Medieval Total War 2 • The White Tree

The White Tree

Gerçek Dünyadan Fazlasını Arayanlara

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
 [ 24 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajMesaj Başlığı: Medieval Total War 2
Gönderilme zamanı: 21 Eyl 2015 12:13 am 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı

İlk öncelikle biliyorum ki Medieval Total War 2 oynayan çok yok şu sıralar. Rome 2 ve Atilla 'da çıktıktan sonra ilgi iyice onlara kaymış durumda. Ama 9 yıldan beri SEGA yeni bir ortaçağ oyunu çkarmadı ve bizde tek çareyi Medieval total war 2'da buluyoruz.
Bu konuda ben Medievali tanıtmıyacağım çünkü bir sürü var ve gayet iyiler. Yenisine gerek yok. Benim sinirlendiğim konu ülke rehberleri. 8 yıldan beri oynadığım oyunda ülke rehberleri gerçekten çok kötü ve insanın oynayış hevesi kaçıracak şekilde.

Biz bu oyunda dostluklarla geçen bir savaş oyunu aramıyoruz. En azından ben aramıyorum ve gerçekten heycanlı bir savaş istiyorum. Ve ilk önce Türkler tarafından en fazla oynanan Türklerin rehberini yapacağım. Kesinlikle internette bulacağınızdan farklı olacak.

Not: Bu rehber oyunu hiç bilmeyenler için değildir.

2 şehir 2 kaleyle başlıyor Türkler oyuna. Konya,Kayseri,Yerevan,Musul. 8 yıldan beri yaptığım gibi şehzadeyle Antakya'yı alıyoruz. Bir kaç turn kuşattıktan sonra dışarı çıkıyorlar ve sana saldırıyorlar. Sürekli charge yaparak kolayca alabilirsiniz Antakya'yı. Antakya muazzam bir şehir(İstanbul'dan bile daha iyi:) Size çok iyi ekonomi sağlar. Bir kaç turn binalarınızı geliştirin, özellikle Tiflis ve Bağdat'ı alın. Şimdiden iki tane duvarlı şehriniz oldu bile.

Bizansla dostluk yapmamanızı öneririm ama size kalmış. Bana kalsa Bizans'a dalıp dostluğu bozacağıma hiç bozmayıyım daha iyi.
Ama Macarlarla ve Venedikliler'le yapın. Hatta karşılığında para dahi alın.10. turnde Anadoluyu aldıysanız Avrupa'nın en büyük ülkesi oldursunuz.

Gelelim kahpe Bizans'a. Antakya ve Bağdat'ı aldıktan sonra onların saldırmasını beklemeyin Sultanınızla gidin İzniği alın. Sıra geldi İstanbul'a. En az iki ordu yürütün İstanbul'a ve orayı ne olursa olsun feth edin. Ondan sonrası çoçuk oyuncağı diyebilirim.
Doğuya gelecek olursak rebellerin en azlık olduğu Acreyi alın. Oradan Mısır'ın güçsüz anını bulduğunuz anda dalın.(Küdüs boşsa mesela) Ekleyeceğim son şey savaşları kendiniz yapıp Mısır'ı bir ordu ile alabilirsiniz. Ama savaştan topladığınız esirleri kesmeniz şart ve az kayıpla kurtulmaya bakın savaşlardan.

30.turne geldiğinizde (eğer Mısır'ı ve Bizans'ı aldıysanız) en güçlü devlet sizsinizdir. Bu güçlülüğünüzü Venedik-Milan-Roma savaş yaparlarken kullanın. Bekletmeden Macaristan'a dalın. Eğer 'abi sende ne ettin önüne geçene dal diyorsun' derseniz unutmatın siz saldırmazsanız onlar saldırır ve altın bir kural vardır. En iyi savunma saldırıdır. Macaristan sizi biraz zorlayabilir özellikle Fedual Knightları. Fakat atlı okçularınızı ve generallerinizi kullanarak onları meydan savaşlarında süpürebilirsiniz. Dediğim gibi savaşları kendiniz yapın ve en az kayıpla kurtulmaya bakın. İkinci altın kural esirleri kesin! Diğer ülkeler sizi hor görecekmiş falan filan. Kimse bize artislik yapamaz çünkü biz doğunun zengilliklerine sahibiz ve Yeniçerilerimiz var.

İşte en zevkli kısmı şimdi başlıyor oyunun. Turn 65! Balkanları ele geçirmişken Almanya ve İtalya'ya girmeye hazırlanıyoruz hatta girdik bile. Şimdi Fransa bile Türkleri nasıl yeneceğini konuşuyor :D Ama Moğollar Bağdat'dan 'Doğunun zenginlikleri' ele geçirmek için geldi ve Antakya'ya göz diktiler.

Moğolları durdurmak şehirlerde kolaydır. Çünkü adamların atlı ve okçudan başka birimleri yok. Antakya'ya Balista towerları kurup içine 12 yeniçeri 8 Türk okçusu yerleştirdiğinizde sorun kalmıyor. Moğolların generalleri ölüp orduları yok oluyor. Ama diyelim ki Moğollara ikinci bir akında Antakya'yı kaptırdınız. Sorun değil. Halep, Acre ve Adana'ya dalacakları aşikar. Buralarda yine birkaç yeniçeri mızraklılar hatta köylü okuçular koyarsanız Moğolları durdurabilirsiniz.

Not: Moğollarla meydan savaşı yapmak gerçekten çok eğlenceli ama sonuç o kadar da eğlendirici değil :D

Moğollar geldiğinde illa ki ekonominiz kötüleşecek ve asker basamıyacaksınız. Avrupa'da güzel yenilgiler alacaksınız. Polanya, Kutsal Roma, Venedikliler ve bir sürüsü daha size dalacak. Ülke zor duruma düşecek ve kara kara düşüneceksiniz. İşte oyunu güzelliği burada. Avrupada kıl payı kazandığınız zaferlere sevinecek Roma'ya ordu çıkaracak gemi battığında üzülülüp intikamlar planlıyacaksınız.

Ama Moğollar yok olduğunda bilin ki oyun artık size kolay gelecektir ve Timurlar gelmeden oyunu bitirmeye çalışıp daha fazla zevk almaya bakın.

Not: Bu rehber alsında oyundan nasıl zevk alınır rehberi gibi oldu ama yararı dokunacaktır umarım.

Altın kurallar

-Haçlı seferleri! Diğer rehberlerde çok abartmışlar. Eğer dediğim taktikleri yaparsanız oyunun en güçlü devleti olduğunuzdan size saldırmaya pek de cüret edemiyorlar. Cüret ederselerde 'Balista Tower, yeniçeri ve trabluket' iş görür ve kolayca haçlı ordularını yenebilirsiniz.

-Esirleri öldürün gitsin. Çokta kafaya takmaya gerek yok. Kötü şöhret yayar lakin bunun bir önemi yok. Sana eninde sonunda savaş açarlar.

-Sürekli asker basın, paralı askerler almaktan çekinmeyin.

-Ekonomiyi pek anlatmadım. Anlatılacak çokta bir şey yok esasen. Tarla, yol, liman. Hepsi bu kadar.

-Hasasim istiyorsanız gelen lonca açma tekliflerini reddedin. Takii Hasasim Guild gelene kadar.

-Türklerle oynarken en sıkıntılı durumlardan bir tanesi Ortadoğuda sürüsüne hereticler çıkması ve isyana yol açmaları. Ne diyelim imam basmaktan başka çare yok.

-Ara sıra bir ordunuzla az askerli düşman şehirlerine dalıp Sack yapmak. 30000 florin cebe indikten sonra şehirdeki tüm binaları yıkıp çıkmak. Ve sırada ki şehre geçmek.(Çok kullanmıyorum ama iyi para getiriyor işin doğrusu)

-Türklerin en iyi gücü olan yeniçerileri İstanbul'u ele geçirdikten sonra hemen basmaya çalışın! Böylece Macaristan'nın Fedual Knightlarına karşın iyi bir birlikle çıkabilirsiniz.

-Bence oyunun en iyi birimleri Türklerde. Yeniçeriler atlılara karşı çok iyi, atlı okçular piyadeye karşı fena değil, Osmanlı piyadeleri hem kılıçta hem okçulukda iyi, Tımarlı Sipahiler herşeye karşı iyiler.

Bu anlattıklarım Very Hard, Very Hard zorluğuyla oynadıklarımdan derleyip,toparlamadır.

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  

Okunmamış mesajMesaj Başlığı: Re: Medieval Total War 2
Gönderilme zamanı: 24 Eyl 2015 03:39 pm 
Kuzeydeki Kral
Kuzeydeki Kral
Kullanıcı avatarı
Mitoloji Grubu

Güzel olmuş ilk çalışmanız mı acaba? Mediveal ile ilgili çok şey katabilirsiniz foruma.

"Defender of the righteous, punisher of the dark, protector of the innocent, crusher of evil beings, Gerald Lightseeker is the uncanny of Linirea's armed forces! His sword swings with class and elegance, his armor shines like the sun itself, his cape shakes with pure hope, ladies faint at the sight of his presence.

If there's good, he will find it... if there's light, he will seek it!

Gerald Lightseeker, champion of Linirea!"

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  

Gönderilme zamanı: 27 Eyl 2015 07:46 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı

felaugund demiş ki
Güzel olmuş ilk çalışmanız mı acaba? Mediveal ile ilgili çok şey katabilirsiniz foruma.

Aynen ilk çalışmam :D

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 28 Eyl 2015 11:56 pm 
Ak Kule Komutanı
Ak Kule Komutanı
Kullanıcı avatarı
Mitoloji Grubu

Geçen gün Teknosa'da denk geldim, Viking Invasion ek paketi ile birlikte 20 tl idi. Vaktim ve param olduğu bir zaman alacağım. Ancak kesinlikle modlu oynayın bu oyunu, vanilla'sı efsane olsa da sıkıyor bir yerden sonra. Edit: pardon, aşağıda düzeltildiği üzere ilk oyunla karıştırmışım ben. Kingoms'la beraber 30 lira Teknosa'da.

Türk olarak bir kez başlamış ve sıkılıp bırakmıştım açıkçası. Avrupa'daki o siyasi aksiyonları bulamadım hiç. Late game'de konumu bayağı zevkli bir oyun vad ediyor olsa da Doğu'da rebel'la uğraşmak çok sıkıyordu beni.

Kutsal Roma favorimdi oyunda. Oyun boyu düşmansız kalmamakla birlikte güzel ittifaklar kurup ilerleyebiliyorsunuz ve sağlam bir zorluk derecesi var.

Ayrıca rehbere bir eklemede bulunayım bari: bir ara Türk olup ilk turn her yeri boşalttıktan sonra İspanya'ya göç etmek modaydı. Oradan arkanıza Emeviler'i alıp Avrupa'ya yayılıyorsunuz falan, deneyen varsa bahsedebilir.

En son Elu Thingol tarafından 04 Eki 2015 02:46 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

I will take what is mine, with fire and blood.

-Daenerys Targaryen

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Eyl 2015 08:55 am 
Fūrinkazan
Fūrinkazan
Kullanıcı avatarı

Viking Invasion MTW'nin ek paketiydi diye biliyorum, M2TW'nin değil.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Eyl 2015 10:13 am 
Ak Kule Komutanı
Ak Kule Komutanı
Kullanıcı avatarı

Evet Elu-sama MTW2'ye denk gelmemiş MTW2 Gold 30 liraymış baktım.

O kadarda ilgim olmayan ama kötü gözükmeyen hoş bir seri.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Eyl 2015 07:15 pm 
Kuzeydeki Kral
Kuzeydeki Kral
Kullanıcı avatarı
Mitoloji Grubu

Bence Third Age ve Westeros mod çok güzel. İntikam alıp kendimi avutuyorum Westeros modda. :(

"Defender of the righteous, punisher of the dark, protector of the innocent, crusher of evil beings, Gerald Lightseeker is the uncanny of Linirea's armed forces! His sword swings with class and elegance, his armor shines like the sun itself, his cape shakes with pure hope, ladies faint at the sight of his presence.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Eyl 2015 08:35 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı

felaugund demiş ki
Bence Third Age ve Westeros mod çok güzel. İntikam alıp kendimi avutuyorum Westeros modda. :(

Westeros modu çok kolay geldi bana. Belki de patchlerle düzeltilmiştir bilmiyorum ama Grejoylarla paralar ekside Kaya, Lannis limanı, Eski şehir hatta menzili bile aldım. Bir de düşünün ki Grejoylarda atlı birlik yok.

Ama zevkine bir şey diyemem. Eski şehire ordu çıkarıp, yağmalamak tam Grejoylara göre. Bir ordu Theon'a bir ordu Balon'a diğerleri kardeşlerine vererek Menzili ve batıyı yağmalamak süper bir şey. Ayrıca aynı kitap ve dizide ki gibi Kuzey'e arkadan saldırmak :D . Sanki kitapta o satırları okuyordum.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Eyl 2015 11:22 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı

Iron Hills'e katılmakla beraber, oyunun bana sadece türklerle oynarken keyif vermesi üzerine bir kaç tavsiyem olacak;
Oyun başında size verilen piyadeler zayıf olmakla birlikte bu sorunu atlılarınızla kolayca çözebilirsiniz. Turan taktiğine önem verin. Direk Bizans odaklı oynayacaksanız oyunun başında İstanbul'a Cihad ilan ederek Sultan ile paralı asker ve Konya'daki çoğu birimi alarak hızlıca İstanbul ve İznik etrafındaki aile üyelerinin tamamını öldürerek ve sonunda İstanbul'u alarak Cihad'ı sonuçlandırdığınız vakit Bizans yıkılacaktır. Ben bu taktiği fazla önermiyorum çünkü aldığınız paralı askerlere ödeyeceğiniz florini ekonomiyi oturtmak için harcamanız daha mantıklı ve oyunun uzun soluklu olmasından Mısır-Bizans'ı yıkmak ve Moğol-Timur'a dayanabilmek için daha yararlı olacaktır. Kendi oyunumda tüm parayı ekonomiye yatırıp kilit şehirleri alırım. Tabi bu 15 turn kadar sürecektir. Bundan sonra topraklarınızı birleştirerek 2 ordu oluşturup varisi Mısır'a, sultanı Bizans'a gönderirim. Şehirlerinizde bakım masrafı ödemeyeceğiniz askerleri garnizon olarak bırakın. Moğol İstilası olacağı vakit topraklarınız İstanbul-Anadolu-Kutsal Topraklar, Kıbrıs ve Mısır'ı tamamen almanız gerekir. Mümkün olduğunca tek cephede savaşın. Moğollar artık geldi. Size saldırması an meselesi. Yeniçeri birimini de bastığınızı ve ek kuleleri tamamladığınızı varsayarak(Antakya-Kudüs-Bağdat) size ilk gelecekleri yerler arasında sırasıyla Bağdat>Antakya ve Doğu Akdeniz boyunca uzanan şehirler ve bir kaç kaleniz olacaktır. Hepsini savunmak yerine önce Bağdat'ta sonra Antakya'da Moğol ordularınızı hatrı sayılır biçimde erittiğiniz vakit kalan Moğol ordularını pek önemsemenize gerek yok. Açık alanda güçlü bir Moğol'la savaşmak istemezsiniz. :) Zamanla full atlı ordunuzla avlayarak bu tehditi ortadan kaldırmış olursunuz. Ben türklerle oynadığım zaman 1 tane full, 2 de küçük sadece atlılardan oluşan ordu basarım. En az 2 tane de kuşatma ve yerleşkeleri almak için hazırladığım ağır piyade, okçu ve mancınıktan oluşan ordu hazırlarım. Ordularınız ekonominizle doğru orantıda gitmelidir. Diplomasi bu oyunda karşı devletin insiyatifine yani pamuk ipliğine bağlıdır. O yüzden sadece size uzak, düşman ve düşman olabileceğiniz devletlere yakın 2 müttefik seçmeniz yeterlidir. Ben Fransa karşısında iyi durumda olan bir İngiltere ve İber yarımadasında hakimiyeti eline alan ve Fransa'nın başına bela olan İspanya'yı öneriyorum. Fransa ve Kutsal Roma İmparatorluğu ile de müttefik olabilirsiniz ama genişledikçe sınır olacaksınız. Sınırlarınızda problem yaşayacaksınız. O zaman da sınırlarınızı genişletmeniz gerekecek. :) Müttefiğinize saldırırsanız, ortak müttefikleriniz eski dost yeni düşmanın tarafında olacaktır. Velhasıl kelam Medieval 2 Total War & Kingdoms'un üzerine Third Age Total War modunu kurarsanız daha çok keyif alırsınız. Gerçi mod demek haksızlık olur. Başlı başına bir oyundur. Bunu bütün devletlerle kısa campingi bitirmiş ve 5 kere uzun campingi bitirmiş biri olarak size son tavsiyemdir(Medieval 2 Total War için).

En son Elros Tar-Minyatur tarafından 02 Eki 2015 05:13 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Eki 2015 09:36 pm 
Dol Amroth Şövalyesi
Dol Amroth Şövalyesi
Kullanıcı avatarı
Mitoloji Grubu

Oyunu çözmem uzun sürmüştü fakat çözdükten sonra farklı stratejiler kurmak çok eğelenceli gerçi en son Attila yı oynamıştım.

#TeamBatman
#TeamIronman

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 02 Eki 2015 12:06 pm 
Fūrinkazan
Fūrinkazan
Kullanıcı avatarı

Oyunu öğrenmek aslında gayet basit. Hani Paradox oyunları ile kıyaslayınca baya basit :D

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 06 Eki 2015 02:06 pm 
Gondor Askeri
Gondor Askeri
Kullanıcı avatarı

Oyun gerçekten müthiş bir yapım günlerdir başından kalkmadığımı biliyorum.Third age total war moduyla daha bi güzel oluyor bide üstüne divide and conquer yüklerseniz tadından yenmez.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 17 Eki 2015 08:35 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı

Medieval Total War 2

-Sicilya Rehberi-

Sicilya İtalya'nın güneyinde bir adadır. Adada bir tane volkan dağı bulunmaktadır. İtalya ile arasında Mesina Boğazı vardır. :o
Bu ne diyeceksiniz şimdi. Neyse konuyu cıvıtmadan başlayalım.

Oyunun açık ara en iyi kalesi Palermo ve ticaret şehri Naples'le başlıyor oyuna. Palermo en hızlı gelişen kale. Yaklaşık 10 turda kaleyi bir üst seviyeye yükseltebiliyoruz. Böylece diğer devletlere karşı çok büyük avantaj geçiyor elimize. Ama ilk turları sağ sağlim atlatmalıyız. Sicilya'nın en büyük sıkıntısı para. Para hemen eksilere düşüyor ve ayağımız elimiz birbirine dolanıyor. O yüzden ilk yapacağımız binalar Yol,tarla,market ve yapabiliyorsak maden olmalıdır. VE gerekmedikçe asker basmayın.

İlk turlarda size 2500 florinlik Durazzo'yu alma görevi verebilir. Verirse Durazzo'yu alın ama elinizde tutmayı düşünmeyin. Çünkü orayı savunmak için asker saklıyamayız. Cagleri, Tunus'u alın ve şehre çevirin. Oraları zaten Palermo'dan destekliyebiliriz.

Potansyel düşmanlarınız Fransa, Papa, İspanya, Bizans. Kesinlikle size düşman olacaklar Emeviler, Milan ve Venedik! Sürekli topraklarınıza çıkarma yapacaklar. Hele Milan! Tam bir baş belası. Ama Milan'nın zayıf bir yönü var. Sürekli piyade ve arbeletçi basıyorlar. Dolayısıyla onlar kale alana kadar sadece atlı birliklerden oluşan ordularınızla Milan'ı süpürebilirsiniz.

Diğer sorun Papa. Eğer afaroz edilirseniz benden demesi Roma'yı bekletmeden alın. Çünkü Papa mutlaka size saldıracak. O saldırmadan Papayı alt ederseniz daha iyi olur.

Turlar ilerledikçe amacınız İtalya'yı ele geçirmek olsun. İtalya süper bir şekilde para getiren bir yer. Oyunun başında duvarlarla çevrili 4 şehir var. Ve İlk önce Cenova'dan başlıyarak Milan, Venedik, Bologna, Florense'yi ele geçirin. Sonra ekonomik yönden çok rahatlarsınız. Diyecekseniz 3 kişi bize saldırırken nasıl alalım oraları. Unutmayın. İtalya Palermo hariç sadece şehirlerden oluşuyor. O yüzden en güçlü birimleriniz Norman Knight'ları etkin kullanarak piyadeleri yok edebilirsiniz.

Gerçek hayatta olduğu gibi oyundada Sicilya denizde kuvvetli başlıyor. Bu üstünlüğü Venediklilere kaybederseniz benden söylemesi daha fazla gemi basıp ekonominizi batırmayın.Çünkü Venedikliler denizde azdıkça azıyorlar. 2,3 turluk yerlere yolcu taşınamaz oluyor. İşte bu yüzden Venediklileri karada bitirmek daha iyi olur.

30-40 turdan sonra artık İtalya sizin olmalı. Olmazsa kolay gelsin. İtalya'yı ele geçirdikten sonra Balkanlar'a ve denizlerdeki adaları ele geçirmek iyi olur. Böylece Balkanlar'da toprağı olan Venediklileri yok edip denizi kontrol edebilirsiniz. Tekrar diyeceğim Norman Knight'lar Fedual Knigtlara karşı daha güçlü. Norman birimlerini sürekli basın ve düşmanlarınızın üzerine salın.

Oyunun başlarında sıkıntı olacak Emeviler sonraları çok güçsüzleşiyor. O yüzden o konuda rahat olabilirsiniz. Ben 8 yıldan beri Emevilerin Hristiyan Guard bastığını görmedim. Gerisini zaten siz halledersiniz.

Savaş esnasında uygulanacak kurallar:

-Eğer düşman şehirlere ya da kalelere kuşatma silahlarıyla saldırıyorsa askerlerinizin hepsini (şehirlerde kesinlikle İtalian militalar bile işe yarıyor) şehir merkezine yerleştirin. Böylece düşman askerleri pes edebilirken sizinkiler ölümüne savaşacaklar ve kazanma ihtimali artıyor.

-Kuşatma savaşlarında Atlı Birliklerinizi dışarı çıkartın. Ve sürekli merdiven ya da kule taşıyan adamlara charge yapın.--------
Atlınız yok ve bir sürü okçunuz var. Düşman kalabalık ve üzerinize doğru geliyor. Ama yardım birlikleri çok uzakta! Onlar gelene kadar şehir düşecek. Bir tane fedai seçin ve kapıdan dışarı çıkarıp düşmanı oyalayın. Belki ram bile yanabilir o esnada.

Not: Bu anlattıklarım very hard, very hard zorluklarından derlenip toparlanmıştır.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 21 Eki 2015 08:48 am 
Ithilien Kolcusu
Ithilien Kolcusu
Kullanıcı avatarı

Öncelikle güzel çalışmanız için teşekkür ederiz. Bu oyuna bu denli bağlı kalman beni sevindirdi.

Öncelikle oyunu her devlet ile birçok defa bitirsem de yeni modlar denesem de hiç bir zaman sıkılmıyorum. Oyuna yeni başlayanlar için İspanya, İngiltere (Britanya), Almanlar ve Roma imparatorluğu (Papa) seçmelerini tavsiye ederim. Oyunun can alıcı noktası aslında hangi devleti seçtiğiniz değildir. Oyunda odak nokta stratejidir.

Öncelikle her oyunda izlenmesi gereken nokta (Askeri) 3 okçu ve 4 kılıç ustası. Zaman ilerledikçe bu durum 4 okçu, 4 kılıç ustası, 3 süvari ve bir generaldir. Son olarak ilk çıkarmamız gereken mızraklı askerleri artık kullana biliriz. Bu durumda 3 okçu, 3 kılıç ustası, 2 gelişmiş mızrakçılar, 4 süvari ve 1 generaldir. Ben genelde başlarda bu yollar ile İnsane (Zorluk modun da 2 çok zora eşittir) seviyesinde kendimi toparlıyorum. Bunun dışına çıkarsam zaten her yerde ordum oluyor. Oyunda 14 bin asker ile savaştığım olmuştu. Genelde 2 bin ordu büyüklüğün de devam ederim. Ama önemli olan ordunun büyüklüğü değildir. Askerlerinizin güçleri çok daha önemli. Fakat ondanda önemli olan nokta askerlerinizin nerede kullanılacağıdır. Bende açtığın konuya ek olarak şöyle kısa kısa bilgiler yazmak isterim. şu an 4 savaşçı sınıfını ele aldım. Yakında size ek olarak diğer birimleri de sizler adına tanıtıp onlar hakkında bilgiler verebilirim. Bu arada aşağıdaki renklere dikkat edin. Etkisiz olanları kırmızı en etkili olanlarıda yeşil olarak belirttim.
Mızraklı>Süvari>Okçu>Kılıçlı>Mızraklı - Kılıçlı><Mızraklı>>Süvari><Okçu><Mızraklı=Kılıçlı

รฬ๏г๔๓คภ

Resim

Kılıçlı birlikler: Okçu birliklere karşı dayanıksız. Eğer okçular gelişmiş ise bu durum savunmasız ola bilir. Mızraklı birliklere karşı çok etkilidir. Uzun mızraklı askerlere karşı dayanıksız ve savunmasızdır. Hafif piyadelere karşı çok etkili. Ağır piyadelere karşı etkilidir. Hafif süvarilere karşı etkili olup ağır süvarilere karşı tamamen etkisizdir. Bu tür askerlerinizi savaş sırasında okçu birliklerinin önünü kapatacak şekilde hiza verin. Eğer birliklerimiz ağır piyade ise bu sefer okçularımızın arkasında yerleştirin. Kılıçlı birlik benim için oyunun en temel askeri sistemi. Kılıç ve topuzlu askerleri aynı ölçüye aktardım. Ağır piyade denildiğinde ağır zırhlı olan topuzlu ve kılıçlılar giriyor.
รթєคг๓คภ

Resim

Mızraklı birlikler: Okçu birliklere karşı savunmasız. Okçular gelişmiş ise bu durum etkisizdir. Fakat saldıran siz olunca okçuya karşı bir o kadar etkilidir. Mızraklı birimlere karşı etkilidir. Eğer mızraklı birim uzun mızraklı ise bu durum etkisizdir. Hafif piyadelere karşı etkili. Ağır piyadelere karşı dayanıksızdır. Hafif süvarilere karşı çok etkili olup ağır süvarilere karşıda çok etkili olmaktadır. Bu tür askerlerinizi savaş sırasında kılıçlı birliklerimizin önüne koymamız gerekir. Savaşta ağır süvariler bulunuyorsa bu durumda en ön tarafa yerleştirilmelidir. Ağır piyadeler bulunuyorsa mızraklarını okçuların önünde tutmaları gerekir. Yoksa ağır piyadeler mızraklı birliklerimizi hızlıca etkisiz bırakacaktır. Mızraklı birlikleri en son üretme nedenlerinden birisi ise oyun zamanında ileri seviyelerde ağır süvarilerin gelmesidir. Dikkatli tercih yapılırsa mızraklı birliklerimiz bizi rahatça taşıya bilirler.
คгςђєгร๓คภ

Resim

Okçu birlikler: Okçu birliklere karşı çok savunmasızdır. Fakat karşıdaki okçu birlikler sizden gelişmişse tamamen etkisiz kalırsınız. Mızraklı birimlere karşı çok etkilidir. Uzun mızraklarına karşı çok etkilidir. Fakat onlar size saldırıyorsa etkisiz kalırsınız. Hafif piyadelere karşı çok etkilidir. Ağır piyadelere karşı savunmasız ve dayanıksızdır. Hafif süvarilere karşı etkili olup ağır süvarilere karşı dayanıksız ve tamamen etkisizdir. Okçu birliklerimizi savaşta süvari birliklerimizin ön hattına yerleştirmeliyiz. Okçular dayanıksız olduğu için çabuk harap olup dağılırlar. Buna dikkat ederseniz savaşta çok önemli kazanç sağlayıp düşmanınızı bozguna uğratabilirsiniz. Bu arada okçu sınıfına mızrak atıcı ve silahtarı ekledim. Bu sınıftaki savaşçıları okçu asker gibi yerleştirip aynı etkileri gösterir.
ђ๏гรє๓คภ

Resim

Atlı birlikler: Okçu birliklere karşı çok etkilidir. Okçu birlik gelişmiş olsa da dayanıksız ama bir o kadar çok etkilidir. Mızraklı birliklere karşı çok savunmasız ve dayanıksızdır. Eğer mızraklı birimler uzun mızraklı ise süvarilerin tamamen etkisizdir. Hafif piyadelere karşı çok etkilidir. Ağır piyadelere karşı etkilidir ama dayanıksızdır. Sizin ağır yada hafif piyade olmanız çok önemlidir. Sizin birlikleriniz hafif süvari ise ağır süvarilere karşı etkisiz kılar. Hafif süvari birliklerinizin karşısında hafif süvari varsa diğer birliklerinizle önceden sayılarını azaltmanız gerekir. Ağır süvari birliklerinizi hafif süvari birliklerine acımadan ve şüphe duymadan yollayabilirsiniz. Süvarileri savaşta en son kullanmak için bekleyin. Savaşta general birliklerin önüne hiza edin. Savaşın sonlarına doğru yenilgi alacakken yorulmuş ve bitkin düşmüş düşman askerlerini sürpriz bir bozguna uğratabilirsiniz. Süvarilerinizi kullanma zamanına dikkat ederseniz oyunu kolayca bitirebilirsiniz. Tıpkı Lannisterların karasu savaşında yaptıkları gibi. Çalışmalarınızın devamını ve iyi günler dilerim.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 21 Eki 2015 10:11 pm 
Akağaç Süvarisi
Akağaç Süvarisi
Kullanıcı avatarı

Savaş vardır okçu bir kişi bile öldüremez, savaş vardır okçular savaşın kaderi belirler. Öyle ki o savaşlar genellikle savunma savaşları oluyor. Düşman sayısına güvenip bize saldırıyor, bizde geriye dağlara doğru çekildiğimizde okçu o zaman ölümcüldür. Ama güçlü bir süvari ve hafif piyadeniz varsa okçu hiçbir işe yaramaz.

Süvari konusuna gelirsek sonradan kullanılma fikrine karşıyım. Avrupa tarihinde okuyacağınız gibi çoğu savaş süvarilerin düz hücumuyla çabucak bitmiştir ve oyun bu gerçekliği öyle bir yansıtmış ki süvari hücumu bir orduyu hemen pes ettirebilir. Bu da demek oluyor ki düşmanın destek kuvveti geliyorsa süvarileri sonraya saklamak son derece kötü bir karardır. Çünkü önümüzde ki orduyu hemen pes ettirip diğeri için hazırlanmalıyız.

Diğer bir konu savaşa başlarken verdiği askeri düzeni kullanmayın.

[url][url=http://hizliresim.com/52VYjD]Resim[/url][/url]

[url][url=http://hizliresim.com/0LDy3R]Resim[/url][/url]

Evet böyle çok daha iyi. :D

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 31 Eki 2015 03:26 pm 
Fūrinkazan
Fūrinkazan
Kullanıcı avatarı

Bu oyuna mod yüklerseniz bir daha asla oyunun sade halinden zevk almazsınız. Modlar mucize yaratıyor.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 25 Kas 2015 12:20 am 
Gondor Askeri
Gondor Askeri
Kullanıcı avatarı

bir türlü third age total war olayını beceremediğim oyun.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 11 Şub 2016 04:57 pm 
Gondor Askeri
Gondor Askeri

Third Age gerçekten çok ağırlaştırıyor Campaign haritasını ve ben dayanamıyorum açıkçası. :) Ama düz Medieval 2 olarak baktığımda bu oyun benim için efsanedir diyebilirim. İlk Total War oyunumdur kendisi. ( İlk göz ağrısı :) ) O açıdan Total War oyunları arasında favorimdir.

Bu arada şehirleri fethetmeme karışan Papa'ya buradan selamlar :)

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 12 Şub 2016 04:10 am 
Westeros Kralı
Westeros Kralı
Kullanıcı avatarı

Bu tarz strateji oyunlarını bir türlü kavrayamadım. Baya da özeniyorum oynayanlara, hatta çoğu oyunun müziğini de dinlerim oynamadığım halde. Nedense bir türlü alışamadım. Medieval Total War 2'u zamanında almıştım, en fazla 2 saatim vardır Steam'de :D.

"Ben yalvarmadığım gibi kaçmam da. Robert'ın varisi, Westeros'un gerçek kralıyım. Benim yerim, adamlarımın yanıdır."

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 14 Şub 2016 08:51 pm 
Kuzeydeki Kral
Kuzeydeki Kral
Kullanıcı avatarı
Mitoloji Grubu

Elinard şu oyunlara alışsa birlikte oynayacağımız oyun. :D

Rome 2'den sonra en sevdiğim Sega oyunudur. (CoH 2 ve Sonic de var. :D) Strateji oyunlarını bana sevdirmiştir. İlk olarak bana doğum günümde hediye etmişti bir arkadaşım. Çok sevmiştim, bir çok modunu indirmiştim. Sonra c.r.a.c.k'lisini sildim ama hala satın alamadım. Nedense hep bir aksilik çıkıyor lmaya kalkışıtığımda. Bir dahaki indirime kesin alacağım ama. :D

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
 [ 24 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: