CHP Kurultayı • The White Tree

The White Tree

Gerçek Dünyadan Fazlasını Arayanlara

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
 [ 26 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Anket

CHP'nin Başına Kim Geçmeli?
Kemal Kılıçdaroğlu
Umut Oran
Mustafa Balbay
Muharrem İnce
1 seçenek seçebilirsiniz

Sonuçları Görüntüle

Yazar Mesaj
Okunmamış mesajMesaj Başlığı: CHP Kurultayı
Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 10:08 am 
Westeros Kralı
Westeros Kralı
Kullanıcı avatarı

Eklenti:
CHP.jpg
CHP.jpg [ 89 KiB | 2068 kere görüntülendi ]

Kurultay ile ilgili Bilgiler

-Umut Oran, Mustafa Balbay, Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu aday oluyor.
-CHP'de muhalefet, Seçimli Olağanüstü Kurultay için imza topluyor. Gerekli imza sayısı 600.
-CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Ocak ayının sonlarına kalmadan kurultayımızı yapacağız." dedi.

Adaylar

Kemal Kılıçdaroğlu:Partinin şimdiki genel başkanı. Parti muhalefeti tarafından seçimlerde başarısız olduğu gerekçesiyle eleştiriliyor. Olağanüstü Kurultay'a gerek olmadığını, Kurultay'ın zaten yapılacağını söyledi. Daha önceki Kurultay'da rakibi olan Muharrem İnce ile yarışmış ve 740 oyla tekrar başkan olmuştu. Muharrem İnce ise 415 oy alabilmişti. CHP'ye kazandırmaya çalıştığı Sosyal Demokrat kimliği ve partiyi "Baykalcı" denilen kişilerden temizlemesi gibi parti içi büyük yenilikleri olmuştu.

Umut Oran:Partinin çalışkan isimlerinden. 7 Haziran seçimlerinde, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra ön seçime girmeyip kontenjana başvurmuştu. Ancak daha sonra listeye alınmaması dikkat çekmişti. CHP seçmeni tarafından sevilen isimlerden.

Mustafa Balbay:Ergenekon davasından dolayı uzun süre hapis yatan gazeteci ve yazar Balbay, kurultayda aday isimlerden biri. Milletvekili olmasını sağlayan Kılıçdaroğlu'na "Vefa Borcu" olduğunu düşünen insanlar tarafından aday olması eleştirildi. Kılıçdaroğlu'nun çevresinin kötü olduğunu ve Kılıçdaroğlu'na bir saygısızlığı olmadığını açıkladı.

Muharrem İnce:Bir önceki kurultayda Kılıçdaroğlu'na kaybeden İnce, bu sefer kazanmak istiyor. Uzun süredir CHP'nin içinde olan ve yaptığı meclis konuşmalarıyla ön plana çıkan Muharrem İnce, ülkenin geleceğinden endişeli olduğunu partinin sadece bir kurultaya gittiğini değil, Türkiye'nin geleceği için çok önemli bir viraja girdiğini söylüyor.

Adayların Önemli Açıklamaları

Kemal Kılıçdaroğlu demiş ki
Kurultay için imzalar toplanırsa bir sıkıntımız yok arkadaşlar. Yani bizi diğer partilerle sakın karıştırmayın. Biz hukukun gereği neyse onu yaparız. Demokrasinin gereği neyse onu yaparız. Eğer bir partinin kendi içerisinde demokrasi çalışmıyorsa, demokratik değilse o parti ülkeye demokrasiyi getiremez. Bu ülkeye demokrasiyi getiren partiyiz. Hiçbir zaman ‘neden şu genel başkan adayı oldu, onun ayağını kaydıralım’ bu anlayış kesinlikle CHP’de yoktur.

Umut Oran demiş ki
Sayın Kılıçdaroğlu’nun da göreve gelir gelmez işaret ettiği gibi, son 5 yılda yapılan 6 seçimde, maalesef anlamlı bir oy artışı sağlanamamıştır. Siyaset iddia işidir. İddiasını kaybetmiş insanlar her durumda bahaneler üretebilir. Bazı dönemlerde bu bahanelere inananlar da çıkacaktır. Fakat hiç kimsenin kredisi sonsuz değildir. Cumhuriyet Halk Partisi seçmeni, her anlamda üzerine düşeni yapmıştır. CHP örgütü, başka hiçbir partide görülmeyecek sorumlulukta partisine sahip çıkmış, kamuoyu önünde partisini eleştirmemiş, alın teri dökmüş, kan kusup ‘kızılcık şerbeti içtim’ demiş ve son saniyeye kadar özveriyle mücadele sahasında yer almıştır. Bu anlamda Sayın Genel Başkan da dâhil olmak üzere hiçbir yönetici, çok fazla çalıştığından, elinden geleni yaptığından, fedakârlık ettiğinden ve sadece bu sebeple seçim başarısızlıklarına ses çıkarılmaması gerektiğinden bahsetmemelidir. Çünkü liderlik sadece çalışmak demek değildir. Liderlik sadece iyi insan olmak, çalmamak, soymamak demek de değildir. Bunlar liderde zaten olması gereken, asla tartışılmayacak ortak özelliklerdir. Bu yüzden çok çalışmak, çok fedakâr olmak, çok temiz olmak seçim başarısızlıklarını açıklamak için tek başına yeterli gerekçeler değildir.

Mustafa Balbay demiş ki
Ben CHP'nin İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay olarak partimizi daha ileri götürebileceğimize ve 2019'daki üç seçimde birden partimizin başarılı olması için yeni bir yön, yöntem ve yönetim gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda partimizin olağan kurultayında genel başkanlığa hazırım.

Ben özellikle demir parmaklıkların ardında bizim için mücadele eden, Silivri önünde bizim için gaz yiyen ve beni siyasete taşıyan CHP'ye vefa borçluyum. Ben bu borcumu kenara çekilerek ödeyemem, düz milletvekilliği yaparak da tam ödeyemem. Ben bu borcumu CHP'yi iktidara taşıyarak ödeyebilirim.

Muharrem İnce demiş ki
Lider olağanüstü durumlardan güvenli limanlarına yanaştırabilen kişidir. 1 Kasım öncesinde olağanüstü koşullar vardı. Şimdi daha olağanüstü koşullar var. Şimdi tek başına iktidar var. Daha büyük olağanüstü koşullar var. Türkiye’nin vicdanına sesleniyoruz. 6 seçimde başarılı olamamış bir Cumhuriyet Halk Partisi var. 7. Seçimde bunun başarılı olacağını söyleyen bir Allah’ın kulu var mı? Ne olacak, hangi büyük değişim olacak da, 6 seçim yenilmiş bir parti, 2019’daki Cumhurbaşkanlığı, milletvekili seçimini yerel yönetimler seçimini nasıl başarı ile atlatacak? Kim başarı şansı görüyor? Ben göremiyorum.

Vakti gelmiştir bu topraklarda ciddiyet ilan etmeliyiz. Herkesi ciddi olmaya davet ediyorum. Ülke elden gidiyor, Cumhuriyet elden gidiyor. Muharrem İnce’nin genel başkan olma sevdası değildir bu. Partinin önüne bu seçeneği koyuyoruz. Önümüzde büyük belalar var. Bu yönetim bu belaları atlatamaz diyorum. Söz vicdanların olmalıdır, sokağın olmalıdır. Bu karanlık ortamda tek umut adresi vardır. O da Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

"Ben yalvarmadığım gibi kaçmam da. Robert'ın varisi, Westeros'un gerçek kralıyım. Benim yerim, adamlarımın yanıdır."

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  

Okunmamış mesajMesaj Başlığı: Re: CHP Kurultayı
Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 01:11 pm 
Fūrinkazan
Fūrinkazan
Kullanıcı avatarı

Devir genç, karizmatik, hareketli isimlerin devri. Obama gibi Trudeau gibi isimler iyi iş yapıyor. CHP ve MHP artık kesinlikle bir reforma gitmeli, bu kafalarla olmaz. CHP belki ama MHP'den bu konuda hiç umutlu değilim.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 01:26 pm 
Ithilien Kolcusu
Ithilien Kolcusu
Kullanıcı avatarı

Ben yine Kemal bey diyeyim. Çünkü diğerleri ideal seçebileceğim insanlar değil. Ama Muharrem beyde olabilir. Bilmiyorum. Beni ikilemde bırakan bir şey bu. En iyisi ben Kemal beye vereyim. Pek anlamam bunları.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 01:36 pm 
Şef Yönetici
Şef Yönetici
Kullanıcı avatarı

Kılıçdaroğlu'nun göreve devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer 3 aday da sevilen isimler ancak hiçbiri gözümde partiye genel başkanlık yapabilecek nitelikte değil.

Özellikle Muharrem İnce vekil olarak çok başarılı, konuşmaları, eleştirileri çok yerinde. Ancak, çok fevri biri izlenimi oluşturuyor bende. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra birilerinin gazıyla apar topar aday olması da bunu gösteriyor. Kendi parti içi dengelerini hesap edemeyen birinin o koltuğa oturmaması gerekir. Genel başkan olursa ilk başlarda bir hareketlenme getirecektir ancak uzun vadede çok bir etkisi olmaz diye düşünüyorum.

Mustafa Balbay ise, hakkında kötü bir düşüncem olmasa da, sıradan bir vekil. Bir vizyonu olduğunu sanmıyorum. Bir de ben aday olayım, ya tutarsa düşüncesiyle aday olmuş bile olabilir. "Gazeteciydim, hapis yattım, Chp'den vekil oldum, şimdi de genel başkan olayım."

Umut Oran'a gelince; kendisinin de tıpkı İnce gibi fevri, birilerinin gazına gelmeye müsait biri olarak görüyorum. Yine parti içinde başarılı, sevilen biri ama başkanlık için gerekli nitelikler yok. Özellikle "Erdoğan 30 Mart'ı göremez, Endonezya'ya kaçacak, seçime kadar çok bomba şeyler olacak." gibi iddialı sözler sarf edip, bunların boş çıkması kötü bir etiket kendisi için. Bu gibi sözler nedeniyle, fuatavni ile beraber suikast girişimi gibi saçma bir senaryo kendisi üzerinden yazıldı. Rakibine böyle kozlar vermemen gerekiyor.

Kılıçdaroğlu partiyi çok güzel bir çizgiye getirdi, tam olması gerektiği şekilde sosyal demokrat bir parti olma yolunda hızla ilerliyor Chp. Ben yıllardır her seçimde Chp'ye oy verdim, sırf mecburiyetten dolayı. Hiçbir partiyi desteklemiyordum, beni temsil etmediklerini söylüyordum. Ama son 1 yıldır yaptığı siyasetle beni Chp'li yaptı Kılıçdaroğlu. Ha, seçim sonuçlarına bakılınca evet ortada bir başarı yok, hatta başarısızlık var denebilir ama bunun kaynağı Kılıçdaroğlu değil. Ölse Chp'ye oy vermeyecek çok büyük bir kesim var bu ülkede. Chp ne yaparsa yapsın, kim gelirse gelsin alabileceği oy en fazla %30 zaten, fazlası çok zor.

Taze kan, yeni biri hareketlilik getirebilir, güzel de bir şey bu. Ancak mevcut adaylar bu hareketliliği sağlayabilecek kişiler değil uzun vadede. Kurultay sanırım Ocak ayında yapılacak. O zamana kadar adaylar Kılıçdaroğlu'nun izlediği politikadan farklı, oy kazandıracak neler yapabilirler, bunu güzel anlatmaları gerekiyor. Öyle laf olsun diye, yenilik gerekiyor bunu da ben yaparım demekle olmaz bu işler. Bunun için de önlerinde 2 aylık bir süre var. Ha bir de, kim bu koltuğa oturursa otursun, ilk olarak yapılması gereken şey parti içindeki ulusalcıların ekmeğine yağ sürmemek, Kılıçdaroğlu'nun partiyi getirdiği sosyal demokrat çizgiyi bozmamak, hatta ilerletmek olmalıdır.

Beren mesela, o Silmaril'i Thangorodrim'deki Demir Taç'tan alabileceğini hiç düşünmemişti, ama yine de bunu başardı; üstelik orası bizimkinden daha kötü bir yer ve daha kara bir tehlikeydi. Ama o uzun bir öykü tabii ki; mutluluğu aşıp gidiyor ve eleme, hatta elemden de ötesine uzanıyor. Silmaril de yoluna devam ederek Earendil'e kadar geliyor. Acaba neden bunu daha Önce düşünemedim beyim! Bizde -yani sizde- de o ışığın birazcığı var, Hanım'ın size vermiş olduğu o yıldızcamda! Vay canına, düşününce, biz de hâlâ aynı öykünün içindeyiz! Öykü devam ediyor. Büyük öyküler hiç bitmez mi acaba?

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 02:11 pm 
Westeros Kralı
Westeros Kralı
Kullanıcı avatarı

Ahmet Hakan demiş ki
Kavgacı mı? Hem de nasıl... Hitabette usta mı? En az ‘o’nun kadar... İnatçı mı? Çok, hem de çok... Sokağın dilini biliyor mu? Biliyor, hatta biraz fazla biliyor... Zaafları var mı? Ohooo! Duygusala bağlamasını beceriyor mu? Hüngür hüngür ağlayacak kadar... İddialı mı? Yüzü kıpkırmızı olacak kadar? Hırslı mı? Hırsından duvarları yumruklayacak kadar... Peki bunlar yeter mi? Bilmiyorum, gerçekten bilmiyorum.

Muharrem İnce'yi bu sözlerle anlatmış Ahmet Hakan. Benim de fikrim bu yönde. Diğer adaylarla kıyaslanınca en çok Erdoğan'ı hatırlatan aday Muharrem İnce. Bu özellikleri sayesinde CHP'yi farklı bir noktaya getirebilecek güce sahip. Gerek mecliste, gerek seçimlerde, gerekse kaybettiği kurultayda partisi için ne kadar çalışan bir adam olduğunu gösterdi. Yalova'daki belediye seçimlerinde CHP kaybettiğinde itiraz etti, çok uğraştı ve sonunda Yalova CHP'nin oldu. Mecliste yaptığı konuşmalar, başka partiye oy veren insanlar tarafından bile takdirle karşılandı. Kurultayda Kılıçdaroğlu'na kaybetti, "Daha fazla çalışacağız. 1 saat öncesinde Sayın Kılıçdaroğlu benim rakibimdi. Şimdi rakibim değil benim genel başkanımdır." dedi ve partisi için çalıştı. Gidip macera aramadı Emine Ülker Tarhan gibi. CHP'nin başına geçmeyi sonuna kadar hak eden bir isim.

Umut Oran'ı da severim. Türkiye'ye böyle milletvekilleri lazım dedirtiyor bana. CHP'nin başında görmek istediğim biri ama halka inebilir mi, insanları ikna edebilir mi? Bu konularda şüpheliyim.

Mustafa Balbay yaşadığı bütün zorluklara rağmen içinde kin tutmamış bu çok belli. Sağ seçmeden oy alabilir diye düşünüyorum ama sakin mizaçlı bir insan ve çok nitelikli biri gibi gelmiyor bana. Onun yaptığı işleri zaten Kılıçdaroğlu da yapıyor.

Kılıçdaroğlu'na gelirsek...Kurultayda kesinlikle seçilmesin dediğim tek kişi şu ana kadar. Dört yıl sonra olacak seçimlerde 71 yaşında oluyor kendisi, zaten birçok şans tanındı; Cumhurbaşkanlığı, genel seçimler, belediye seçimleri... Olmuyor. Kılıçdaroğlu ne kadar iyi bir insan olursa olsun, bu özellikleri yetmiyor ona. Bahçeli'nin hatasına düşmeyip, iyi bir imajla zamanında bırakmalı bu işi. Bir önceki kurultayda neredeyse tamamen kendi adamlarını koymasına rağmen Muharrem İnce'nin aldığı oy hiç de az değildi. Tehlikenin farkında ve o yüzden Olağanüstü Kurultay'ı istemiyor.

Kılıçdaroğlu partide birçok yenilik yaptı, ulusalcı dediğimiz (ulusçu demeyi tercih ederim) kesim partide zayıfladı. Ama yerine gelen isimler partiyi benimseyen isimler olmadı ki? Gelen kişiler partiyi kendilerine benzetmeye çalıştılar. Hani bir değişim deniyor eyvallah da, böyle değişecekse anlamı nedir?

"Ben yalvarmadığım gibi kaçmam da. Robert'ın varisi, Westeros'un gerçek kralıyım. Benim yerim, adamlarımın yanıdır."

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 02:17 pm 
Yönetici
Yönetici
Kullanıcı avatarı

Kılıçdaroğlu'nda Türk toplumunun kabul edeceği tarzda bir liderlik kumaşı yok. Çok iyi, kendini yetiştirmiş akıllı ve mantıklı biri olabilir ancak bunlar halkı yeterince etkileyemiyor belli ki. Benim isteğim daha genç ve dinamik birinin partinin başına geçmesi olur.

Hiç sanmıyorum ama ( :D ) umarım MHP de böyle bir olaya girer ve başındaki Bahçeli denen çağ dışı adamı şutlar.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 09:14 pm 
Yazar
Yazar
Kullanıcı avatarı
Mitoloji Grubu

Merak ediyorum sonuçları. Bu seçim gerçekten sadece CHP'yi değil bütün Türkiye'yi etkiliyor. Fakat kimin kazanacağı yönünde herhangi bir fikrim yok. Bütün adaylarda belli bir duruş var kesin bir şekilde şu kazanır diyemiyorum. Dördü içinde herhangi birisine karşı diğerlerine oranla özel bir düşüncem olmadığı için illa ki x isim kazansın da diyemem. Ama umarım başa geçecek kişi, gerek Genel Türkiye Seçimlerini gerekse bu kurultayda aldığı başarıyı bir sorumluluk olarak görür ve şu an için Türkiye'de en büyük umut olarak görülen partide iyi bir başkan olur. Şu an kötü isim yok, hepsi iyi fakat günümüz Türkiye'sinde Genel Seçimleri kazanmak için sadece iyi olmak yetmiyor ne yazık ki. Umarım en güçlü ve iyi olan kazanır. Umarım bu seçim CHP ve Türkiye için büyük iyi bir adım olur.

A Long Time Ago In A Galaxy Far, Far Away...

Pallas :heart: Bellus

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 09:26 pm 
Yetkili
Yetkili
Kullanıcı avatarı

Cidden çok iyi ya. Parti içindeki tüm vekiller çok büyük işler başarabilecek kapasiteye sahipler. Ama gelgelelim bu toplum yok mu bu toplum. Lordmuti ne güzel demiş, bu toplum bu partiyi zor kabul eder. Türkiye'ye en iyi yıllarını yaşatacak bir kapasitenin böyle harcandığını görmek üzücü. Bu takım tutma gibi parti sevdasından vazgeçerse insanlar her şey çok güzel olacak da ama yok işte, yok. Belki Kılıçdaroğlu yerine başka birisi geçse değişebilir partinin bu durumu, insanların saçma ön yargılı bakışı değişip bir düşünmeyi denerler belki ama şu anki düzeye, şu anki kaliteye ne kadar yakın olur, orası asıl mesele. Ne saçma bir ülke ya, demokrasi ile yönetiliyoruz ama halk demokrasiyi bilmiyor. Bırakıp gidesi geliyor bazen insanın ama kaçıp gitmek de çözüm değil ki. Kaçtın diyelim, nereye kadar?

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 09:59 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi

Aralarında en iyisi Kılıçdaroğlu yine.

CHP'nin oylarını arttırmak için adını değiştirmek gibi çok daha radikal bir hareket yapması gerektiğini düşünüyorum. İnsanların aklından durmadan laiklik, anayasa diye sayıklayan o saçma parti imajını bir şekilde silmeli. Kılıçdaroğlu bunu biraz yaptı. Ama belli ki daha fazla değişime ihtiyacı var.

Bir de ben mi yeterince dinlemiyorum bilmiyorum ama bir çok noktada partinin siyasetinde belirsizlik var. Tamam ekonomi politikalarını çok iyi anlattılar. Ancak başta azınlıklarla ilgili problemler olmak üzere bir çok konuda ne düşündüklerini anlatmaktan kaçınıyorlar ya da ben haberleri hiç izlemiyorum.

Bu tarz belirsizlikler devam ettikçe, parti içindeki ulusalcılar orada kaldığı sürece benim kolay kolay oy vereceğim bir parti değil

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  

Gönderilme zamanı: 17 Kas 2015 10:44 pm 
Yetkili
Yetkili
Kullanıcı avatarı

Gerek meclis konuşmalarıyla,gerek hırs ve azmiyle Muharrem İnce'yi destekliyorum açıkçası. Kemal Kılıçdaroğlu'na ısınamamıştım pek ama okuduğum şeylere göre bazı şeyler için gerçekten uğraşmış. Yine de halkın CHP'ye oy vermeyen kısmını etkileyemediği açık. Bu yüzden hırslı,azimli ve konuşmalarıyla herkesi etkileyen Muharrem İnce'yi başta görmek isterim. Nedense çok iş başaracağını düşünüyorum.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 18 Kas 2015 02:06 am 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı

Kemal Kılıçdaroğlu'nun geneli kucaklayan CHP politikası bile sonuç vermemişken, köklü bir ulusalcı olan Muharrem İnce'nin KK'den daha iyi sonuçlar alacağına inanmak hiç gerçekçi değil açıkçası.

In BurNIng I trust!

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 18 Kas 2015 02:19 am 
Westeros Kralı
Westeros Kralı
Kullanıcı avatarı

Aragorn_8 demiş ki
Kemal Kılıçdaroğlu'nun geneli kucaklayan CHP politikası bile sonuç vermemişken, köklü bir ulusalcı olan Muharrem İnce'nin KK'den daha iyi sonuçlar alacağına inanmak hiç gerçekçi değil açıkçası.

Kılıçdaroğlu ne kadar samimi ve babacan biri olursa olsun halk onu hiçbir zaman kendine yakın hissetmedi. Hatta Türkiye'de okumuş kesime karşı kendini uzak hisseden bir halk var. Kendini göremiyor orda, temsil edildiğini hissedemiyor. Kendisi gibi çabuk sinirlenen, fevri olan, bağırıp çağıran birini görünce kendine yakın hissediyor. En iyi örneği Recep Tayyip Erdoğan'dır bunun. Halktan inanılmaz kopuk biri olmakla birlikte sadece hitabetinden ve gösterdiği davranışlardan dolayı bu kadar seviliyor, yaptığı her şey sineye çekilerek. CHP'nin bir karar vermesi lazım. Ya biz bu toplumu böyle kabul edip, toplumun seçtiği kurallarına göre oynayacağız ya da "biz doğruyuz olması gerekeni yapıyoruz biz" diyerek %25 gibi büyük bir oy farkıyla iktidardan uzak kalıp ana muhalefet olarak devam edeceğiz diyecek.

Türkiye'deki sorunlar inanın ideolojik değil. Yani ideolojik olarak bir kutuplaşma yok. Sadece halk yeni liderler arıyor ve kendini mecbur hissediyor muhalefet partilerine oy vermekte. Kendi çevremden biliyorum. Çok büyük bir kısım sadece kendi görüşüne uygun bir parti olmadığından CHP'ye veriyor. Kılıçdaroğlu'ndan bıktığı halde başka seçeneği olmadığı için veriyor. Düşünün, bu kadar hükümeti bitirebilecek olay yaşandı: 17-25 Aralık, Gezi Parkı, Terör. Geldiğimiz noktada AKP bırakın zayıflamayı çok daha güçlü çıktı.

Kılıçdaroğlu daha kaç seçim kaybetmeli? Futbol değil ki bu, teknik direktör gelsin de bir sistem oluştursun gibi. Siyaset tamamen heyecan işi, rüzgarı arkana aldığın an varsın. Kılıçdaroğlu girdiği ilk seçimi kaybettikten sonra zaten belliydi bir daha kazanamayacağı. Avrupa'da kaybeden her parti lideri saniyesinde istifa ediyor. Türkiye'de de böyle olmalı.

DTP bir zamanlar %4 alırken HDP ile %13'lere çıkmayı başardı. Selahattin Demirtaş'ın sayesinde oldu bu. Genç bir lider ne kadar etki ediyor en büyük örnek günümüzde. Aynı şeyi neden CHP yapmasın?

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 18 Kas 2015 03:31 am 
Yetkili
Yetkili
Kullanıcı avatarı

Şu sıralar CHP için ciddi eleştiriler var. Yani sanki onlar verdiler iktidarı AKP'ye zannediyorum sözlüklerde yorumlar okuyunca ama CHP yapacağını yaptı bence. Kılıçdaroğlu şu an ülkedeki en sempatik siyasi lider benim gözümde. Hemen ardından Demirtaş geliyor. Kılıçdaroğlu'nun hareketleri acayip candan ya. Söylemleri güzel, projeleri mantıklı, değindiği noktalar iyi. Yani adam üzerine düşeni yapıyor zaten. Ama bir ülkede bir parti halkı alenen tehdit ediyor da halk gidip o partiyi seçiyorsa burada ciddi bir problem var demektir. İnsanlar bir partiden korkup yine o partiye oy veriyor. Başka partilere oy vermeye tenezzül etmiyorlar. Diğer partiler ağızlarıyla kuş tutsa bu insanların güvenini kazanamaz gibi bir durum var şu an.

Ben bir siyasi parti lideri olup böyle bir durumla karşılaşsam istifa ederdim kesinlikle. Ama başarısız olduğumu düşündüğümden falan değil, "manyak mıyım ben böyle insanların fikirlerini değiştirmeye uğraşırken hayatımı harcayacağım?" diye düşündüğümden dolayı. Kılıçdaroğlu yine iyi dayanıyor.

Neyse, partinin başında kalsa Elinard'ın dediği yaş sıkıntısı var. Gidecekse şimdi gitmeli diye düşünüyorum.

Muharrem İnce solcu değil ya. Adam ulusalcı. Bu zaten temel sıkıntısı. Genç olması, atarlı olması (agresif değil, bildiğimiz atarlı adam) bir avantaj. Partinin başına geçtikten sonra bir değişim geçirir de herkese kollarını açan, açık görüşlü bir siyaset anlayışıyla bağırıp çağırmaya devam ederse eyvallah. Ama orasından emin değilim. Bu haliyle gelmesin partinin başına falan. CHP şu son yıllarda sol parti olmaya başlamıştı ne güzel, bozmasın bu çizgiyi. Çizgiyi bozmadan devam ederse amenna.

Mustafa Balbay'ı geçelim. Saçmalamaya gerek yok.

Umut Oran, bu adamı çiğ çiğ yerler. Takılsın bu daha.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 18 Kas 2015 09:55 pm 
Gondor Askeri
Gondor Askeri

Elinard demiş ki
Aragorn_8 demiş ki

Kılıçdaroğlu ne kadar samimi ve babacan biri olursa olsun halk onu hiçbir zaman kendine yakın hissetmedi. Hatta Türkiye'de okumuş kesime karşı kendini uzak hisseden bir halk var. Kendini göremiyor orda, temsil edildiğini hissedemiyor. Kendisi gibi çabuk sinirlenen, fevri olan, bağırıp çağıran birini görünce kendine yakın hissediyor. En iyi örneği Recep Tayyip Erdoğan'dır bunun. Halktan inanılmaz kopuk biri olmakla birlikte sadece hitabetinden ve gösterdiği davranışlardan dolayı bu kadar seviliyor, yaptığı her şey sineye çekilerek. CHP'nin bir karar vermesi lazım. Ya biz bu toplumu böyle kabul edip, toplumun seçtiği kurallarına göre oynayacağız ya da "biz doğruyuz olması gerekeni yapıyoruz biz" diyerek %25 gibi büyük bir oy farkıyla iktidardan uzak kalıp ana muhalefet olarak devam edeceğiz diyecek.

RTE'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı olmasıyla yükselen ve 2002 seçimleriyle Başbakan olmasıyla zirveye çıktığı siyasi kariyerini incelediğimizde halkın istediği bir lider olduğunu görüyoruz, anadolunun delikanlısı ancak o günkü konuşmalarını incelediğinizde şimdiki otoriter halinden eser olmadığı aşikar. Örneğin Aziz Nesin ile yaptığı şu ünlü konuşmayı izleyin, bugünle karşılaştırınca insan gerçekten şaşırıyor metanetine ve de sabrına. Ayrıca hala asker antidemokratik gücüne sahip olduğu, şu ergenekon ve balyoz öncesindeki anayasa mahkemesinin türban ve 367 kararları sonrasındaki tepkileriyle 17-25 Aralık davaları sonrası tepkilerine bakınız. Henüz asker vesayeti tasfiye edilmemişken ki haliyle şimdiki hali gerçekten başka. Dolayısıyla, evet sert ve agresif bir kişilik ancak yükselmeye başladığı dönem itibariyle son derece azami sınırlar içerisinde böyle olan ve de halktan kopuk değil aksine halkla gerçekten iç içe olan bir kişiydi. Öyleyse yeni bir ana muhalefet partisinin lideri için doğru parametreler değil bence bahsettiğiniz özellikler. Ayrıca demokratik olgunluğa sahip olmayan ülkelerde politika daha kanlı ancak daha kolay bir oyun bence.

Elinard demiş ki
Türkiye'deki sorunlar inanın ideolojik değil. Yani ideolojik olarak bir kutuplaşma yok. Sadece halk yeni liderler arıyor ve kendini mecbur hissediyor muhalefet partilerine oy vermekte. Kendi çevremden biliyorum. Çok büyük bir kısım sadece kendi görüşüne uygun bir parti olmadığından CHP'ye veriyor. Kılıçdaroğlu'ndan bıktığı halde başka seçeneği olmadığı için veriyor. Düşünün, bu kadar hükümeti bitirebilecek olay yaşandı: 17-25 Aralık, Gezi Parkı, Terör. Geldiğimiz noktada AKP bırakın zayıflamayı çok daha güçlü çıktı.

Kesinlikle katılıyorum, 70'lerde CHP %41 i görmüş bir partiydi, üstelik lideri dindar bir agresif değil tam aksine seküler ve soğukkanlı birisiydi. Öyleyse bugün eğer hala sorunu burada arayanlar varsa, gerçek dışı bir siyaset anlayışları var demektir.

Elinard demiş ki
Kılıçdaroğlu daha kaç seçim kaybetmeli? Futbol değil ki bu, teknik direktör gelsin de bir sistem oluştursun gibi. Siyaset tamamen heyecan işi, rüzgarı arkana aldığın an varsın. Kılıçdaroğlu girdiği ilk seçimi kaybettikten sonra zaten belliydi bir daha kazanamayacağı. Avrupa'da kaybeden her parti lideri saniyesinde istifa ediyor. Türkiye'de de böyle olmalı.

Maalesef bu Türkiye'nin gerçeği değil. Biat kültürü sadece sağ partilerde değil, sol partilerde de var. Kaç seçimdir kaybediyor dediğiniz Kılıçdaroğlu'ndan önceki Baykal'a bakınız, o kaç sene parti başında kalmış. Gönül ister ki her başarısızlığın ardından istifa edilsin ancak realitede bu işlemiyor henüz Türkiye'de.

Elinard demiş ki
DTP bir zamanlar %4 alırken HDP ile %13'lere çıkmayı başardı. Selahattin Demirtaş'ın sayesinde oldu bu. Genç bir lider ne kadar etki ediyor en büyük örnek günümüzde. Aynı şeyi neden CHP yapmasın?

Bence bu çok basitleştirilmiş ve saptırılmış bir örnek. Örneğin Kürt siyasal hareketinin süreçlerini izlediğimizde DTP'yle HDP arasında başka bir parti olan BDP vardı. Selahattin Demirtaş'ın etkisi yok diyemez kimse ancak dönem şartlarını düşündüğümüzde bir sürü faktör var ortada. Selahattin Demirtaş bence tek başına %1 arttırmıştır en fazla.

Benim şahsi fikrime gelince, Cumhuriyet Halk Partisi'ni desteklemiyorum. Dolayısıyla desteklediğim bir aday yok. Ancak benim tahminim Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığını sürdüreceği yönünde. Ayrıca Muharrem İnce'nin youtube'da yanda çıkan videoları dışında bir numarası yok, tribüne oynayan bir ulusalcıdan başkası değil, kurultayın galibi olursa Baykal dönemi geri gelir ve Kılıçdaroğlu'nun sosyal demokrat partisi Vatan Partisi görünümüne bürünür.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 18 Kas 2015 10:48 pm 
Westeros Kralı
Westeros Kralı
Kullanıcı avatarı

Lethe demiş ki
Elinard demiş ki
Halktan inanılmaz kopuk biri olmakla birlikte
RTE'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı olmasıyla yükselen ve 2002 seçimleriyle Başbakan olmasıyla zirveye çıktığı siyasi kariyerini incelediğimizde halkın istediği bir lider olduğunu görüyoruz, anadolunun delikanlısı ancak o günkü konuşmalarını incelediğinizde şimdiki otoriter halinden eser olmadığı aşikar. Örneğin Aziz Nesin ile yaptığı şu ünlü konuşmayı izleyin, bugünle karşılaştırınca insan gerçekten şaşırıyor metanetine ve de sabrına. Ayrıca hala asker antidemokratik gücüne sahip olduğu, şu ergenekon ve balyoz öncesindeki anayasa mahkemesinin türban ve 367 kararları sonrasındaki tepkileriyle 17-25 Aralık davaları sonrası tepkilerine bakınız. Henüz asker vesayeti tasfiye edilmemişken ki haliyle şimdiki hali gerçekten başka. Dolayısıyla, evet sert ve agresif bir kişilik ancak yükselmeye başladığı dönem itibariyle son derece azami sınırlar içerisinde böyle olan ve de halktan kopuk değil aksine halkla gerçekten iç içe olan bir kişiydi. Öyleyse yeni bir ana muhalefet partisinin lideri için doğru parametreler değil bence bahsettiğiniz özellikler. Ayrıca demokratik olgunluğa sahip olmayan ülkelerde politika daha kanlı ancak daha kolay bir oyun bence.

Aziz Nesin'le yaptığı konuşmada sürekli söz kesen birini görmüştüm ben. Aziz Nesin'in o kadar nazik olmasına rağmen, Erdoğan'ın karşıdaki konuşana saygısızlığını görmüştüm.

Halktan kopuktan kastım Aksaray gibi ucube bir şeyi, Atatürk'ün çok büyük uğraşlar vererek oluşturduğu Atatürk Orman Çiftliğini'nin ortasına yaptırması, milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşarken kendisinin paralarını koyacak yer bulamaması, Soma'da olan faciaya ziyarete gelip de korumasının madenci yakınını tekmelemesine göz yumması, hatta kendisinin "İsrail Dölü" diyerek insanlara saldırmasıdır. Tabi ki eskiden bu kadar fevri ve vurdumduymaz olamazdı, önce bir şeyleri kazanması gerekiyordu.

2006'da yaşanan "Ananı da al git." vakası üzerinden kaç yıl geçmiş bakalım. Adam aynı hala aynı adam. Öncesinde de, sonrasında da.

Lethe demiş ki
Elinard demiş ki
Maalesef bu Türkiye'nin gerçeği değil. Biat kültürü sadece sağ partilerde değil, sol partilerde de var. Kaç seçimdir kaybediyor dediğiniz Kılıçdaroğlu'ndan önceki Baykal'a bakınız, o kaç sene parti başında kalmış. Gönül ister ki her başarısızlığın ardından istifa edilsin ancak realitede bu işlemiyor henüz Türkiye'de.

Baykal dönemi için söylenebilir, doğru. Hatta Baykal ve Devlet Bahçeli'nin parti içi diktatörlüğü yüzünden AKP bu kadar çok güçlendi, Tayyip Erdoğan gibi biri çıktı ortaya. Ama Muharrem İnce ve Umut Oran parti içinde bu sistemi değiştireceklerini söylüyorlar. "Seçimi kaybettiğimde giderim." dediğini birçok kez dinledim İnce'nin. Kendisini biraz olsun tanımışsam gider de zaten.

Lethe demiş ki
Elinard demiş ki
Bence bu çok basitleştirilmiş ve saptırılmış bir örnek. Örneğin Kürt siyasal hareketinin süreçlerini izlediğimizde DTP'yle HDP arasında başka bir parti olan BDP vardı. Selahattin Demirtaş'ın etkisi yok diyemez kimse ancak dönem şartlarını düşündüğümüzde bir sürü faktör var ortada. Selahattin Demirtaş bence tek başına %1 arttırmıştır en fazla.

Aslında bakarsak DTP'den öncesi de var bu görüşün ama kısa anlatmak istedim, tam anlatamamış olabilirim. DTP ile BDP'nin parti politikasını aynı gördüğümden söylemeye gerek duymamıştım. Asıl farklılıklar HDP ile başladı çünkü. Kabul edelimki HDP'den önce ne azınlıklara ne de Türkler'e hitap edebiliyorlardı.

Demirtaş'ın etkisinin çok daha fazla olduğu kanaatindeyim. Başka partiden insanlar bile Demirtaş gibi bir lideri kendi partisinin başında görmek istiyor, birçok kişi HDP'ye oy vermese bile Demirtaş'ın yaptığı siyaseti başarılı buluyor ve saygı duyuyor.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 19 Kas 2015 12:25 pm 
Gondor Askeri
Gondor Askeri

Elinard demiş ki
Aziz Nesin'le yaptığı konuşmada sürekli söz kesen birini görmüştüm ben. Aziz Nesin'in o kadar nazik olmasına rağmen, Erdoğan'ın karşıdaki konuşana saygısızlığını görmüştüm.

Bir yanlışlık olmasın diye tekrar izledim, ancak bahsettiğiniz saygısızlığı maalesef görmedim. Karşılıklı küçük söz kesmeler var ama algıda seçicilikten olsa gerek, bazı noktalara takılmış olabilirsiniz. Ancak özellikle 90'ları genel olarak düşündüğümüzde bence gerçekten dönemin üzerinde demokratik olgunluğa sahip birisi. Ama yanlış anlaşılma olmasın, hemen bu dediğime karşılık günümüzdeki anti-demokratik hamlelerini öne sürmek yanlış olur. RTE'yi büyük bir demokrasi temcilcisi olarak gördüğümü değil dönemin şartlarında bir muhafazakar dindar sağ kesimden beklenmeyecek demokrat hareketler göstermiştir, ki bu onları başarıya taşıyan faktörlerden birisidir kanımca. Bunu siyasi bir hamle olarak düşünmek gerekir.

Elinard demiş ki
Halktan kopuktan kastım Aksaray gibi ucube bir şeyi, Atatürk'ün çok büyük uğraşlar vererek oluşturduğu Atatürk Orman Çiftliğini'nin ortasına yaptırması, milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşarken kendisinin paralarını koyacak yer bulamaması, Soma'da olan faciaya ziyarete gelip de korumasının madenci yakınını tekmelemesine göz yumması, hatta kendisinin "İsrail Dölü" diyerek saldırmasıdır. Tabi ki eskiden bu kadar fevri ve vurdumduymaz olamazdı, önce bir şeyleri kazanması gerekiyordu.

Kastettiğim çıkış dönemi, kaldı ki gelecek muhalefet parti lideri için de bu referans olsun. Yani sarayda yaşarken 2002 seçimlerini kazanmadı. Neden burayı vurguladım, çünkü bu lider figürü olarak RTE, o dönem aranan kişiydi. Halkın arasından çıkmış, dönemin vesayetçi yargısı tarafından bir şiir yüzünden hapis cezasına çarptırılmış olarak mağdur ve delikanlı gençti. Bu bence çok önemli.

Elinard demiş ki
Baykal dönemi için söylenebilir, doğru. Hatta Baykal ve Devlet Bahçeli'nin parti içi diktatörlüğü yüzünden AKP bu kadar çok güçlendi, Tayyip Erdoğan gibi biri çıktı ortaya. Ama Muharrem İnce ve Umut Oran parti içinde bu sistemi değiştireceklerini söylüyorlar. "Seçimi kaybettiğimde giderim." dediğini birçok kez dinledim İnce'nin. Kendisini biraz olsun tanımışsam gider de zaten.

Siyasi vaatler üzerine tartışma yapmak, çok manalı bir iş değil bence ama evet umarım gelmeleri takdirde dediğiniz gibi olur. Şöyle bir çıkış yaratmasında da :lol:

Elinard demiş ki
Aslında bakarsak DTP'den öncesi de var bu görüşün ama kısa anlatmak istedim, tam anlatamamış olabilirim. DTP ile BDP'nin parti politikasını aynı gördüğümden söylemeye gerek duymamıştım. Asıl farklılıklar HDP ile başladı çünkü. Kabul edelimki HDP'den önce ne azınlıklara ne de Türkler'e hitap edebiliyorlardı.

Demirtaş'ın etkisinin çok daha fazla olduğu kanaatindeyim. Başka partiden insanlar bile Demirtaş gibi bir lideri kendi partisinin başında görmek istiyor, birçok kişi HDP'ye oy vermese bile Demirtaş'ın yaptığı siyaseti başarılı buluyor ve saygı duyuyor.

Demirtaş'ın şu ana kadar iyi bir siyasetçi olduğu bir sır değil zaten ancak çözüm süreci sonrası silahların kısmen susması, AKP'nin giderayak otoriter eğilime girmesi ve başkanlık sistemi dayatmaları, öte yandan HDP'nin seçime parti olarak girmesi yani barajı aştığı takdirde muhtemelen mecliste 4 parti olacak oluşu dolayısıyla tek başına AKP iktidarını engelleyebilecek oluşu, engelleyemese bile AKP'nin anayasayı tek başına değiştirebilmek için gerekli sayıyı sağlamasını engelleyebilecek oluşu sebepleriyle muhalif kesimden stratejik oylar alabilecek oluşu çok önemli faktörlerdir. Tüm bunları dile getirmeden DTP %4 alıyordu Demirtaş sayesinde artık HDP %13 alabiliyor, "the king is dead, long live the king!" demek doğru değil, yani başka bir ana muhalefet lideri CHP'yi bence %30 seviyesine bile çıkaramaz, ancak siz öyle düşünmüyorsanız bile doğru örnekleme bu değil demek istiyorum. Bir sürü etken vardı HDP'nin o oyu almasında, sadece Demirtaş üzerinden açıklamak, yanlıştır.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 19 Kas 2015 02:40 pm 
Westeros Kralı
Westeros Kralı
Kullanıcı avatarı

Lethe demiş ki
Bir yanlışlık olmasın diye tekrar izledim, ancak bahsettiğiniz saygısızlığı maalesef görmedim. Karşılıklı küçük söz kesmeler var ama algıda seçicilikten olsa gerek, bazı noktalara takılmış olabilirsiniz. Ancak özellikle 90'ları genel olarak düşündüğümüzde bence gerçekten dönemin üzerinde demokratik olgunluğa sahip birisi. Ama yanlış anlaşılma olmasın, hemen bu dediğime karşılık günümüzdeki anti-demokratik hamlelerini öne sürmek yanlış olur. RTE'yi büyük bir demokrasi temcilcisi olarak gördüğümü değil dönemin şartlarında bir muhafazakar dindar sağ kesimden beklenmeyecek demokrat hareketler göstermiştir, ki bu onları başarıya taşıyan faktörlerden birisidir kanımca. Bunu siyasi bir hamle olarak düşünmek gerekir.

Ben de izlediğim kadarıyla yazdım, aklımda öyle yer etmişti.

Demokratik olgunluk olarak eskiden çok daha şanslı olduğumuzu düşünüyorum ben. Sağ görüşlü liderlerden Özal ve Demirel kendileri için yapılan karikatürlere gülerlerdi, mizah anlayışları vardı. Yine Ecevit ve yakın zamanda Ahmet Necdet Sezer çok düzgün insanlardı üslup konusunda. Seçimlerden önce büyük liderler bir masada toplanıp televizyona çıkabiliyorlardı.

Bu mütevazilikleri Erdoğan gibi gücü daha eline almadan önceki hayatlarında değil, büyük güçlere sahip olduklarında da devam etmiştir.

Lethe demiş ki
Kastettiğim çıkış dönemi, kaldı ki gelecek muhalefet parti lideri için de bu referans olsun. Yani sarayda yaşarken 2002 seçimlerini kazanmadı. Neden burayı vurguladım, çünkü bu lider figürü olarak RTE, o dönem aranan kişiydi. Halkın arasından çıkmış, dönemin vesayetçi yargısı tarafından bir şiir yüzünden hapis cezasına çarptırılmış olarak mağdur ve delikanlı gençti. Bu bence çok önemli.

Halktan biri olması ve küçük bir nedenden ceza evine girmesi bu konuda avantaj sağlayacaksa insana, Mustafa Balbay katlar da katlar kendisini bu konuda. Okuduğu şiir yüzünden kısa bir süre değil, işlemediği suçlardan yıllarca hapiste yatan bir adamdan söz ediyoruz. Halktan biri olduğunu da söyleyebiliriz zaten. Ama aynı Mustafa Balbay'a karşı pek böyle bakılmıyor sanki. Toplumun önceliği bu değil bana kalırsa. Bizim milletimizde en önemli şeyin onları ikna etmek olduğunu düşünüyorum. CHP mesela birçok ekonomik vaat verdi, güzel de vaatlerdi. Kaç tane emekli, kaç tane taşeron işçi var Türkiye'de ve CHP'nin aldığı oy ne kadar? Acaba bu insanların yüzde kaçı oy verdi bu vaatlere? Vermediler, çünkü inanmadılar. Baştaki liderin de hitabetinin iyi, ikna edici biri olması bu yüzden gerekli diyorum bu şartlarda.

Lethe demiş ki
Siyasi vaatler üzerine tartışma yapmak, çok manalı bir iş değil bence ama evet umarım gelmeleri takdirde dediğiniz gibi olur. Şöyle bir çıkış yaratmasında da :lol:

Muharrem İnce sözünün eri bir adam. Hatta kurultayda yarışan dört isimde de bu konuda bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Erdoğan'la bu konuda kıyaslanabilecek insanlar değiller.

"İngiltere'de bir parti seçimi kazanınca 3 partinin lideri 52 dakika içinde istifa etti. 52 dakikada istifa eden İngiltere muhalefetinden ders almalıyız." dedi daha dün katıldığı programda.

Lethe demiş ki
Demirtaş'ın şu ana kadar iyi bir siyasetçi olduğu bir sır değil zaten ancak çözüm süreci sonrası silahların kısmen susması, AKP'nin giderayak otoriter eğilime girmesi ve başkanlık sistemi dayatmaları, öte yandan HDP'nin seçime parti olarak girmesi yani barajı aştığı takdirde muhtemelen mecliste 4 parti olacak oluşu dolayısıyla tek başına AKP iktidarını engelleyebilecek oluşu, engelleyemese bile AKP'nin anayasayı tek başına değiştirebilmek için gerekli sayıyı sağlamasını engelleyebilecek oluşu sebepleriyle muhalif kesimden stratejik oylar alabilecek oluşu çok önemli faktörlerdir. Tüm bunları dile getirmeden DTP %4 alıyordu Demirtaş sayesinde artık HDP %13 alabiliyor, "the king is dead, long live the king!" demek doğru değil, yani başka bir ana muhalefet lideri CHP'yi bence %30 seviyesine bile çıkaramaz, ancak siz öyle düşünmüyorsanız bile doğru örnekleme bu değil demek istiyorum. Bir sürü etken vardı HDP'nin o oyu almasında, sadece Demirtaş üzerinden açıklamak, yanlıştır.

Demirtaş'ın partisine yaptığı katkıyı sadece oy olarak görmüyorum. HDP'yi Türkiye'nin kabul ettiği bir partiye dönüştürdü. HDP, "PKK" damgasını yemiş bir partiyken Demirtaş'ın açıklamaları sayesinde bu etkiyi azalttı hatta birçok yerde tamamen kırdı. Demirtaş'ı ön plana çıkarmamın nedeni, kendisi bu kadar çabalarken parti içindeki isimlerin "PKK sizi tükürüğüyle boğar." gibi açıklamaları, hatta eş genel başkanın söylediği (Biz sırtımızı YPG'ye YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz. ) sözler toplumda antipati yaratıyor partiye karşı. HDP'li olmayan biri olarak partiye dışarıdan gözlemim, Selahattin Demirtaş giderse HDP'nin bütün Türkiye'yi temsil edebilecek imajının sıfırlanacağı yönündedir. Çok mu fazla oy kaybeder? Bilemiyorum. Ama partinin olumlu havasının gideceğini düşünüyorum.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 19 Kas 2015 06:29 pm 
Dol Amroth Şövalyesi
Dol Amroth Şövalyesi
Kullanıcı avatarı

Elinard demiş ki
Demirtaş'ın partisine yaptığı katkıyı sadece oy olarak görmüyorum. HDP'yi Türkiye'nin kabul ettiği bir partiye dönüştürdü. HDP, "PKK" damgasını yemiş bir partiyken Demirtaş'ın açıklamaları sayesinde bu etkiyi azalttı hatta birçok yerde tamamen kırdı. Demirtaş'ı ön plana çıkarmamın nedeni, kendisi bu kadar çabalarken parti içindeki isimlerin "PKK sizi tükürüğüyle boğar." gibi açıklamaları, hatta eş genel başkanın söylediği (Biz sırtımızı YPG'ye YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz. ) sözler toplumda antipati yaratıyor partiye karşı. HDP'li olmayan biri olarak partiye dışarıdan gözlemim, Selahattin Demirtaş giderse HDP'nin bütün Türkiye'yi temsil edebilecek imajının sıfırlanacağı yönündedir. Çok mu fazla oy kaybeder? Bilemiyorum. Ama partinin olumlu havasının gideceğini düşünüyorum.

Tartışmaya burdan girmek ve Chp kurultayı ile ilgili bir başlıkta bunu tartışmak doğrumu bilmiyorum fakat şunu eklemek istedim.Selahattin Demirtaş'ında ne kadar Pkk karşıtı olduğu veya bu algıyı yıkmak için çalışıp çalışmadığı tartışılır.Hele de kendisinin şu şekilde sözleri var iken:
https://m.youtube.com/watch?v=Xuu9A0CEfOk

Sen ki benimle alay etmeye ve Arda'nın yazgılarının efendisinin, Melkor'un gücüne karşı gelmeye cesaret ettin.
Bu yüzden benim gözlerimler görecek benim kulaklarımla duyacaksın ve herşey o korkunç sona ulaşana dek burayı terk
etmeyeceksin.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 19 Kas 2015 08:57 pm 
Gondor Askeri
Gondor Askeri

Elbette, sert bir tartışmadan ziyade sakin bir söyleşi havasında farkındayım ancak başlık altında karşılıklı alıntılar kümesi hoş durmuyor ve de CHP dışındaki konuların bu başlık altında tartışılması da pek iyi durmamış. O yüzden kısa keseceğim.

Elinard demiş ki

Lethe demiş ki

Halktan biri olması ve küçük bir nedenden ceza evine girmesi bu konuda avantaj sağlayacaksa insana, Mustafa Balbay katlar da katlar kendisini bu konuda. Okuduğu şiir yüzünden kısa bir süre değil, işlemediği suçlardan yıllarca hapiste yatan bir adamdan söz ediyoruz. Halktan biri olduğunu da söyleyebiliriz zaten. Ama aynı Mustafa Balbay'a karşı pek böyle bakılmıyor sanki. Toplumun önceliği bu değil bana kalırsa. Bizim milletimizde en önemli şeyin onları ikna etmek olduğunu düşünüyorum. CHP mesela birçok ekonomik vaat verdi, güzel de vaatlerdi. Kaç tane emekli, kaç tane taşeron işçi var Türkiye'de ve CHP'nin aldığı oy ne kadar? Acaba bu insanların yüzde kaçı oy verdi bu vaatlere? Vermediler, çünkü inanmadılar. Baştaki liderin de hitabetinin iyi, ikna edici biri olması bu yüzden gerekli diyorum bu şartlarda.

Erdoğan'ın hüküm giydiği dava ile Ergenekon davası kapsam, kamuoyu oluşturduğu kitle ve etki alanı itibariyle çok bambaşka davalar. Buradan yürümenin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum ancak dilerseniz başka bir başlık altında ya da daha farklı şekilde konuyu irdeleyebiliriz. :)

Elinard demiş ki
Lethe demiş ki

Muharrem İnce sözünün eri bir adam. Hatta kurultayda yarışan dört isimde de bu konuda bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Erdoğan'la bu konuda kıyaslanabilecek insanlar değiller.

"İngiltere'de bir parti seçimi kazanınca 3 partinin lideri 52 dakika içinde istifa etti. 52 dakikada istifa eden İngiltere muhalefetinden ders almalıyız." dedi daha dün katıldığı programda.

Sizce sözünün eri bir adam bence tribüne oynayan kolpacı, AKP'ye Sözcü ağzıyla muhalefet ederken HDP'nin CHP üzerine eleştirilerine "ehehe şey evet hehe" şeklinde sus pus kalan herifin teki. Ancak Muharrem İnce, hiçbir hükümette yer almamış, hiçbir bakanlık yapmamış birisi. Yani henüz sınanmamış bir kişi. Şu haliyle İnce, adamın dibidir demek tıpkı benim yerin dibine sokmam gibi güçlü ve pek kabul edilebilir bir argümantasyon değil.

Abraham Lincoln demiş ki
Neredeyse bütün erkekler güçlüklere dayanabilir ama bir adamın karakterini test etmek istiyorsan, ona güç ver.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 19 Kas 2015 09:26 pm 
Westeros Kralı
Westeros Kralı
Kullanıcı avatarı

Lethe demiş ki
Elbette, sert bir tartışmadan ziyade sakin bir söyleşi havasında farkındayım ancak başlık altında karşılıklı alıntılar kümesi hoş durmuyor ve de CHP dışındaki konuların bu başlık altında tartışılması da pek iyi durmamış. O yüzden kısa keseceğim.

Verilen örnekler, o örneklere getirilen eleştiriler derken karşı cevap hakkı gerektiren mesajlar da atılınca konu kurultaydan biraz uzaklamış olabilir :). Konunun çok dağıldığını düşünmüyorum, bazı kısımlara açıklık getirmek gerekiyordu.

Bu konu zaten Muharrem İnce, Mustafa Balbay gibi insanlar tartışılsın diye açıldı. Muharrem İnce hakkında ikimiz de farklı düşünüyor olabiliriz.

Uzun zamandır partinin başına geçmesini isteyen biriyim. Saçma gelebilir belki ama ilginç bir sebebi var.. Lisede çok sevdiğim fizik öğretmenim belediye seçimlerinde CHP'den aday olmuştu. Çok az bir farkla kaybedince baya üzülmüştüm. Muharrem İnce'nin de fizik öğretmenliğinden gelmesi ve lisedeki hocama hem fiziksel hem de düşünsel olarak çok benzemesinden dolayı sempatim vardı hep. Fazla güvenmemin sebebi buradan gelebilir :).

Kurultaydan sapabilecek diğer konuları forumda başlığı varsa o başlık altında, yoksa özel mesaj yoluyla devam edilebilir.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
 [ 26 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: