak için çabaladı.

Resim
Numenor'un Çöküşü...

Elendil ve oğulları Isildur ile Anarion da Numenor'un çöküşünden kaçabilmiş ve Orta Dünya'yı bulmuşlardı. Arnor diyarı kuzeydeydi, Gondor diyarı da güneyde, Mordor ile komşuydu. Gölge Dağları'nın eteklerine, Minas Ithil isminde bir kale inşa ettiler. Isildur'un yerleştiği bu kaleyle Mordor'u sürekli gözleme imkanı kazandılar.

Resim
Elendil

Sauron, Gondor'a saldırmak için hazırlandı ve Hüküm Dağı'nın ateşlerinden dumanlar yükseldi. 3429 yılında, Sauron Minas Ithil'i ele geçirdi. Isildur Minas Ithil'den Arnor'a kaçtı. Kaçarken amacı, Anarion Mordor'u Gondor'dan sürdükten sonra saldırmak için yardım toplamaktı. Elfler ve İnsanların Son İttifak'ı işte bu sırada kuruldu ve Elendil ile Gilgalad'ın komutasında Mordor'a yürüdüler. Son İttifak Savaşı, 3434 yılında başladı. Kara Kapılar'ın önündeki düzlüklerde Dagorlad Savaşı kazanıldı. Son İttifak, Sauron'un kuvvetlerine karşı galip gelmişti.

Resim
Son İttifak Savaşı

Son İttifak ordusu, Mordor'a girip Barad-dur'u kuşatma altına aldı. Barad-dur Kuşatması 7 yıl sürdü. 3441 yılının sonlarında, Sauron kulesinden inip savaş katılarak Hüküm Dağı'nın yamaçlarında Elendil ve Gilgalad'ı yendi. Ama bu kavga sonucu üçü de yere düştü. Isildur, Sauron'un elinden Tek Yüzük'ü koparıp attı ve Sauron'un ruhu, bedeninden ayrılarak Mordor'dan kaçtı. Daha sonra tekrar yükseldi ve Kuyutorman'ın güneyinde Dol Guldur diye bir kale inşa etti.

Barad-dur yıkıldı ve Sauron'un orduları geri çekildi ve dağıldı. Üçüncü Çağ'ın başlarında, Gondor yüzünü Mordor'a çevirip Minas Ithil'i geri aldı. Sonra da Cirith Ungol ve Mordor Dişleri adında yeni tahkimatlar kurdular. Ama zaman geçtikçe gardiyanlar bu işi dikkate almamaya başladılar. 1636 yılındaki Büyük Veba sırasında Gondor'da yaşayan pek çok kişi öldü. Mordor'daki gözcü bölgeleri terk edildi.

Resim
Dol Guldur...

Nazgul Lordu, 1980 yılında Mordor'a gitti ve diğer sekiz Nazgul'u topladı. Mordor'u Sauron'un gelişine hazırlamaya başladılar ve buradaki kötü şeyler bir kez daha katlanarak arttı. 2000 yılında Nazgul, Minas Ithil'i kuşatma altına aldı ve 2002 yılında burayı ele geçirip sahip çıktılar. İsmi, Kara Büyü Kulesi anlamına gelen Minas Morgul olarak değiştirildi. Ithil taşı olarak bilinen Palantir'in sahibi oldular ve bunu daha sonra Sauron'a verdiler.

Resim
Ithil taşı...

2050 yılında Gondor Kralı Earnur, Minas Morgul'a gitti ve Nazgul Lordu'na düello teklif ettikten sonra bir daha kimse onu görmedi. O zamandan beri vekilharçlar, kralın yokluğunda Gondor'u yönettiler.

Resim
Uruklar...

2475 yılında, Orkların bir cinsi olan güçlü Uruklar ilk defa Mordor'dan ayrılıp Ithilien ve Anduin'deki muhteşem şehir Osgilliath'ı ele geçirdiler. Ithilien, Gondor tarafından geri alındı lakin Osgilliath, harabeye döndü. 2901 yılında Ithilien'a Uruk saldırı devam etti ve Orklar Ithilien'a musallat oldu. Ithilien'daki Gondorluların çoğu bu sırada kaçtılar.

Resim
Olog-Hai...

Sauron, 2941 yılında Dol Guldur'dan sürüldü ama Mordor, onun dönüşü için hazırlanmıştı. Büyük bir gizlilik içinde 2942 yılında Mordor'a ulaştı. 2951 yılında, Mordor'daki varlığını açıkça belli ederek Barad-dur'u tekrar inşa etti. 2954 yılında Hüküm Dağı, yenilenmiş bir ateşle doldu. Sauron, orklardan ve Rhun ve Harad'lı insanlardan oluşan bir ordu topladı. Olog-hai isminde, güneş ışığı altında da ilerleyebilen güçlü bir trol türü yarattı. Sauron'un eski gücüne ulaşabilmesi için artık bir tek Tek Yüzük'e ihtiyacı vardı.
TEŞEKKÜRLER

Çevirideki yardımından dolayı (Khand, Harad ve Rhun) : pink girl'e
Gondor hakkındaki bilgi için : Vikipedi'ye
Bir resmi eski bir yazısından bulduğum: mtilhan'a

Tuckborough
Tolkien's Gateway
Vikipedi

Yazı Planı

-Coğrafyası: Bitti.
-Tarihi: Alıntılar kaldı.
-Yüzük Savaşları Sırasında Mordor: Hazırlanıyor.
-Hizmetkarları: Hazırlanıyor.
-Frodo ve Sam'in Yolculuğu: Hazırlanıyor.


En son Amadeus tarafından 11 Ağu 2011 10:02 am tarihinde düzenlendi, toplamda 20 kere düzenlendi.

_________________
Resim
"Dieu et mon droit"


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  
 
Gönderilme zamanı: 13 Eyl 2010 01:42 pm 
Hisar Muhafızı
Hisar Muhafızı
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Yazı güzel olmuş uzun zamandır bu yazıyı bekliyordum. :D Ama Mordor'un fiziki yapısı ile ilgili alıntılar ekleyebilirdin, üçlemede buna dair bilgiler var. Birde Mordor'la ilgili güzel illustrasyon çalışmaları da var araştırırsan ilgi çekici şeyler bulabilirsin. Yazıya ek bilgiler koymanda hoşuma gitti, mesela ''Nurza-Shûk''u ilk kez duydum ama bana biraz fan yaratısı gibi geldi.

Son olarak Shelob'a Maia demişsin ama bu kesin bir bilgi değil, çünkü bildiğim kadarıyla hiç bir kitapta Shelob Maia'dır geçmiyor ve Maia'lığın anneden kıza geçebileceğini pek sanmıyorum eğer öyle bir şey olsa Melian'dan Luthien'e de geçebilirdi.


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 13 Eyl 2010 03:45 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi


Çevrimdışı
Nurza-Shûk hiç duymadığım birşey kitapda falan görmedim belki Türkçe olamyanlarda olabilri.Yinede çok güzel hazırlanmış 1.Bölüm bile bu kadar güzelse gerisi kim bilir nasıldır?

_________________
Resim


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 13 Eyl 2010 04:13 pm 
Ithilien Kolcusu
Ithilien Kolcusu
Kullanıcı avatarı
Mitoloji Grubu


Çevrimdışı
Yazı beklediğim gibi olmuş :) Rhun,Khand ve Harad'ı en son mu yayınlayacaksın :D :roll:

_________________
Resim


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 13 Eyl 2010 07:00 pm 
Ak Kule Komutanı
Ak Kule Komutanı
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Beğendiğinize sevindim. pink girl, Rhun, Kand ve Harad'ın coğrafi bilgilerini bu bölüm içinde, ama diğer bilgilerini Yüzük Savaşları ve Mordor bölümünde yayınlamayı planlıyorum.

SPAM Olmasın Diye Edit: Alttaki arkadaşlar size de çok teşekkür ederim beğendiğiniz için...


En son Amadeus tarafından 14 Eyl 2010 10:47 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

_________________
Resim
"Dieu et mon droit"


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 09:21 am 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Yazı güzel olmuş.Tebrik ederim :)


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 09:50 am 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Çok güzel olmuş hele boyutları filan. 2. bölümüde beklerim

_________________
Resim
Resim
Resim


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 09:55 am 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Tebrikler Goko güzel yazı hazırlamışsın gerçekten.

_________________

”Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated.”

-Illidan Stormage


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 09:59 am 
Dol Amroth Şövalyesi
Dol Amroth Şövalyesi
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Ellerine ve klavyene sağlık.Takipçinim.

_________________
ŞİİRLERİM
Melkorun(Morgoth) İkinci kalesi Angband
Gondorun Hisar Muhafızları
Kendi şiirlerim veya yazılarım
Zamedan#Hasat Ben Şimdi gidiyorum
Zamedan#Hasat Kalem kağıt


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 01:13 pm 
Dol Amroth Şövalyesi
Dol Amroth Şövalyesi
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Yazıyı çok güzel derlemişsin, aynı zamanda cümlelerin akıcı olmuş ve insan okurken hiç sıkılmıyor :) Tek imla hatasını burada yapmışsın:

Alıntı
Morgul Vadisi ile Kara Kapıların arasında Morgai Sıra Dağları vardır. Dağların kuzey bölümlerinde, dağın dik sırtlara dönüştü yer Morgai olarak anılır. Morgai, Gölge Dağları’nın doğusundaki uzun bir vadi ve sıra dağıdır. Mordor’un İç Savunma Hattı diye de anılır.

_________________
Resim


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 01:26 pm 
Gondor Askeri
Gondor Askeri
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Yazınızı beğendim fakat yanlış olan bilgiler var.Nazgul diyerek neyi kasteddiğinizi anlamadım fakat,Angmar'ın Cadı Kralı ele geçirmiştir Ay Kulesini.


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 03:19 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi


Çevrimdışı
TürkünGücü demiş ki
Yazınızı beğendim fakat yanlış olan bilgiler var.Nazgul diyerek neyi kasteddiğinizi anlamadım fakat,Angmar'ın Cadı Kralı ele geçirmiştir Ay Kulesini.

Tek başına ele geçirmemişte diğer Nazgullerle birlikte geçirmişti Cadı Kralde bir nazgul olduğu için burda bir hata yok

_________________
Resim


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 03:51 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Çok güzel bir çalışma elinize sağlık sıkılmadan okudum. Bilmediğim bazı şeyleri öğrendim.

_________________
Beyond the void but deep within me
A swamp of filth exists
A lake it was of crystal beauty
But Arda's spring went by
I've heard the warning
Well curse my name
I'll keep on laughing
No regret
No regret

Don't fear the eyes of the Dark Lord
Morgoth I cried
All hope is gone but I swear revenge
Hear my oath
I will take part in your damned fate

''Blind Guardian''

I Aear cân ven na mar...

“It is the job that is never started that takes longest to finish.”


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 05:42 pm 
Gondor Askeri
Gondor Askeri
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Yazınız gerçekten çok güzel olmuş.Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

_________________
Resim


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 05:44 pm 
Ithilien Kolcusu
Ithilien Kolcusu
Kullanıcı avatarı
Mitoloji Grubu


Çevrimdışı
Gimli Bana gönderdiğin sitede Man Ungol diye kısa bir bilgi de vardı ne biliyormusun? :roll:

_________________
Resim


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2010 07:40 pm 
Ak Kule Komutanı
Ak Kule Komutanı
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Gerekli bölümler düzeltilmiştir...

Man Ungol diye bir şey mi vardı? Benim bildiğim Man Holds diye bir şey var sadece aradım bulamadım

Bu arada Nazgul ele geçirdi dersek birden fazla nazgulu ne kapsıyor.

_________________
Resim
"Dieu et mon droit"


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  
 
Gönderilme zamanı: 15 Eyl 2010 09:15 pm 
Ithilien Kolcusu
Ithilien Kolcusu
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Saouronun hikayesini bir çok kişi yarım bilir filmde anlatılmayanlarda vardır.Güzel bir dahaki yazını merakla takip edeceğim(Mordor,Morgul,Witch King ve Nazgûllere biraz ilgiliyimdirde)

_________________
Arkham Günlükleri

Sezon 2 çok yakında sizlerle olucak.Spoiler:
Hikayeler

Bir polis'in günlüğü
viewtopic.php?f=92&t=11217

X hikayesi
viewtopic.php?f=92&t=11292&p=126742#p126742

X hakkında her şey
viewtopic.php?f=92&t=12750


Spoiler:
Merak ettin değil mi :)


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 23 Eyl 2010 10:30 pm 
Ak Kule Komutanı
Ak Kule Komutanı
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
addar demiş ki
Yazı güzel olmuş uzun zamandır bu yazıyı bekliyordum. :D Ama Mordor'un fiziki yapısı ile ilgili alıntılar ekleyebilirdin, üçlemede buna dair bilgiler var. Birde Mordor'la ilgili güzel illustrasyon çalışmaları da var araştırırsan ilgi çekici şeyler bulabilirsin. Yazıya ek bilgiler koymanda hoşuma gitti, mesela ''Nurza-Shûk''u ilk kez duydum ama bana biraz fan yaratısı gibi geldi.

Son olarak Shelob'a Maia demişsin ama bu kesin bir bilgi değil, çünkü bildiğim kadarıyla hiç bir kitapta Shelob Maia'dır geçmiyor ve Maia'lığın anneden kıza geçebileceğini pek sanmıyorum eğer öyle bir şey olsa Melian'dan Luthien'e de geçebilirdi.Burası tartışma yeri değil ancak bana sanki Luthien, melez olduğu için maia değil, ama shelob'un babası (? yok sanırım :D) olmadığından ve annesi maia olduğundan otomatik maia olur diye düşünüyordum. Tabi yazıda paylaşmam o sitede de öyle yazdığı içindi fark etmemişim.

Bu arada şu gereksiz mesajları silebilir mi birisi? :D

_________________
Resim
"Dieu et mon droit"


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  
 
Gönderilme zamanı: 24 Oca 2011 01:47 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Shelob, Ungoliant’ın çocuklarından biridir. Dişi örümcek kılığındadır. Maia olduğu düşünülmektedir.

bunun hakkında konu bekiyorum Maia Kim ?


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  
 
Gönderilme zamanı: 24 Oca 2011 01:58 pm 
Şef Yönetici
Şef Yönetici
Kullanıcı avatarı


Çevrimdışı
Buyrun araştırın sitemizi. Cevabı kendiniz bulursunuz.

_________________
Resim

Beren mesela, o Silmaril'i Thangorodrim'deki Demir Taç'tan alabileceğini hiç düşünmemişti, ama yine de bunu başardı; üstelik orası bizimkinden daha kötü bir yer ve daha kara bir tehlikeydi. Ama o uzun bir öykü tabii ki; mutluluğu aşıp gidiyor ve eleme, hatta elemden de ötesine uzanıyor. Silmaril de yoluna devam ederek Earendil'e kadar geliyor. Acaba neden bunu daha Önce düşünemedim beyim! Bizde -yani sizde- de o ışığın birazcığı var, Hanım'ın size vermiş olduğu o yıldızcamda! Vay canına, düşününce, biz de hâlâ aynı öykünün içindeyiz! Öykü devam ediyor. Büyük öyküler hiç bitmez mi acaba?


Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
 [ 36 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafirBu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  


Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group