13 yaşında olsaydık.. • The White Tree

The White Tree

Gerçek Dünyadan Fazlasını Arayanlara

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yazar
larien
Editör
Editör
USER_AVATAR

Arşivler
- Eylül 2014
Animasyonlar ve Çocukluk
   07 Eyl 2014 12:51 am

+ Kasım 2013
+ Ağustos 2013
+ Mart 2013

Arkadaşlar
Çevrimiçi Arkadaşlar
Çevrimiçi Arkadaş Yok

Çevrimdışı Arkadaşlar

Günceleri Ara

27 Kas 2013 07:23 pm
1 out of 52 out of 53 out of 54 out of 55 out of 5
13 yaşında olsaydık..

“Yok yok” dedim umutsuzca. “Tıpkı benim gibi düşünen birini hiç bulamayacağım.”

“13 yaşında olsaydık seninle aynı düşünebilirdik, ve sen de senin gibi düşünen bir sürü insan bulabilirdin”

Ve gülüşmeler.

Yemekhane sırasındayız arkadaşlarla. Tabi benim olduğum yerde konu ne olur, yine Yüzüklerin Efendisi, yine Tolkien. Biraz da Manowar var işin içinde. Yine üstüme üstüme geliyorlar. Hiçbir şey demedim. Ben de güldüm.

Hadi Manowar’ı geçtim (geçilmez de işte neyse). Herkesin kendi zevkidir. Ama Tolkien okumamak nedir ya? Gözlerimi faltaşı gibi açarak bakıyorum arkadaşıma. “yuh be” dercesine. Anladı tabi beni kırdığını.

“Yok abi yok, Yüzüklerin Efendisine lafım yok tabi, efsanedir o, çok iyidir, şöyledir böyledir de.. E o kadar parayı neye harcarsan harca efsane olur yani”

Baktı ben köpürüyorum yavaştan. Sustu. İşin kötüsü bende sustum. Yine saf saf gülümsedim. Ne diyebilirdim ki yani? Ben ona saatlerce konuşsam ne fark ederdi ki? Daha nasıl böyle düşünebildiğini aklım almazken, ne deseydim? Hani bir de saçmaladığını fark edip “ama lafım yok tabi efsanedir o” demesi yok mu? Var abi, bildiğin lafın varmış yani iki saattir konuşuyorsun yok şöyle yok böyle. Ben daha sana ne desem yararsız.

Tabi benim suratım düşünce, konuyu çeviriyorlar yine. Ama bu sefer yine bana fenalıklar basıyor.
“Manowar ne abi ya? Geçmedik mi hala o dönemleri? Adamlar öldü ölecek, hala yok biz kralız yok biz metalciyiz falan. Geçin şu işleri ya..”

E ben şimdi adamı orda boğsam yeridir. Yine susuyorum. Ama içim avaz avaz bağırıyor.
“Geçin şu işleri..” Geçmiyorum kardeşim, geçmiyorum. Ne Manowar dinlemeyi ne Yüzüklerin Efendisi okumayı, izlemeyi geçmiyorum. Ne oldum yani şimdi ben? Çocuk mu, ergen mi? Kim karar veriyor. Ben istediğim zaman dinlerim, istediğim zaman bırakırım. Ha lafı gelmişken “ben istediğim zaman inanırım”. Ben kimsenin benim gibi olmamasını yadırgamam, arkadaşlarımın ne sevdiğine ne izlediğine takılmam. Bu benim onlara olan saygımdandır. Ama aynısın da karşıdan beklerim. Ne oldu şimdi öyle konuştun konuştun, beni sinirlendirdin. Sonra gelip “abi kızmadın dimi? Biliyosun daha dalga geçiyorum. Yoksa sonuna kadar Hail and Kill, hahaha” demez mi. “Ne kızayım ya yok saçmalama..” oldu canım. Konuş konuş sonra kızmadın dimi. Kızdım, kırıldım, darıldım. Ama yapacak bir şey var mı? Yok.

Sonra düşünüyorum bir daha o cümleyi. 13 yaşında olsaydık..

Şöyle bir söz vardı hiç unutmam:

"Görürsünüz, adam olmayacak bu çocuk," derdi. Konuşmazdım. Sevinirdim. Babam adamsa ben olmayacaktım. –Yusuf ATILGAN

Duyduğum andan beri felsefelerimden biri olmuştur. İlerde, bu konu açıldığında, çevremdekilere şu cümleyi kuracağımdan eminim:

“Eğer bu 13 yaşında olmaksa, ben hiç büyümeyecektim.”

Resim
 Profil E-posta  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
 [ 4 yanıt ] 

Yorumlar
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
 Mesaj Başlığı: Re: 13 yaşında olsaydık..
Sürekli BağlantıGönderilme zamanı: 01 Ara 2013 12:57 pm 
Yönetici
Yönetici
Kullanıcı avatarı
Yine çok hoş bir günce olmuş larien :)

Ne yazık ki Türkiye'de var bu tip insanlar, bütün dertleri bilgileri olmadığı konularda ahkam kesmek, kime neyi, ne zaman sevip sevemeyeceğini dikte etmek, hayatını ne şekilde yaşaman gerektiğini sana söylemek olan.

Böyle tiplere yapılacak en güzel şey yakın çevreden çıkarmak, hak etmedikleri yerlerde (yani yanımızda) çok fazla bulunmalarına müsaade etmemek. Zira bu gibi insanları düzeltmek, bir şeyleri anlatmak beyhude bir çabadan öte bir şey değil.

“Eğer bu 13 yaşında olmaksa, ben hiç büyümeyecektim.” altına imzamı atabileceğim güzellikte olmuş bu söz ayrıyeten :)

Başa Dön
 Profil E-posta  

Sürekli BağlantıGönderilme zamanı: 02 Ara 2013 02:42 am 
Editör
Editör
USER_AVATAR
Teşekkür ederim güzel yorumların için bliZZard :)

Resim

Başa Dön
 Profil E-posta  

Sürekli BağlantıGönderilme zamanı: 19 Ara 2013 07:57 pm 
Ithilien Kolcusu
Ithilien Kolcusu
Kullanıcı avatarı
Çok güzel bir yazı olmuş. Eminim birçok kişi kendinden bir şeyler bulmuştur.

Sinemada Yüzük Kardeşliği' ni izlememle başlayan Orta Dünya tutkumu en mükemmel şekilde paylaşabildiğim kişi benden iki yaş küçük olan kuzenimdi. Vcdleri tekrar tekrar izler fanfictionlar yazardık. Tek yüzük kolyesi almak için birlikte para biriktirdik... derken yıllar geçti ve onun fantastik öğelere bakış açısı değişti. Geçen sene Hobbit' i izlemediğini öğrendiğimde şok olmadım... ama üzüldüm. Sevindim aynı zamanda çünkü çevremdekiler değişiyor ama ben değişmiyorum :sohappy:

Konu arkadaşlarla fantastik-bilim kurgu roman, film tartışmaya geldiğinde zaman zaman yalnız hissediyorum kendimi ben de. Mesela daha bugün Hobbit' i izlerken ara olduğunda arkadaşıma döndüm hevesle hemen tartışalım istedim, hangi sahneden etkilenmiş, hangisi komik gelmiş ? ama gözlerinde hiç heyecan yoktu. Açmış cep telefonunu kurcalıyor :ko: Onun için sıradan bir film. Hatta itiraf etmiyor ama sıkıldı biliyorum :shock: İşte o an yanımda "tıpkı kendim gibi biri olsaydı yanımda" dedim. Bugün farkettim konu fantastik filmlerse ben bu konuda yalnız bir insanım. Elbette kimse sevmek zorunda değil, nefret de edebilir. Herkesi olduğu gibi kabullenmek zor ama üstesinden geldim. Sorun sen kabullensen de onlar seni kabulleniyor mu acaba ??
Bayanların (benim gibi) durumu daha zor sanki. Yani ne bileyim bayanlar arasında daha bir "anlamsız, gereksiz" kategorisinde fantastik öğeler.

"Görürsünüz, adam olmayacak bu çocuk," derdi. Konuşmazdım. Sevinirdim. Babam adamsa ben olmayacaktım."
Bu ne muhteşem bir cümleymiş 8)

Bu arada ben bu günce bölümünü şimdi keşfettim !! Güzelmiş... ben de içimi dökmeliyim sanırım :roll:

En son Huorn tarafından 19 Ara 2013 08:12 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil E-posta  

Sürekli BağlantıGönderilme zamanı: 22 Kas 2015 04:48 pm 
Yazar
Yazar
USER_AVATAR
Bende dün radyo yayınında duyduktan sonra okudum bu günceyi.Güzel bir günce olmuş.Fantastik Edebiyat sevgisini de beğendim tabii yazıda :) Manowar bölümünde ise 'Other bands play Manowar kill' sözleri geldi kulağıma :) Tabi işin aslı insanların birbirlerinin fikirlerine saygı duyması gerektiği gerçeğini çok belirtiyor.Gerçekten görünüş, kitap, müzik zevki gibi konularla insanları tanımadan ahkam kesmek hiç hoş değil.Fikirlere saygı duymak lazım, insanların değerleriyle ilgili ön yargıyla, düşünmeden kötü yorumlar yapmak kötü birşey.

En son athena tarafından 22 Kas 2015 04:57 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

A Long Time Ago In A Galaxy Far, Far Away...

Pallas :heart: Bellus

Başa Dön
 Profil E-posta  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
 [ 4 yanıt ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Ak Saruman, amyfm, aragorn4849, Ashitaka, atakan10, Aulé, Avussanguis, cnaberdostc, Elftaşı, endlos, Huan, JunioR, karaleke, okkucuk8, Powermann, xÖzGüRCe, Zheijo