Son Yazılar
Ana Sayfa / Bilim / Gezegen Patlatmak İçin Ne Kadar Enerji Gerekir?

Gezegen Patlatmak İçin Ne Kadar Enerji Gerekir?

Gezegen patlatmak, tıpkı Ölüm Yıldızı gibi!

Gezegen Patlatmak

Evet, ciddi ciddi gezegen patlatmak. Tıpkı Star Wars’ta olduğu gibi. Hani Ölüm Yıldızı’yla patlattıkları var ya. Aldeeran’ı hatta, Leia Organa’nın prensesi olduğu yer. Hatırladınız sanırsam, peki sizce o patlama için ne kadar  enerji kullanmışlardır? Ölüm Yıldızı’ndan kaç Joule’lük enerji çıkmıştır? Hep birlikte öğrenenelim.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, evet çok enerji. Bayağı fazla enerji. Scott Manley, Star Wars’taki Ölüm Yıldızı’nın yaptığı gibi bir gezegen patlamanın ne kadar enerji gerektireceğini merak etmiş ve bu işi araştırmaya koyulmuş. Araştırmasını tamamlamış ve elde ettiği sonuçları rakamlarla birlikte ortaya koymuş. Aldeeran gibi Dünya benzeri bir gezegeni patlatmak için 3 andesilyon Joule enerjiye ihtiyaç var. (1 andesilyon =1036 = trilyon3) Bir şimşeğin 5 milyar Joule enerjiye sahip olduğunu düşünürsek 600 septilyon şimşeğin enerjisine (1 septilyon = 1024 = trilyon2) ihtiyacınız olacak. Kısaca, fazla. Aşırı fazla.

Alttaki video ise Scott Manley’nin kendi YouTube kanalında yayınladığı video. Eğer bilime biraz merakınız varsa, izlemenizi tavsiye ederim. Kolay kolay sıkılmayacağınız bir video.

Mutlaka Okuyun!

J.R.R. Tolkien’i Ne Kadar İyi Tanıyorsun?

Bu testimizde Orta Dünya’nın yaratıcısı, üstadımız John Ronald Reuel Tolkien’in hayatı hakkında 15 soru sorduk. …

Bir Cevap Yazın

Hızlı Giriş Yap:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir